Що відомо про ракети Калібр, якими війська РФ обстрілювали мирні українські міста й села, а також про їхні характеристики – далі в матеріалі.
Призначення та модифікації ракетних комплексів Калібр
Калібр – це сімейство крилатих ракет, розроблених російським конструкторським бюро Новатор. Публіці ракети сімейства Калібр були вперше представлені на Міжнародному авіаційно-космічному салоні в 1993 році (МАКС-93), який проходив у Московській області РФ.
Ракети розроблялися переважно як озброєння для підводних човнів та кораблів. Однак існують і варіанти пуску ракет з бойових літаків (Калібр-А) та наземних пускових установок.
Так, на озброєнні РФ є:
• ракетні комплекси Калібр для озброєння підводних човнів (Калибр-ПЛЭ, експортне позначення Club-S);
• ракетні комплекси для озброєння бойових надводних кораблів (Калибр-НКЭ, експортне позначення Club-N);
• мобільні ракетні комплекси Калібр-М (експортне позначення Club-M);
• комплекси ракетної зброї авіаційного базування Калібр-А (експортне позначення Club-A).
Ракетні комплекси Калібр призначені для ураження наземних, морських підводних та надводних цілей.
До складу систем Калібр входять: універсальна система керування, пускові установки, комплект засобів навантаження, ракети різного призначення. Тобто комплекси мають єдині вогневі засоби:
• протикорабельні ракети 3М-54Э, 3М-54Э1;
• високоточні крилаті ракети для ураження наземних цілей 3М-14Э;
• протичовнові ракети 91РЭТ2 та 91РЭ1.
Згідно із задумом російських розробників, наявність у складі комплексів Калібр різних ракет дає змогу змінювати боєкомплект на носіях залежно від завдань та бойових умов.
На підводних човнах ракети стартують із торпедних апаратів калібру 533 мм з глибини 30-40 м. А на надводних кораблях – з підпалубних уніфікованих вертикальних пускових установок або з палубних установок.
Пуск крилатої ракети Калібр з корабля РФ у Каспійському морі, 2017 рік
Мобільний ракетний комплекс Калібр-М призначений як для протикорабельної оборони, так і для ураження стаціонарних наземних цілей у будь-який час доби. До складу цього комплексу входять: самохідна пускова установка; транспортно-зарядні машини; крилаті ракети в пускових контейнерах (протикорабельні та для ураження наземних цілей); машина техзабезпечення; машина зв’язку та управління; обладнання для зберігання ракет.
Комплекс Калібр-А входить, зокрема, до складу озброєння ударного літака Су-35. Ракета 3М-14АЭ, яка використовується в цій конфігурації, не має стартового двигуна. Вона розміщується в транспортно-пусковому контейнері, з якого стартує після скидання з літака-носія. Цілями для високоточної крилатої ракети 3М-14АЭ є наземні пункти управління військами, склади озброєнь та палива, аеродроми, портові споруди тощо.
Крім того, існує модифікація системи Калібр: контейнерний комплекс ракетної зброї Калібр-К (експортне позначення Club-K). Він призначений для ураження крилатими ракетами надводних та наземних цілей. Цим комплексом можуть оснащуватися об’єкти берегової інфраструктури, надводні кораблі, залізничні та автомобільні платформи.
Комплекс розміщується в 40-футовому контейнері. Club-K складається з універсального стартового модуля, модуля бойового керування, модуля енергоживлення. До боєкомплекту одного стартового модуля комплексу Club-K входять 4 ракети.
Ключові характеристики крилатих ракет Калібр
Тактико-технічні характеристики ракет сімейства Калібр, які є на озброєнні російської армії, достеменно не відомі.
Згідно з інформацією, яка є у відкритих джерелах, дальність стрільби ракетами Калібр по морських цілях досягає 375 км, а по наземних – 2 600 км.
В експортній модифікації дальність польоту обмежується 300 км.
Крилата ракета 3М-14Э, яка використовується для ураження наземних цілей, має:
• довжину 6,2 м та розмах крил 3,08 м;
• стартову масу 1770 / 1400 кг;
• бойову частину масою 450 кг;
• дальність пуску 2 600 км (300 км в експортній модифікації);
• висоту польоту 20 м над поверхнею моря та 50 – 150 м над поверхнею землі;
• швидкість 180 – 240 м/с.
Особливістю крилатих ракет Калібр є можливість польоту на малих висотах, що ускладнює роботу для протиповітряної оборони (ППО).
Ракета оснащується стартовим твердопаливним двигуном. Керування ракетою в польоті є автономним, а сам політ здійснюється за заздалегідь визначеним маршрутом.
Ракета оснащена 450-кілограмовою фугасною бойовою частиною, яка має опцію повітряного підриву. Також існує варіант з касетною бойовою частиною, укомплектованою осколковими, фугасними або кумулятивними елементами.
Застосування ракет Калібр під час війни в Україні
Війська РФ застосовують ракети Калібр з першого дня повномасштабної війни в Україні. Ціллю Калібрів стали цивільні об’єкти в нашій державі.
Як інформував головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний, протягом 24-28 лютого (тобто за п’ять днів) РФ випустила 113 оперативно-тактичних ракет наземного і морського базування типу Іскандер і Калібр по українських містах і селах.
За ці п’ять перших днів путінські війська здійснили 56 ракетних ударів по території України, використавши 35 ракет Калібр.
Станом на 31 грудня 2023 року РФ випустила 834 оперативно-тактичні ракети типу Іскандер і 154 Калібр за населеними пунктами України. Силами ППО знищено 397 та 62 відповідно.
А ще 17 березня 2022 в Генеральному штабі ЗСУ , що ворог морського базування Калібр протягом двадцяти діб війни. Через це керівництво РФ вирішило перевести на цілодобовий режим роботи підприємства російського військово-промислового комплексу, які залучені до виробництва Калібрів.
Відомо, що путінські війська запускали ракету Калібр , однак вона влучила у житлові будинки у приватному секторі.
Під обстріл Калібрами також . Крім того, ворог випустив ракети Калібр з кораблів Чорноморського флоту РФ .
Крім того, ворог використовував крилаті ракети Калібр під час масованого обстрілу України 10-11 жовтня 2022 року. За два дні ворог випустив по Україні близько 110 ракет, серед них були і Калібр.
26 січня 2023 року Росія завдала чергового масованого ракетного удару по території України. Зокрема, противник здійснив 55 пусків ракет повітряного та морського базування.
Серед випущених ракет Х-101, Х-555, Х-47 Кинджал, Калібр, Х-59. Ракети були випущені з літаків Ту-95, Су-35, МіГ-31К та кораблів з акваторії Чорного моря.
Вранці 18 лютого 2023 року Росія знову атакувала Україну ворожими ракетами.
У Повітряних силах повідомили, що дві з чотирьох випущених крилатих ракет Калібр були збиті ППО.
Фото: , ,