Весна – час городніх робіт, і ними, якщо хочеться гарного врожаю, не варто нехтувати. Наш постійний експерт із захисту рослин Олексій Колесник розповів у матеріалі Фактів ICTV, чим можна обробити цибулю перед посадкою, щоб не було стрілок, а також дав покрокову інструкцію проведення процедури.
Навіщо обробляти цибулю перед посадкою
Щоби цибуля не гнила й не пускала стрілки, проводять обробку зеленої культури перед висадкою.
– Обробка цибулі перед посадкою захистить її від грибкових і бактеріальних інфекцій, які можуть призводити до гниття, плісняви або інших захворювань. Окрім того, правильне проведення маніпуляції стимулює проростання цибулин, – розповідає Олексій Колесник.
Крім того, господарі, які хочуть отримати гарну врожайність, не нехтують обробкою цибулі перед її висаджуванням.
За скільки часу до висадки варто обробляти цибулю
Замочувати цибулю у спеціальних засобах перед посадкою варто приблизно за два-три тижні. Процедуру, як правило, проводять ранньою весною.
– Зазвичай, обробку проводять за два-три тижні до посадки цибулі – наприкінці березня-на початку квітня, – розповідає наш постійний експерт із захисту рослин.
Чим можна обробити цибулю перед посадкою: найкращі засоби
Перед тим, як висаджувати цибулю її варто обробити, щоб вона не “стріляла” та не гнила. Є досить широкий вибір засобів для проведення маніпуляції, як магазинних, так і органічних, які можна зробити власноруч.
Серед домашніх наш постійний експерт з рослин радить обирати марганцівку, яка є досить непоганим знезаражувачем, або ж настій часника, що ефективно бореться з грибковими збудниками.
– Є великий вибір засобів для обробки цибулі, найпопулярнішим із домашніх є розчин марганцівки, це доступний і безпечний знезаражувач. Часниковий настій може бути ефективним проти грибкових збудників, але має неприємний запах, – говорить Олексій Колесник.
До речі, раніше Факти ICTV писали, чи варто поливати марганцівкою квіти та які не можна.
Також деякі господарі замочують цибулю у розчині соди. Вважається, що вона діє як протигрибковий та антисептичний засіб, а також збагачує посадковий матеріал матеріальними речовинами, що, зі свого боку, сприяє тому, що рослина краще переносить засуху та добре росте навіть у незбагаченій землі. Однак наш експерт каже, що така обробка може, навпаки, нашкодити цибулині.
– Про замочування цибулі у соді нема інформації. Оскільки такий розчин має лужну реакцію, то він може нашкодити цибулинам, – говорить він.
Фото: pixabay
У магазині можна придбати спеціальні препарати, як-от Максим. Цей засіб є системним фунгіцидним протруювачем, який чинить нищівну дію на патогенні організми.
– З магазинних слід згадати препарат Максим, системний фунгіцидний протруювач, що діє на патогенні клітини незалежно від стадії їхнього розвитку, – додає наш постійний експерт із рослин.
Але цей препарат може проявляти фітотоксичність, якщо нехтувати прописаним в інструкції дозуванням і не дотримуватися оптимальної концентрації розчину. Також він може бути шкідливим для людей і довкілля.
Як правильно замочити цибулю перед посадкою: покрокова інструкція
Щоб маніпуляція вдалася, варто дотримуватися дієвої схеми.
- Крок 1. Оберіть засіб.
Варто подумати, бажаєте ви придбати готовий препарат для обробки цибулі чи виготовите його власноруч.
- Крок 2. Приготування розчину.
Під час використання засобу Максим розведіть 2-4 мл цієї речовини в одному літрі води.
Загалом варто дотримуватися інструкції, яка йде до кожного препарату.
Для приготування розчину часнику візьміть 100 грам часнику з розрахунку на 1,5 літра води, подрібніть його та залийте водою. Отриманий розчин доведіть до кипіння і варіть протягом 10 хвилин. Після цього дайте настоятися протягом доби.
Для обробки цибулі марганцівкою розчиніть 1 грам речовини у 10 літрах води. Перемішайте до повного розчинення.
- Крок 3. Ретельно перемішайте.
Занурте цибулю у приготовлену суміш і ретельно перемішайте.
– Ретельно перемішавши цибулю у розчині, щоб вона повністю змочилася, – додає наш постійний експерт із захисту рослин.
- Крок 4. Зачекайте.
Залежно від обраного засобу, час перебування посадкового матеріалу у розчині відрізняється.
– Під час використання домашніх розчинів марганцю або часникового настою, цибулини бажано замочувати від 12 до 24 годин, – говорить наш постійний експерт із захисту рослин Олексій Колесник.
Якщо ви обрали магазинний препарат, то цибулю у нього варто занурити на 30 хвилин.
– Під час використання препарату Максим замочіть у приготованому розчині цибулини на 30 хвилин, – додає Олексій Колесник.
- Крок 5. Дайте цибулі просохнути.
Після обробки варто дати цибулі просохнути.
– Коли час сплив, витягніть цибулю з розчину та перед посадкою просушіть її до звичайної вологості, – говорить наш постійний експерт із захисту рослин Олексій Колесник.
Які помилки роблять господарі під час обробки цибулі та які наслідки цього
Здебільшого господарі неправильно розраховують концентрацію розчину, у якому збираються замочувати цибулю перед висадкою, а також не дотримуються тривалості проведення маніпуляції.
– Найчстіші помилки у замочуванні цибулин – це неправильна концентрація розчину, недотримання часу обробки та порушення правил безпеки, – каже наш постійний експерт із захисту рослин.
Все це призводить до опіків цибулин, затримки росту та отруєння рослини хімічними препаратами.
Догляд за цибулею після посадки
Не менш важливим є догляд за цибулею після висаджування, оскільки помилки чи недостатня увага під час цього етапу розвитку рослини здатні звести нанівець всі попередні зусилля, зокрема й користь від обробки посадкового матеріалу.
– Після посадки важливо підтримувати ґрунт у помірно вологому стані, регулярно розпушувати землю навколо цибулин для кращої аерації коріння, видаляти бур’яни, які становитимуть конкуренцію цибулі за поживні речовини, – говорить Олексій Колесник.
Також час від часу варто проводити огляд зеленої культури, щоби вчасно виявити шкідників або хвороби.
– Регулярно оглядайте рослини на наявність шкідників і хвороб, а за перших їхніх ознак вживайте заходів для боротьби з ними, – додає наш постійний експерт із захисту рослин.
До речі, раніше Факти ICTV писали, чим підживити часник навесні, про найкращі добрива та ідеальну техніку проведення маніпуляції.