Голова президентської фракції «Слуга народу» у Верховній Раді Давид Арахамія заперечує проблеми в роботі більшості та чутки про її розпад, про що заявили низка опозиційних політиків та видання «Українська правда».
«З 2019 року з певною регулярністю ми дізнаємося, що монобільшості не існує. За цей час ми провели реформи, на які у ВР не було голосів з часу проголошення незалежності, і забезпечили законодавчу базу для отримання Україною статусу кандидата на вступ до ЄС», - написав Арахамія в Telegram, додавши, що «всім би так «розпадатися».
Верховна Рада України не збиралась на засідання місяць. Минулого тижня обговорювалось питання, що засідання парламенту не відбудеться і цього тижня. Зокрема, депутат від «Європейської солідарності» Олексій Гончаренко заявив, що у «Слуги народу» «остаточно розвалилася монобільшість», а засідання відкладають через відсутність голосів.
Щоправда сьогодні парламент таки зібрався у залі на засідання. Депутати проголосували лише чотири законопроєкти та закрили засідання. При цьому представник фракції «Голос» Ярослав Железняк повідомив, що засідання «легально» пропустили 38 народних депутатів із 401, які зараз уповноваженні на виконання обов’язків.
Також він додав, що на цей тиждень у парламенті була запланована «година запитань до Уряду», яку раніше традиційно проводили у п’ятницю, однак її проведення сьогодні скасували.
У свою чергу LIGA.net із посиланням на неназваного представника «Слуги народу» пише, що в президентській партії перерву у роботі парламенту називають реакцією на «правкотерористів» – депутатів опозиційних фракцій, які «вимагали необмежені відрядження за кордон».
Видання «Українська правда» у свою чергу заявило, що депутати із президентської фракції втратили відчуття частини президентської команди та більше не мотивовані до роботи, бо навіть уряд більше не звітує перед парламентаріями.
Так, один із неназваних депутатів-високопосадовців заявив журналістам, що «між Офісом президента і парламентом є непорозуміння», зокрема «ОП зневажає парламент». Він додав, що «депутати не впливають на процеси в державі і тому не бачать своєї ролі в Раді і сенсу бути там», тому і прогулюють засідання, а частина «слуг» хотіла б взагалі скласти мандат. Останнє ще в грудні визнавав Давид Арахамія.
І хоча формально «Слуга народу» складається із 235 депутатів, але насправді з політикою партії погоджується 170–180 депутатів, а решта 220–230 в тій чи іншій мірі діють як опозиція.
Загалом Верховна Рада України через низку причин може втратити ще близько 50 депутатів, яких не зможе замінити за передбаченою законом процедурою черед дію воєнного стану. Це може призвести до зменшення кількості депутатів до 354. Водночас у будь-який момент можуть з'явитися нові кримінальні провадження та ротації в уряді, які ще більше "уріжуть" парламент. Детальніше про причини зменшення числа депутатів ВР читайте у статті Лабораторії законодавчих ініціатив для ZN.UA «Депутатопад у час війни: чому кількість народних депутатів зменшується?»
Водночас питання, чому парламентська монобільшість не стала інструментом для якісних реформ, подолання системної корупції та перезапуску держави навіть під час війни та чому коаліційний уряд може бути ефективнішим аналізував Петро Герасименко у статті «Неефективність монобільшості: український досвід».