Геннадій Москаль: чим запам’ятався українцям та яскраві висловлювання
Геннадій Москаль: чим запам’ятався українцям та яскраві висловлювання

Геннадій Москаль: чим запам’ятався українцям та яскраві висловлювання

Пішов з життя український політик, колишній керівник Закарпатської та Луганської обласних державних адміністрацій Геннадій Москаль. Він помер у віці 83 років після довгої та важкої хвороби.

Смерть Геннадія Москаля

Близькі Геннадія Москаля стверджують, що в нього була онкологія. Періодично він їздив на кордон для лікування хвороби, однак постійно проживав та працював на території України.

Геннадій Москаль був міліцейським генералом у часи президентства Кучми (у період з 1994 року до 2005 року). Тоді ж він очолив боротьбу з бандитизмом у Криму.

Зараз дивляться

Згодом Геннадій Москаль став близьким соратником колишніх президентів України Віктора Ющенка та Петра Порошенка, а також був критиком чинного глави держави Володимира Зеленського.

Геннадій Москаль – факти з біографії

Геннадій Москаль народився 11 грудня 1950 року в селі Задубрівка Чернівецької області у родині службовців. Його батько, Геннадій Хадейович Гайфулін, був татарином. Мати – Степанія Павлівна Москаль.

У 1970 році Геннадій Москаль закінчив навчання в Чернівецькому технікумі залізничного транспорту. Будучи 20-річним юнаком, він став оглядачем вагонів відділу вагонного господарства Тернопільського відділення Львівської залізниці.

А вже з листопада 1970 року до 1972 року він проходив строкову військову службу в Збройних силах Радянського Союзу.

Згодом він вступив до Львівської спеціальної середньої школі міліції МВС СРСР, а з 1975 почав працювати в органах внутрішніх справ. Він перебував на посадах від інспектора до заступника міністра внутрішніх справ України, генерала-лейтенанта міліції.

У 1973 – 1978 роках Геннадій Москль працював інспектором, старшим інспектором відділу внутрішніх справ Ленінського РВ УВС міста Чернівців, начальником відділу кримінального розшуку УВС Чернівецького облвиконкому, першим заступником начальника УМВС в Чернівецької області, начальником кримінальної міліції та обіймав інші посади.

Боротьба зі злочинністю в Криму

Він став відомим на всю Україну після боротьби проти злочинних угруповань в Криму, що відбувалося в 1997 – 2000 роках. Тоді він перебував на посаді начальника міліції Криму та був заступником міністра внутрішніх справ.

– Йому вдалося розгромити місцеві страшні та всесильні кримінальні угруповання Сейлем і Башмаки, декриміналізувати кримську владу. Це була жорстока і страшна боротьба. В історії Криму це залишиться однією з дуже важливих сторінок, – вважає головний редактор Black Sea News Андрій Клименко.

Український журналіст переконаний, що Геннадій Москаль не довіряв нікому в Криму, завдяки йому він поборовся зі злочинністю на території півострова.

Політична кар’єра

У 2001 році Геннадій Москаль став очільником Закарпатської обласної державної адміністрації. На цю посаду його призначив тодішній президент України Леонід Кучма.

За часів президента-втікача Віктора Ющенка Москаль обіймав посади заступника міністра внутрішніх справ (у 2005 році), керівника Луганської обласної державної адміністрації (2005 – 2006 роки), представника президента в Криму (2006 – 2007 роки), заступника очільника СБУ (у 2007 році).

У період з 2007 до 2014 років Геннадій Москаль був народним депутатом у Верховній Раді від політичних партій Наша Україна і Батьківщина. У 2014 році його виключили з Батьківщини, коли повернулася до керівництва Юлія Тимошенко.

Посада очільника Луганської області

Проте Москаль знову повернувся до державної влади, очоливши Луганську обласну державну адміністрацію під час вторгнення Росії у вересні 2014 року.

– Тепер ніхто не скаже, що на схід України Київ призначає керувати “бендерівців”. Навпаки – самих лише Москалів, – пожартував він тоді.

Колишній генеральний прокурор України Юрій Луценко пригадав, що Геннадій Москаль любив екстрим, міг нецензурно висловитися, проте цілодобово працював саме для людей.

– Паливо, американський пологовий центр, підручники для шкіл, фортифікації, вода та хліб у прифронтових селах. За це його поважали навіть вороги, – переконаний Юрій Луценко.

Геннадій Москаль – біографія та подробиці життя

Фото: УНІАН

Робота на Закарпатті

У липні 2015 року відбулися заворушення в Мукачеві, після чого тодішній президент України Петро Порошенко призначив Геннадія Москаля очільником Закарпатської обласної державної адміністрації.

Вже у 2019 році, коли відбувся другий тур виборів президента у 2019 році, Геннадій Москаль пішов у відставку. Він підтримував Порошенка навіть після того, як той не отримав перемоги на виборах.

Критика Зеленського

Геннадій Москаль висловлював критику в адресу чинного президента України Володимира Зеленського. Одного разу той заявив, що навіть спалив власні речі зеленого кольору, які в нього були тоді.

У період з 2018 до 2021 років Геннадій Москаль неодноразово висловлювався проти кадрової політики у Міністерстві внутрішніх справ та Закарпатській області, звинувачуючи Зеленського в різних негараздах.

У 2022 році, коли Росія здійснила вже повномасштабне вторгнення в Україну, Геннадій Москаль майже припинив вести публічну діяльність.

Чим запам’ятався Геннадій Москаль

Геннадія Москаля пам’ятають завдяки його яскравим висловам, подекуди з вживанням ненормативної лексики та суржику. Він критикував різних опонентів та людей, яких вважав причетними до злочинної діяльності.

У 2015 році Геннадій Москаль не пропустив фури з алкоголем на тимчасово окуповану територію Луганської області, яку тоді контролювали бойовики так званої ЛНР.

– Якщо ви годуєте терористів, значить ви заодно з ними. Влаштували мені бунт і погрози. Я клав на ваші погрози, пішки ходитимете з того та іншого боку. Пиво? Хай п’ють сечу. Хотіли референдум ? Нехай їм забезпечують, – заявив тоді Геннадій Москаль.

У березні 2015 року Геннадій Москаль заявив, що неможливо провести демократичні вибори на окупованих територіях України.

– Теоретично можливо, а практично – ні. Щоб Плотницький, його компанія і бандформування демократично віддали владу? Кому – Єфремову й Тихонову? Я в це дуже слабко вірю. Гіпотетично це допустити можна, практично – ні. Та й хіба ж вони керують? Ними керує Росія, точніше група, яка сформована з розвідувальних та адміністративних органів з оточення Путіна. Чи він допустить передавання влади на окупованих територіях комусь іншому? Мабуть, лише Бог тільки може сказати. Я думаю, що ні, – сказав він.

У той же період Москаль погрожував побити політолога Олега Соскіна за те, що той, на його думку, образив мешканців Луганської області.

– Я не знаю, хто там говорив такий розумний про “Лугандонію”. Тут живуть жителі Луганської області, а не “Лугандонії”. Хто це говорив, то сам… Приїдь сюда та воюй, а не виступай по телевізору, – заявив Геннадій Москаль у прямому ефірі.

А вже влітку 2015 року Геннадій Москаль іронізував, що бойовики “ЛНР” наступають ледь не щодня.

– Я постійно тут перебуваю і чую: “ЛНР” наступає. То в четвер, то в п’ятницю, то з 1, то з 15 (дати місяця, – Ред.). Ми їх чекаємо з величезним нетерпінням. Все у нас готове для їхнього приймання. Навіть уже труни замовлені, – сказав Москаль.

Ще тоді він був переконаним, що Росія визнає “ЛДНР”.

– Росія визнає “ЛНР” і “ДНР”. Але не в цих “кордонах”. Тобто, у них є плани відтяпати у нас ще шмат Донецької та Луганської областей. От після цього вони їх і визнають, – зазначив він.

Посилаючись на власні джерела, у 2015 році Геннадій Москаль заявив, що бойовикам, точніше Росії, потрібен вихід до моря через Маріуполь. Країна-агресор реалізувала ці плани пізніше, коли здійснила повномасштабне вторгнення в Україну.

– Північніше їм потрібні Артемівськ і Попасна. Це ж все один плацдарм. Беруть Артемівськ – позбавляють Україну солі. Попасна – це останній великий залізничний вузол на Луганщині, який лишається під Україною. Від останнього будинку в Попасній до найближчої позиції бойовиків десь 4 км, – заявив Москаль.

Навесні 2020 року Геннадію Москалю стало погано під час ефіру на одному з українських телеканалів.

У студії почали обговорювати одну з важливих політичних тем, проте Москаль не міг нормально відповісти на запитання, а пізніше взагалі замовк. Тоді його забрали медики з підозрою на інсульт, а прямий ефір довелося перервати.

Згодом ЗМІ повідомили, що стан Геннадія Москаля вдалося стабілізувати. Тоді це пояснили різким падінням тиску.

Теги за темою
Володимир Зеленський смерть Війна на Донбасі Петро Порошенко
Джерело матеріала
loader