Запропонований українським прем'єром план включає отримання дозволу Польщі на ввезення зерна, збереження "економічного безвізу" та вимогу перевірити якість агропродуктів.
Польща отримала від України план дій, який допоможе розблокуванню кордону. Згідно з планом, Україна погоджується з обмежувальними заходами, які існують у Європейському Союзі, та пропонує дослідити агропродукцію на відповідність стандартам. Зі свого боку, європейці мають переглянути постачання на свої ринки російського продовольства. Деталі пропозицій українського уряду перелічив прем'єр-міністр Денис Шмигаль у Telegram-каналі.
Шмигаль повідомив, що пропозиції для розблокування польсько-українського кордону мають назву "План взаєморозуміння".
Важливо З протестів польських фермерів стирчать "вуха Москви": ЄС не може або не хоче розібратись з цим (відео)План складається з п'яти кроків, які стосуються України, Польщі та Європейського Союзу. Якщо пропозиції не звільнять проїзд для 18 тис. вантажівок, то "Україна залишає за собою право застосовувати дзеркальні заходи на пунктах пропуску", — наголосив посадовець.
Блокування кордону — план дій України
"План взаєморозуміння", запропонований українським урядом, містить такі кроки:
- Україна погоджується з вимогами ЄС щодо обмежень на торгівлю м'ясом птиці, яйцями та цукром. Зокрема, у Європу можна ввозити без мита не більш як усереднені обсяги постачання 2022-2023 рр. Товари понад цей показник обкладатимуться митом. Зерно, соняшник, кукурудза та ріпак ввозитимуться лише після дозволу Польщі.
- Єврокомісія проведе скринінг якості української агропромислової продукції. Аналізи повинні підтвердити, що вона відповідає стандартам Світової організації торгівлі. Такі дії "назавжди знімуть маніпуляції щодо якості нашої аграрної продукції", — наголосив Шмигаль. Також українці наполягають, щоб і далі зберігся "економічний безвіз" (вільне ввезення товарів).
- Уряди Польщі й України повинні спільно звернутися до Єврокомісії щодо повної заборони торгівлі агропродукцією РФ. За словами прем'єр-міністра, у 2022 році росіяни продали в Європі 4,9 млн тонн агропродукції, а у 2023 році ще більше — 5,1 млн тонн.
- Потрібно створити "Тристоронній штаб: Україна, Польща, Європейська комісія", який займатиметься аграрними питаннями.
- Україна внесе КПП на кордоні з Польщею до списку критичної інфраструктури. Урядовець зазначив, що "блокада загрожує національній безпеці України", й очікує, що нарешті пропустять гуманітарні вантажі та військову допомогу.
Польща й Україна — як розвивалася ситуація на кордоні
Зазначимо, польські фермери вперше заблокували українсько-польський кордон восени 2023 року. Після нетривалого затишшя блокування відновилося: 20 лютого громадяни Польщі перекрили всі пункти пропуску, а також перебували в портах, на автошляхах і на залізниці. 22 лютого прем'єр-міністр Польщі запевнив, що рішення буде за кілька годин: КПП внесуть у список критичної інфраструктури, і це відкриє кордон.
Раніше президент України Володимир Зеленський запропонував зустрітися з польськими урядовцями на кордоні. Представники уряду Польщі на кордон не прибули, натомість там побували українські парламентарі та міністри. Водночас анонсувалося спільне засідання урядів: очікують, що воно відбудеться 28 березня у Варшаві.