/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F3ff5c125deea3916a2e7139ad6e3fad5.jpg)
В Україні встановили єдиний підхід до пенсійних виплат за рішенням судів
Про це повідомило Міністерство соціальної політики України, передає Укрінформ.
Як зауважують у міністерстві, проблема з виконанням судових рішень щодо пенсій в Україні – системна. За останні п’ять років накопичилося вже 758 тис. таких рішень, а загальна сума боргу наразі становить майже 85 млрд грн. При цьому до сьогодні не існувало єдиного підходу, за яким держава здійснює виплати за рішеннями судів.
Зокрема, поточні виплати за рішеннями судів здійснювались одразу, а нараховані суми за минулі періоди ставились у чергу. Через це станом на сьогодні держава виплатила лише за тими рішеннями, які набрали чинності у період до 20 листопада 2020 року, що викликає невдоволення громадян і зауваження з боку міжнародних партнерів, зокрема, Європейського суду з прав людини та Ради Європи.
«Щоб упорядкувати ситуацію та забезпечити єдині, справедливі й зрозумілі для всіх правила поведінки, в умовах обмеженого фінансового ресурсу, уряд ухвалив постанову, яка встановлює єдиний порядок всіх виплат на виконання судових рішень — як ретроспективних (за минулі періоди), так і поточних», - йдеться в повідомленні.
Уперше в бюджеті ПФУ видатки на судові рішення будуть виокремлені, залежно від джерела фінансування пенсій: виплати, які мають здійснюватись за рахунок коштів державного бюджету, оскільки стосуються пенсій, які виплачуються саме за рахунок коштів держбюджету, та виплати, джерелом погашення яких є страхові пенсійні внески. При цьому запроваджується єдиний підхід до того, як здійснюватимуться поточні виплати перерахованих на виконання судових рішень пенсій, так і донарахованих за рішеннями судів сум за попередні періоди.
Виплати громадянам здійснюватимуться щомісяця пропорційно до коштів, визначених у бюджеті Пенсійного фонду, у розрізі зобовʼязань державного бюджету і страхових коштів.
Окремою нормою постанови передбачено запровадження електронного обліку всіх судових рішень, що надійшли для виконання пенсійним органам. Інформація про них буде відображатися в особистому кабінеті особи на порталі ПФУ, а агреговані дані — публікуватимуться у форматі відкритого дашборду на сайті ПФУ.
Постанова вже набула чинності, наразі триває технічна підготовка до її впровадження.
Очікується, що прийняття постанови сприятиме більш прозорому виконанню рішень Європейського суду з прав людини — міжнародному зобов’язанню України як члена Ради Європи.
Як повідомлялося, Кабінет міністрів ухвалив рішення, яке врегульовує ситуацію з пенсійними виплатами для людей, які опинилися на тимчасово окупованих територіях і втратили зв’язок з банком.
