ФСБ створило в Африці інформаційне агентство, яке просуває конспірологічну “страшилку”, ніби західні фармацевтичні компанії використовують Африку для біоекспериментів і випробувань різних препаратів.
Російські спецслужби проводять дезінформаційну кампанію в Африці, поширюючи, зокрема, конспірологічну теорію про те, що західні компанії начебто використовують континент для біоекспериментів. Про це йдеться у розслідування , яке було опубліковане у четвер, 8 лютого.
За даними видання, після вбивства Пригожина Кремль почав активно розвивати великий проєкт із дезінформації та пропаганди в Африці, під загальним управлінням П’ятої служби ФСБ. Зазначається, що на чолі нової дезінформаційної кампанії поставили досвідченого співробітника П’ятої служби ФСБ Артема Кюрєєва.
За два місяці після вбивства Пригожина, у жовтні 2023 року Куреєв оголосив про створення інформаційного агентства “Африканська ініціатива”, а ще за місяць – про створення порталу RusAfro media, матеріали якого перекладають усіма основними мовами, що використовуються в Африці.
“Риторика публікацій ФСБ-шного агентства загалом копіює риторику радянських часів, хіба що замість “американського імперіалізму” використовується більш модний сьогодні термін “колоніалізм”, – йдеться у розслідуванні.
Зазначається, що агентство намагається підсвічувати всі теми, які добре лягають у кремлівський порядок денний, – наприклад, антиамериканський мітинг у ЦАР, або просувати свої “страшилки”, як-от історію про те, як “США намагаються підкорити Африку Фейсбуком, доларами і ЛГБТ”. Але нещодавно ресурси Куреєва запустили кампанію, на яку не наважилася б навіть радянська пропаганда.
Її суть становить конспірологічна теорія про те, що західні фармацевтичні компанії використовують Африку для біоекспериментів і випробувань різних препаратів. Багато в чому вона нагадує іншу ФСБ-шну конспірологічну ідею – про американські біолабораторії в Україні, з тією лише різницею, що в африканському варіанті в історію вплітаються колоніалізм, Білл Гейтс і небезпека вакцинації.
“Наскільки П’ята служба ФСБ досягне успіху в поширенні дезінформаційних кампаній в Африці, поки сказати складно. З одного боку, низький рівень медіаграмотності сприяє легкому поширенню конспірологічних теорій, з іншого – поки не помітно, щоб зусилля пропагандистів викликали помітний відгук. Наприклад, усі публікації агенції Куреєва всіма мовами за останній місяць зібрали менше 20 тисяч кліків, а RusAfro медіа не зібрали й п’яти тисяч”, – пишуть розслідувачі.
Водночас вони зазначають, що хоча сайти були створені ще восени, повноцінна дезінформаційна кампанія почалася лише в лютому.
Раніше постійний представник Росії в ООН Василь Небензя заявив, що Вашингтон передає Києву дрони з комарами, які переносять небезпечні для росіян захворювання. Після цього тодішній міністр оборони України Олексій Резніков потролив росіян, оголосивши “мобілізацію 300 тисяч комарів”.