Сьогодні, 4 лютого, у Всесвітній день боротьби проти раку, експерти Центру громадського здоров’я (ЦГЗ) МОЗ України розповіли про лікування раку і про те, що ми самі можемо зробити, щоб знизити ризик розвитку онкологічних захворювань.
Чи можна вилікувати рак
За словами фахівців ЦГЗ, успішність лікування раку залежить від типу хвороби та стадії, а також від типу лікування, яке людина може отримати, та від інших супутніх факторів.
Певні типи раку виліковуються частіше за інші. Тип лікування для кожного виду раку різний, призначити той, який підходить, може тільки лікар.
Профілактика раку
Експерти Центру сформулювали основні рекомендації щодо профілактики онкологічних захворювань.
Не паліть. На куріння припадає близько 22% світових випадків смерті від раку. Паління пов’язане з розвитком раку легенів, порожнини рота, горла, гортані, підшлункової залози, сечового міхура, шийки матки та нирок.
Вживайте здорову їжу. Нехай овочі, фрукти, цільнозернові продукти, боби та нежирне м’ясо птиці стануть невіддільною частиною вашого щоденного меню.Також пам’ятайте, що важливо знизити споживання солі та цукру в раціоні.
Підтримуйте здорову вагу і будьте фізично активні. Близько 20% усіх видів раку пов’язано з надмірною вагою. Підтримка здорової ваги може знизити ризик виникнення раку молочної залози, простати, легенів, товстої кишки і нирок. Включіть у свій графік щонайменше 30 хвилин фізичної активності щодня.
Не засмагайте. Рак шкіри є одним із найпоширеніших видів раку, якому можна запобігти.
Вакцинуйтеся. До 25% випадків раку в країнах з низьким і середнім рівнем доходів зумовлено такими інфекціями, як вірусний гепатит і вірус папіломи людини (ВПЛ). Зокрема, вірусний гепатит може збільшити ризик розвитку раку печінки. Вірус папіломи людини може призвести до раку шийки матки та інших статевих органів.
Уникайте ризикованої поведінки
Іншою ефективною тактикою профілактики раку є уникнення ризикованої поведінки, яка може призвести до інфекцій, що, своєю чергою, може збільшити ризик розвитку онкозахворювань.
Зокрема, експерти рекомендують обмежити кількість сексуальних партнерів і використовувати презервативи під час сексу.
Регулярні профілактичні огляди
Регулярні самоперевірки та скринінги для різних типів раку збільшують шанси раннього виявлення хвороби. Якщо виявити рак на ранній стадії, висока ймовірність позитивних результатів та успішного подолання захворювання.