Конвенція Монтре: що це і які обмеження накладає
Конвенція Монтре: що це і які обмеження накладає

Конвенція Монтре: що це і які обмеження накладає

2 січня Туреччина офіційно заявила, що не дозволить двом британським мінним тральникам пройти транзитом через її води дорогою до Чорного моря для використання Україною, застосувавши Конвенцію Монтре 1936 року.

Анкара скористалася цією Конвенцією ще 2022 року, коли Росія здійснила повномасштабне вторгнення в Україну.

Що передбачає угода та ким було підписано — читайте у матеріалі Фактів ICTV.

Зараз дивляться

Конвенцію Монтре було підписано 20 липня 1936 року в місті Монтре, Швейцарія, урядами СРСР, Великої Британії, Франції, Югославії, Японії, Румунії, Туреччини, Болгарії, Греції та Австралії з метою встановлення нового режиму контролю над протоками Босфор і Дарданелли з Чорного в Середземне море. В результаті Анкара отримала право контролю над зонами обох проток.

Угода передбачає різні умови для кораблів чорноморських (Абхазія, Болгарія, Грузія, Румунія, Туреччина, Україна) та нечорноморських країн, але й ті, й інші повинні заздалегідь попереджати про рейс через протоки турецьку владу.

Насамперед це стосується військових кораблів: якщо флот чорноморської держави може проводити через протоки у мирний час свої військові кораблі будь-якого класу, то для нечорноморських країн є суттєві обмеження за класом та тоннажем.

Відповідно до пункту 19 Конвенції, під час війни, якщо Туреччина не є однією з її сторін, прохід через Босфор залишається вільним. Проте держава, яка бере участь у військових діях тим, що надає допомогу країні-жертві агресора, може бути обмежена у використанні для своїх морських маршрутів.

Теги за темою
Чорне море
Джерело матеріала
loader