Вчені припускають, що зв'язок між розвитком шизофренії та присутністю домашніх тварин пов'язаний з паразитом Toxoplasma gondii, поширеним серед котів.
Нове дослідження впливу котів
Цей паразит може передаватися людині та потенційно впливати на функціонування центральної нервової системи, порушуючи рух нейромедіаторів у мозку. Такі зміни можуть призвести до психічних розладів, включаючи шизофренію.
Тема можливого впливу токсоплазмозу, що передається домашніми тваринами, на розумове здоров'я людини активно вивчається вченими вже багато років. Аналізуючи дослідження у чотирьох електронних базах даних, фахівці з мозку та психічного здоров'я з Університету Квінсленду (Австралія) на чолі з Джоном Макгратом відібрали понад 1900 публікацій з 11 країн, датованих з січня 1980 року до травня 2023 року.
Коти підвищують ризик шизофренії
В результаті оцінки досліджень згідно з певними критеріями, австралійські вчені виділили 17 робіт для детального аналізу. Метааналіз цих статей показав, що ризик виникнення шизофренії збільшується у людей, які росли з котами до 25-річного віку. Ймовірність розвитку шизофренії підвищується у 2,24 раза у порівнянні з людьми без котів.
Дослідники також вказали на одне з досліджень, проведених серед американських студентів-психологів, де не виявили прямий зв'язок між присутністю кішки в дитинстві та показниками за шкалою шизотипії, що часто використовується для попередньої оцінки шизофренічних схильностей. Проте, студенти, яких коли-небудь кусали домашні кішки, показували вищі рівні шизотипових рис.
Результати цього дослідження отримало змішані відгуки в науковій спільноті, оскільки деякі фахівці висловили побоювання щодо того, що в дослідженнях не було враховано впливових факторів, таких як соціально-економічний статус та хвороби в сім'ї.