Що заважає Україні отримати 50 мільярдів євро від Європейського Союзу
Що заважає Україні отримати 50 мільярдів євро від Європейського Союзу

Що заважає Україні отримати 50 мільярдів євро від Європейського Союзу

Що заважає Україні отримати 50 мільярдів євро від Європейського Союзу

В ЄС точаться внутрішні дискусії навколо міжнародної підтримки України.

Україна може не отримати 50 мільярдів євро з Європейського фонду миру, рішення про виділення яких мали б схвалити цього місяця, пише Financial Times. Дискусія у Європейському Союзі щодо грошей і майбутнього України підважує обіцянки, які отримав Київ кілька місяців тому. Саме тоді потік фінансової та військової підтримки України з боку Сполучених Штатів Америки тимчасово призупинився через політичні процеси у Конгресі.

Напередодні саміту в Брюсселі 14-15 грудня держави-члени ЄС мають розбіжності щодо питання поповнення спільного бюджету блоку, а від цього рішення залежить і пакет допомоги Україні у 50 мільярдів євро. Таку інформацію повідомили офіційні особи, котрі брали участь в обговореннях.

Зусиллям ЄС досягти компромісу заважає перемога ультраправої партії на виборах у Нідерландах та нещодавнє рішення німецького суду про обмеження запозичень уряду. Погодження бюджету буде "дуже, дуже важким", сказав високопоставлений держслужбовець.

І це на тлі того, як зазначили в FT, що і прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан нещодавно повторив свою обіцянку відтермінувати початок переговорів про членство України в ЄС, заявивши громадському радіо, що це "суперечить інтересам кількох держав-членів" і вступ нібито буде можливим лише "через багато років".

"Ми перебуваємо в достатньо хорошій формі, щоб насмілитися це сказати, незважаючи на тиск, який ми зазнаємо", - заявив він.

При цьому поповнення Європейського фонду миру є вирішальним фактором у наданні Україні пакету допомоги в 50 мільярдів євро, які мали б витратити на зброю, соціальні виплати та інвестиції в стратегічні галузі. Загалом пакет допомоги від ЄС передбачає 17 мільярдів євро грантів і 33 мільярдів євро позик, з яких мали б профінансувати такі видатки:

  • 20 мільярдів євро Україна спрямує на придбання зброї;
  • 15 мільярдів євро отримають люди, що переживають всі складнощі міграції;
  • 10 мільярдів євро надійдуть для інвестицій в «стратегічні технології»;
  • майже 19 мільярдів євро скерують на виплату відсотків за запозиченнями.

Ольга Стефанішина, віце-прем’єр-міністр України, минулого тижня назвала саміт ЄС "екзистенційним моментом" для своєї країни. Запропоновані ЄС 50 мільярдів євро призначені для збереження платоспроможності Києва до 2027 року. Україна попередила, що невизначеність щодо пакетів підтримки США та Європи ставить під загрозу "макрофінансову стабільність" країни.

"Надзвичайно важливо, щоб Україна залишалася з підтримкою і щоб ми, європейці, відігравали свою роль", — сказав Financial Times прем’єр-міністр Бельгії Александр де Кроо.

Німеччина та інші держави пообіцяли не надавати Брюсселю додаткових коштів, окрім тих, що потрібні Києву. Тоді як інші країни вимагають додаткових грошей на внутрішні чутливі питання, такі як міграція. 

Орбан також виступає проти пакету фінансування. Представники ЄС зазначають, що він раніше поступився рішенням щодо України. Офіційні особи ЄС минулого тижня зазначили, що Європейська комісія була близька до розблокування близько 10 мільярдів євро для Будапешта, оскільки реформи, запроваджені на початку цього року, зміцнили незалежність судової системи. Однак угорські чиновники наполягають на відсутності зв'язку між Україною та питанням фінансування, а представники ЄС і дипломати кажуть, що цього разу угорський лідер виглядає більш непримиренним.

"Є багато туману, який потрібно розвіяти в наступні тижні. І сьогодні стільки туману, що я не бачу, що насуває", - сказав де Кроо.

Як зазначили в FT, фінансування України Брюсселем стало політичним футболом у ширших дебатах щодо бюджетних пріоритетів ЄС. Канцлер Німеччини Олаф Шольц відкинув розрахунки комісії як "комічні", за словами кількох людей, поінформованих про приватні дебати.

Офіційні особи заявили, що переговори з ЄС щодо бюджету завжди важкі, але компроміс все ще можливий. Очікується, що переглянутий пакет міжнародної допомоги затвердять до саміту.

Нещодавно Ольга Стефанишина заявила, що для України залишається "життєво важливим" продовження санкційної політики щодо Росії, також держава очікує рішення щодо використання російських активів, які були заморожені в Європі після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Про те, чому подвійна суперечка в Європі щодо витрат на підтримку Києва і українського членства в ЄС - дуже невтішний сигнал для українців, читайте у матеріалі, перекладеному ZN.UA "The Economist: в ЄС почалися суперечки про надання Україні членства і допомоги, це поганий знак". Святковий сезон наближається, а з ним і деякі давні європейські традиції. По всій Німеччині з'явилися мерехтливі різдвяні ярмарки, нідерландці незабаром з незрозумілих причин пройдуть парадом, вимащені чорною фарбою, а прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан вкотре планує зіпсувати всім настрій на саміті лідерів ЄС наприкінці року.

Джерело матеріала
loader