З наступного року уряд планує по-новому рахувати зарплатню чиновників. В залежності від складності роботи, держслужбовці однакового рангу можуть отримувати різний оклад. Це так звана класифікація посад. Також приберуть захмарні премії, встановивши жорсткі обмеження.
Водночас реформа проходить дуже складно. Не вистачає виділених грошей, важко провести класифікацію в районах бойових дій. Саму систему посад доводиться впихувати в вже виділені під реформу гроші з бюджету, хоча мало б відбуватися навпаки. Про це пише UBR.ua.
• У бюджет 2024 закладена стабільна гривня, але є нюанс: що загрожує курсу •
Ключові зміни
Однакова посада в різних відомствах буде оплачуватися по-різному. Навіть працюючи в більш "складній" держструктурі не-керівником, можна буде отримувати більше за голову "простішого" департаменту.
Стимулюючі виплати (підвид тих же самих премій) будуть скасовані. В поточному варіанті вони взагалі нічим не обмежені.
На фонд оплати праці чиновників в наступному році виділять додаткові 11,4 млрд грн у порівнянні з 2023-м, тобто плюс 22%. Це 64,3 млрд грн наступного року проти цьогорічних 52,8 млрд грн.
• На $1 млн дорожче. Для ЗСУ закупили дрони-камікадзе за потрійним прайсом •
Замало грошей на реформу
При цьому навіть цих грошей не вистачає, аби провести реформу належним чином.
"Середня зарплатня по країні зараз 17 тис. Вона за рік умовно виросла на 20%. Якщо ми кажемо про збільшення фонду для держслужбовців - це не про ріст, це про підтягування їхніх зарплат", - відзначає ексміністр соціальної політики Андрій Рева в розмові з UBR.ua.
Це підтверджує Голова Національного агентства з державної служби (НАДС) Наталія Алюшина. НАДС відповідає за класифікацію посад.
"Перед тим, як підготувати проект, ми провели експеримент на 4 органах, серед них Мінцифри та Мінфін. Була порахована реформа - очевидно, що вона потребує додаткових коштів", - каже UBR.ua Алюшина.
• "Більшість мерів справжні жлоби": Філатов підбив підсумок військового ПДФО •
Інші виклики нової системи
Повністю отримати необхідну статистику по всіх регіонах України надскладно, якщо навіть можливо.
"Коли отримані будуть висновки, будемо намагатися врахувати райони та області в південно-східній частині України, там, де можливі чи ведуться бойові дії. Там знаходяться держслужбовці, які виконують свої обов'язки", - продовжує голова НАДС.
При цьому класифікацію підганяють під вже закладені на реформу гроші в бюджеті, а не навпаки.
"Мали б спочатку провести класифікацію посад, визначитися з потребами - а потім закладати їх в бюджет. Тепер в межах цього фонду треба проводити класифікацію", - резюмує Алюшина.
• Польська блокада кордону: у цьому частково винна влада •
Корупція залишиться
Реформа ніяким чином не вплине на ситуацію з корупцією в Україні, каже ексміністр Рева.
"Корупції це не запобігає - це ні про шо. Я був міністром. У нас 350 млрд проходили через міністерство за рік. Якщо я хочу вкрасти - то я вкраду", - попереджує UBR.ua співрозмовник.
Додамо, що реформу хочуть провести без попереднього реформування державних органів та оптимізації чисельності їхніх працівників.