Прем'єр-міністр Чехії хоче перенести посольство з Тель-Авіва в Єрусалим – Euractiv
Прем'єр-міністр Чехії хоче перенести посольство з Тель-Авіва в Єрусалим – Euractiv

Прем'єр-міністр Чехії хоче перенести посольство з Тель-Авіва в Єрусалим – Euractiv

Прем'єр-міністр Чехії хоче перенести посольство з Тель-Авіва в Єрусалим – Euractiv

Поки триває війна в Ізраїлі питання перенесення посольства може ще більше загострити конфлікт.

Прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала підтримує ідею перенести посольство в Ізраїлі з Тель-Авіва у Єрусалим, як це зробили США у 2018 році. Натомість партнери по коаліції поки не розділяють такий задум посадовця.

Чехія історично є сильною прихильницею Ізраїлю. Перенесення посольства стало б ще одним кроком на підтримку єврейської держави. Однак таке рішення є суперечливим, оскільки Ізраїль і Палестина претендують на Єрусалим як на свою столицю, там знаходиться багато священних місць для євреїв і мусульман, пише Euractiv.

Резиденція ізраїльського прем'єр-міністра і парламент знаходяться в Західному Єрусалимі на тій стороні міста, яку Ізраїль контролює з 1940-х років. Східна частина була захоплена Ізраїлем у 1967 році і більша частина міжнародної спільноти вважає її окупованою територією. Палестина хоче розділити місто і офіційно зробити Східний Єрусалим своєю столицею.

Наразі чеська дипломатія має офіс в Єрусалимі, а посольство базується в Тель-Авіві.

«Я особисто вже давно є прихильником перенесення посольства Чехії до Єрусалиму. Переконаний, що зараз це було б бажаним кроком. Маю намір обговорити конкретний план дій у цій ситуації зі своїми партнерами по коаліції. Це питання, яке можна вирішити за кілька місяців», - заявив Фіала.

Однак міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський виступає проти такого кроку.

«Я, безумовно, сприймаю давній заклик частини чеського суспільства щодо перенесення посольства в Єрусалим, але як голова МЗС, відповідальний за це питання, я повинен заявити, що три основні умови для такого переїзду наразі не виконані», - сказав Ліпавський.

Він зазначив, що перенесення посольства порушить міжнародне право, суперечитиме лінії ЄС і навіть може розглядатися як ризик для безпеки і можливий фактор подальшої ескалації ізраїльсько-палестинського конфлікту.

Враховуючи, що рішення міністра закордонних справ є ключовим для цього кроку, ідея прем'єр-міністра може провалитися. Президент Чехії Петр Павел також висловив заперечення.

«У ситуації, коли Ізраїль перебуває у стані війни, дебати про перенесення посольства є недоречними. Наразі необхідно зберігати єдність у підтримці Ізраїлю як всередині чеської політики, так і на рівні Європейського Союзу та інших міжнародних майданчиків», - підкреслив Павел.

Нагадаємо, у 2018 році Сполучені Штати Америки перенесли своє посольство в Єрусалим. Позицію США тоді підтримали Румунія, Німеччина, Австралія, Аргентина і Гватемала, які висловили готовність визнати Єрусалим столицею Ізраїлю і перенести посольства з Тель-Авіва.

Вже у 2020 році посол Ізраїлю Джоел Ліон закликав Україну також відкрити посольство в Єрусалимі.

Джерело матеріала
loader
loader