Біполярний розлад, відомий також як маніакально-депресивний розлад, є складною інтерактивною медичною проблемою, яка впливає на психічне здоров’я людини.
Цей стан відзначається серіями емоційних розладів, які можуть раптово змінюватися від ейфорії і підвищеної активності до глибокої депресії.
Психолог Лілія Кравчук розповіла Фактам ICTV, що таке біполярний розлад чому він виникає та як його подолати.
Що таке біполярний розлад
Біполярний розлад – це психічний розлад, що характеризується драматичними коливаннями настрою.
– Біполярні розлади — це рецидивуючі, а іноді й хронічні розлади настрою, які вражають близько 2% населення світу та охоплюють спектр від важких станів підвищеного та збудливого настрою (манії) до пригніченості, пов’язаної з депресивними епізодами, – розповідає психолог.
Маніакальний епізод – період підвищеної енергії, збільшеної активності та покращеного настрою.
Депресивний епізод – період погіршення настрою, втрати інтересу до життя і можливих суїцидальних думок.
Чому виникає біполярний розлад
Причини біполярного розладу досі не повністю зрозумілі.
Фактори, які можуть призвести до його розвитку, включають генетичну схильність, хімічний дисбаланс у мозку та події в житті, що можуть викликати стрес.
– На психосоціальному рівні дослідження зосереджено на факторах навколишнього середовища, які сприяють розвитку біполярного розладу, – сказала лікар.
Низка досліджень показує, що стресори навколишнього середовища, особливо сильні стресори (наприклад, втрата значущих стосунків), можуть негативно вплинути на перебіг БР.
– Люди з БР мають суттєво підвищений ризик рецидиву і більше страждають від симптомів депресії після сильного життєвого стресу, – зазначає експерт.
Цікаво, що позитивні життєві події також можуть негативно вплинути на перебіг БР.
– Люди з БР частіше страждають від маніакальних симптомів після життєвих подій, пов’язаних із досягненням бажаної мети. Такі результати свідчать про те, що люди з БР можуть мати підвищену чутливість до винагород, – додає психолог.
Симптоми біполярного розладу
Під час маніакального епізоду люди часто поводяться ризиковано або наражаються на небезпеку.
Під час депресивного епізоду – відчувають безнадійність щодо майбутнього, можуть навіть з’являтися суїцидальні думки.
Докази з літератури про життєвий стрес також свідчать про те, що люди з БР можуть мати циркадну вразливість, яка робить їх чутливими до стресорів, які порушують їхній сон або ритм.
– Відповідно до теорії соціального часу, стресори, які порушують сон або розпорядок дня, що зачіпає біологічний годинник (наприклад, час прийому їжі), можуть спровокувати рецидив епізоду, – каже Лілія.
Лікування біполярного розладу
Лікування біполярного розладу зазвичай передбачає фармакотерапію та психотерапію.
Фармакотерапія може включати ліки, що стабілізують настрій.
Психотерапія, така як когнітивно-поведінкова терапія, може допомогти керувати симптомами та розвивати стратегії копінгу.
Також фахівці часто застосовують IPSRT.
Терапевт і пацієнт працюють над тим, щоб розвивати та підтримувати здоровий баланс активності та стимуляції, щоб пацієнт не ставав надмірно активним (наприклад, беручись за багато проєктів) або неактивним (наприклад, уникаючи соціальних контактів).
– Ефективність IPSRT була продемонстрована тим, що пацієнти, які отримували це лікування, демонструють знижений ризик рецидиву епізоду, – додала психолог.
Як запобігти біполярному розладу
Не існує специфічного способу уникнення біполярного розладу, оскільки багато факторів, які впливають на його розвиток, є незмінними.
Однак здоровий спосіб життя, регулярний сон, фізична активність і стресозахисні практики, як-от медитація та йога, можуть сприяти загальному психічному здоров’ю і зменшити ризик розвитку цього розладу.
– Слід памʼятати, що стабільні щоденні ритуали та режим дня – тримальні конструкції мінімізації рецидивів у людей із БР. Саме тому важливо поважати їхню щоденну рутину та за потреби допомагати в її організації – особливо в умовах війни та нестабільності, – наголошує лікарка.