Порція неприємностей. Польща хоче покарати УкраїнуСюжет
Порція неприємностей. Польща хоче покарати УкраїнуСюжет

Порція неприємностей. Польща хоче покарати УкраїнуСюжет


Погіршення відносин між Польщею та Україною через зернову кризу досягає максимальної напруги.

На тлі торгових розбіжностей між Польщею та Україною, відносини двох країн дали серйозну тріщину. Під немилість Варшави першими потрапили українські біженці, а наступним кроком може стати блокування Польщею вступ України до Євросоюзу.

Різкі заяви Варшави

Першим про можливість зниження підтримки України через зернове питання заговорив польський міністр у справах ЄС Шимон Шинковський вель Сенк.

Дії України не справляють на нас враження (позов Києва в СОТ проти Польщі, Словаччини та Угорщини – ред.)… але вони справляють певне враження на польську громадську думку. Це видно із опитувань, із рівня громадської підтримки подальшої допомоги Україні. І це шкодить самій Україні”, – заявив Шинковський вель Сенк в інтерв’ю виданню .

Він додає, що якщо поляки не підтримуватимуть надання допомоги Україні в такому ж обсязі, як було раніше, то її доведеться скоротити.

“Ми б хотіли і надалі підтримувати Україну, але, щоб це було можливим, ми повинні мати підтримку громадян Польщі в цьому питанні. Тому, якщо не буде підтримки таких дій з боку поляків, нам буде важко продовжувати те саме, як ми досі робили – підтримувати Україну”, – сказав польський чиновник.

Президент країни Анджей Дуда 19 вересня під час прес-конференції в Нью-Йорку на полях Генасамблеї ООН жорстко відповів Україні щодо зернової кризи, зрівнявши її з “потопельником, який хоче втопити Польщу”.

Ми маємо справу з потопельником. Кожен, хто хоч раз брав участь у порятунку потопельника, знає, що він надзвичайно небезпечний, адже може затягнути на глибину. Він має неймовірну силу через особистий страх, викид адреналіну і може просто потопити рятівника. Це трохи схоже наситуацію між Польщею та Україною“, – сказав Дуда.

Він нагадав, що Варшава не закрила кордони для українського зерна, а встановила транспортні коридори, про що раніше домовилася з Києвом.

“Завдяки цим коридорам зараз через Польщу провозиться вдвічі більше зерна, ніж у лютому чи березні цього року”, – пояснив він.

Проте, за словами Дуди, в Україні є певні бізнес-кола, які мають свої інтереси й хочуть якнайшвидше продати зерно за найнижчою ціною. Він попередив, що Польща буде від цього захищатися.

“Було б добре, щоб Україна пам’ятала, що вона отримує від нас допомогу, і пам’ятала, що ми також є транзитною країною для України“, – додав президент Польщі.

Варто зазначити, що в рамках Генасамблеї ООН у Нью Йорку Дуда скасував зустріч з президентом України Володимиром Зеленським.

“Ми не зустрілися з президентом Зеленським. Тому що графік дня змінився, а зустрічі тривали довше. Ми мали зустрітися об 11:30, але я тоді якраз мав свою промову в ООН. Кожен має свій календар. Можливо, зустрінемося пізніше”, – пояснив лідер Польщі.

Удар по українським біженцям

Офіційний представник польського уряду Петро Мюллер заявив, що з 2024 року українські біженці на території його держави можуть залишитися без допомоги. За словами чиновника, це стосується скасування надання житла та дозволу для роботи, а також безкоштовного доступу до шкіл, медичного обслуговування та виплати допомоги.

“Ці правила просто перестануть діяти наступного року”, – заявив Мюллер в ефірі польського телебачення, передає .

Міністр сім’ї та соціальної політики Ганна Шмідт додала, що Польща витратила близько 2,4 мільярда злотих (550 мільйонів доларів) на виплати для сімей, які виїхали з України.

Як додає видання, це рішення ще сильніше вдарить по відносинам між Польщею та Україною.

Блокування вступу України до ЄС

Міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус, відповідаючи на питання щодо членства України в Євросоюзі, заявив, що Варшава може заблокувати цей процес, якщо не вирішиться питання експорту українського зерна.

“Якщо ми не створимо інструменти сьогодні, Польща точно не погодиться на вступ України до Європейського Союзу. Те, що ми зараз робимо, наша тверда позиція, те, що ми зробили 15 квітня (заборона імпорту українського зерна – ред.), будує можливість вступу України до Європейського Союзу”, – заявив Роберт Телус, передає .

Міністр нагадав, що Варшава, приєднуючись до ЄС, також мала виконати жорсткі умови, який висував Союз. Відповідно, на думку Телуса, Україна також має виконати подібні жорсткі умови. Вочевидь, мова йде про обмеження імпорту українського збіжжя через країни Євросоюзу, у тому числі через Польщу.
 



Теги за темою
Україна Польша експорт
Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader