Вдалось створити синтетичні людські ембріони із стовбурових клітин - The Guardian
Вдалось створити синтетичні людські ембріони із стовбурових клітин - The Guardian

Вдалось створити синтетичні людські ембріони із стовбурових клітин - The Guardian

Вчені створили синтетичні людські ембріони, використовуючи стовбурові клітини, а не яйцеклітини та сперматозоїди. Моделі нагадують ембріони на ранніх стадіях розвитку людини, можуть дати важливе вікно для вивчення впливу генетичних розладів і біологічних причин повторних викиднів.

Роботу називають революційним досягненням, але вона також викликає серйозні етичні та юридичні проблеми, оскільки вирощені в лабораторії організації не підпадають під чинне законодавство Великобританії та більшості інших країн, повідомляє The Guardian.

Ці структури не мають серця, що б’ється, або зачатків мозку. Але включають клітини, які, як правило, формують плаценту, жовтковий мішок і сам ембріон.

Про саму роботу розповіла на зустрічі Міжнародної спілки дослідження стовбурових клітин професорка Кембриджського університету та Каліфорнійського інституту технологій Магдалену Жерницьку-Гьоц.

На даному етапі роботи ще немає перспективи клінічного використання синтетичних ембріонів. І поки не ясно, чи мають ці структури потенціал для продовження дозрівання після самих ранніх стадій розвитку. Тим більш, що було б незаконно імплантувати їх в утробу пацієнта. 

«Ідея полягає в тому, що якщо ви справді змоделюєте нормальний ембріональний розвиток людини за допомогою стовбурових клітин, ви зможете отримати дуже багато інформації про як ми починаємо розвиток, що може піти не так, не використовуючи ранні ембріони для досліджень», - розповів про користь даної роботи керівник відділу біології стовбурових клітин і генетики розвитку Інституту Френсіса Кріка в Лондоні Робін Ловелл-Бедж.

Поки що йдеться про культивування ембріонів до стадії, що трохи перевищує еквівалент 14 днів розвитку природного ембріона. Модельні структури досягли початку етапу розвитку, відомого як гаструляція, коли ембріон перетворюється з безперервного листа клітин на формування чітких клітинних ліній і створення основних осей тіла. 

Не менш важливим, на думку вчених є й те, що ця подія підкреслює, наскільки швидко наука випереджає закон. Тому вченим у Великій Британії та інших країнах вже доводиться працювати над складанням добровільних інструкцій для керування роботою на синтетичних ембріонах. 

Раніше подібні синтетичні ембріони, вирощені з мишачих клітин їх імплантували в утробу самок мишей. Але вони не перетворилися на живих тварин. Пізніше аналогічний експеримент, але вже на мавпах, провели в Китаї. Деякі з мавп показали початкові ознаки вагітності, але жоден з випадків не продовжував розвиватися довше кількох днів. 

Теги за темою
Великобританія дослідження наука
Джерело матеріала
loader
loader