Президент Чехії Петр Павел: Я не можу собі уявити переговори з Путіним зараз
Президент Чехії Петр Павел: Я не можу собі уявити переговори з Путіним зараз

Президент Чехії Петр Павел: Я не можу собі уявити переговори з Путіним зараз

Глава Чеської Республіки в інтерв'ю «Радіо Свобода» розповів про неймовірні здібності українських військових та поділився думкою про роль Китаю та інших країн у «російській війні». Петр Павел вважає, що Європа продовжуватиме допомагати українцям, незважаючи на скарги про «втому». KP.UA підібрала найяскравіші цитати з інтерв'ю чеського лідера.

Про контрнаступ України

- Я вважаю, що справжнього контрнаступу ми ще не бачили.

- Те, що не вдасться відвоювати цього року, доведеться відкласти як мінімум до весни наступного року – з усіма пов'язаними з цимтруднощами.

- Незважаючи на всі слабкості російської армії та російської держави, вони, ймовірно, повернуться за таким сценарієм (поява військ НАТО в Україні. – Ред.) до можливості застосування ядерної зброї.

Про військову підтримку

- Ми, мабуть, зволікали у низці областей і відклали надання Україні деякої зброї. Коли я говорю "ми", я маю на увазі всі держави, які підтримують Україну в цьому конфлікті. Я пишаюся тим, що серед цих країн не було Чехії — ми відпочатку давали все, що могли.

-Українські військові, без сумніву, є найдосвідченішими військовими в НАТО, бо жодна армія не має досвіду таких інтенсивних і великомасштабних операцій… Те, з чим натовські солдати справлялися за місяці регулярних тренувань, українські солдати під тиском освоїли за тижні.

Про участь Чехії у повоєнному відновленні України

- Очевидно, що моя країна не має амбіцій реконструювати весь регіон (Чехія заявляла про свою участь у відновленні Дніпропетровської області. – Ред.). Але ми говорили про деякі напрямки, де ми можемо запропонувати наш досвід та наші ресурси. Є шість визначених проектів, деякі з них уже розпочато: це транспортна сфера, підтримка медицини, підтримка промисловості.

Про Китай

- Я вважаю, що Китай діє у своїх інтересах, а не в інтересах принципів та прав, які містяться у Статуті ООН. Вони використовують конфлікт в Україні, з одного боку, для того, щоб отримати сильніші позиції у світі, щоб бути більш домінуючими. З іншого боку, вони оголосили про стратегічне партнерство між Росією та Китаєм, щоб отримати зиск від дешевих російських ресурсів.

- Підозрюю, що Китай буде активнішим, коли справа дійде до реконструкції [зруйнованих регіонів], бо вона надасть величезні можливості будівництва – і в Росії, і в Україні… Зрозуміло, що Китай піде на це не з гуманітарних міркувань, а просто для того, щоб отримати вплив та контроль.

Про Росію, росіян і Путіна

- Зараз мені не дуже приємно чути, що деякі західні лідери думають про зустрічі з Путіним. Чесно кажучи, я не можу собі уявити таких переговорів прямо зараз — з лідерами, які такі цинічні, що брешуть майже щодня, які спотворюють інформацію, здатні звинуватити країну, в яку вони вторглися, у звірствах. Дуже важко уявити, що з такою людиною можна сидіти за одним столом.

- Я досить часто чув аргумент про те, що ми повинні сприймати те, що відбувається в Україні, лише як «війну Путіна», а не як «війну Росії». Це поганий аргумент. Ми дивимося на підтримку, якою користується президент Путін серед населення Росії. Ми бачимо, скільки людей підтримують війну, скільки навіть закликають до поширення війни на інші країни. І ми маємо назвати це «російською війною».

- За всіма громадянами Росії, які проживають у західних країнах, потрібно стежити набагато уважніше, ніж раніше. Тому що вони є представниками нації, яка веде агресивну війну. Мені може бути шкода цих людей, але в той же час, коли почалася Друга світова війна, все японське населення, що мешкає у Сполучених Штатах, також знаходилося під суворим спостереженням. Це просто ціна війни.

Про підрив Каховської греблі

- Ми ще з'ясуємо, хто насправді стояв за цим: чи це було випадково влаштовано Росією, чи це було зроблено навмисно.

Про українців у Чехії

- Те, що можна назвати втомою від України чи втомою від війни, - явище природне. Це просто приходить з часом… Але наші громадяни, як і раніше, виступають за те, щоб пропонувати гостинність та притулок тим, хто рятується від війни. Очевидно, що з часом це буде складніше робити, тому що економічні, соціальні труднощі тепер позначатимуться на людях. І вони, мабуть, будуть більше орієнтовані на власний благополуччя, ніж на допомогу іншим.

ДОВІДКА

Петр Павел – четвертий президент Чехії. На виборах, що відбулися в січні, він отримав майже 60% голосів виборців - це найкращий результат в історії країни. На посаді глави держави Павел змінив Мілоша Земана, який керував країною упродовж 10 років.

З 2015 до 2018 року Петр Павел був головою Військового комітету НАТО, з 2012 по 2015 рік – начальником Генерального штабу Чеської Республіки. Генерал армії у відставці.

Теги за темою
Україна війна Чехія
Джерело матеріала
loader
loader