Видання The Economist проаналізувало, скільки саме отримують плутократи завдяки різним видам "сприяння" від держави. Зазвичай вони борються за допомогу у таких секторах, як банки, природні ресурси, будівництво, нерухомість тощо.
Загальні дані
Загалом за останні 25 років частка кланового або кумівського капіталу суттєво зросла. Якщо чверть століття тому на цей показник припадало 315 мільярдів доларів або 1% світового ВВП, то на сьогодні йдеться про 3 трильйони доларів або майже 3% глобального валового продукту.
Що таке кумівський або клановий капіталізм
Це термін, який визначає капіталістичну економіку, в умовах якої успіх у бізнесі залежить від особистих зв'язків бізнесменів з державними службовцями.Приблизно 65% із вище згаданого зростання зафіксували всього у 4 країнах:
- Зокрема, цей перелік включає дві найсильніші економіки світу: США та Китай;
- Також частка такого капіталу дуже сильна у Росії та Індії.
Також відмічають, що 40% кланового капіталу походить з країн, де дії автократія та складає приблизно 9% їхнього ВВП. Додають, що у світі живе орієнтовно 311 мільярдерів, чиї статки, найімовірніше, залежать від дружніх відносин з державою.
Мисливці за привілеями від держави можуть отримувати як доступ до різноманітних ресурсів, ліцензії чи землі. Досить часто вони використовують лобіювання для створення вигідних для себе правил й умов, а також намагаються максимально знизити конкуренцію на ринку.
Хто є лідерами у світі за рівнем кланового капіталу
Першу сходинку займає Росія. Статки мільярдерів, які мають "дружні" відносини з режимом, становлять 19% ВВП всієї країни. Водночас повномасштабна війна проти України трохи вдарила по гаманцях російських олігархів. Зокрема, завдяки міжнародним санкціям. У 2021 році капітали багатіїв-плутократів оцінювали у 456 мільярдів доларів. Цього року цей показник становить 387 мільярдів доларів.
Для прикладу, у США на клановий капітал припадає всього 2% ВВП першої економіки світу. Натомість походження статків, які не мають таких зв'язків з державою, рівняється 15% американського ВВП. До першої п'ятірки з потужним клановим капіталізмом, крім Росії, потрапили також такі країни:
- Чехія;
- Малайзія;
- Сінгапур;
- Мексика.