Вітамін С: передозування та його нестача
Вітамін С: передозування та його нестача

Вітамін С: передозування та його нестача

Анастасія Клюйко, асистентка кафедри фармації Буковинського державного медичного університету

В осінньо-зимовий період різко збільшується кількість гострих респіраторних вірусних інфекцій і люди, знаючи про зв’язок імунітету з вітаміном С, посилено починають приймати його як вітамінні добавки та їсти цитрусові. До чого ж може призвести посилене вживання вітаміну С та чи можливе передозування?

В організмі більшості тварин вітамін С синтезується з глюкози, однак примати, у тому числі людина, і деякі інші ссавці, наприклад, морські свинки, повинні отримувати вітамін С з їдою. Наші предки втратили здатність синтезувати аскорбінову кислоту близько 50 мільйонів років тому і відтоді нам потрібно поповнювати цей необхідний елемент харчування із зовнішніх джерел. Загалом, вітамін С має досить низьку токсичність, напівлетальна доза складає близько 12 грамів на 1 кілограм ваги тіла для щурів. У перерахунку на людину це складало би близько 1 кілограма аскорбінової кислоти за один прийом, що являє собою надзвичайно велику дозу. Хоча, звичайно, таких експериментів на людях не проводили.

Великі дози, до 6 грамів у день, можуть сприяти розвитку діареї, у деяких людей можуть з’являтися нудота, блювання, почервоніння обличчя, головний біль, втома і порушення сну. Високі дози вітаміну С протипоказано при діабеті та вагітності. Окрім того, високі дози можуть бути причиною висипань на шкірі та алергічних реакцій.

Усупереч поширеній думці, лимони, мандарини та апельсини не найбагатші на цей вітамін продукти. Його концентрація у декілька разів вища у шипшині, болгарському червоному перці, чорній смородині та обліписі. І навіть у кропу та петрушці вітаміну С більше, ніж у цитрусових. Щоб виникли симптоми передозування аскорбіновою кислотою, потрібно бути дуже наполегливим і з’їсти як мінімум 2 кілограми чорної смородини.

Частіше трапляється, що його бракує, бо вітамін С задіяний у багатьох біохімічних процесах. Коли бракує вітаміну С, знижується розумова та фізична працездатність, з’являється в’ялість та підвищується втомлюваність. Може виникнути підвищена чутливість до холоду, сонливість, або навпаки, безсоння, зниження апетиту, шкіра стає дуже сухою, що знижує її бар’єрну функцію.

Міжнародна некомерційна організація «Cochrane» проаналізувала десятки досліджень ефективності вітаміну С для профілактики простудних захворювань, в яких взяли участь понад 11 тисяч людей. Результати показали, що додаткове вживання аскорбінової кислоти знижує тривалість застудних захворювань від 8 до 14%, а також знижує важкість перебігу хвороби при прийомі до 1 грама вітаміну С на день.

Жінкам важливо не забувати про вітамін С, оскільки він бере безпосередню участь у синтезі колагену. Саме тому його часто включають до складу різних косметичних кремів.

Отже, як бачимо, вітамін С дуже важливий для нормального функціонування нашого організму. Приймаючи його короткими курсами у період поширення респіраторних захворювань, ми можемо допомогти нашому організму пережити такі затяжні осінньо-зимові вечори без хвороб. Проте не забувайте завжди консультуватися із сімейним лікарем, адже самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.

Теги за темою
Коронавірус Здоров'я новини Чернівців Чернівці
Джерело матеріала
loader
loader