/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2Fa171e3d710695e0ac20d3893a3e092b9.jpg)
Дешевого газу найближчим часом не передбачається – експерт
Подорожчання практично в два рази вартості газу обумовлені відновленням європейської економіки після пандемії коронавірусу і різким стрибком попиту на блакитне паливо. А ціна газу для України повністю залежить від європейських біржових котирувань.
Різкому стрибку цін сприяли кілька основних причин. По-перше, через спеку зросло споживання електроенергії. Європейські ТЕС, багато з яких вже переведені з вугілля на чистий газ, потребують підвищених обсягів палива.
По-друге, через високі ціни на газ в Китаї з європейського ринку почали масово йти постачальники зрідженого газу.
По-третє, Газпром не законтрактував додаткових обсягів транспортування газу в Європу через українську ГТС, а обидва північних потоку поки не функціонують.
На сьогоднішній день вартість в 15 250 грн. за одну тис. куб. м. вуглеводнів не гранична і до зими вона може скласти 16,5 тис. – 18 тис. грн.
Цілком зрозуміло, що власного видобутку Україні для покриття потреб населення і промисловості не вистачить. Але навіть при такій ціні, експерти не бачать перспектив для збільшення видобутку та розробки сланцевого газу.
– Це може мати катастрофічні наслідки для екології. Крім цього, у нас в країні сланцевий газ знаходиться на великій глибині. В теорії буріння свердловини глибиною 5 тис. м. буде коштувати $15 млн. І навіть вона буде давати близько 10 тис. куб. м. на добу. То яка повинна бути ціна газу, щоб свердловина окупилася?, – каже генеральний директор Yug-Neftegaz Private Limited Ігор Буркинський.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2F7b479c8521e14ca142afdb35b5e5d562.jpg)
Ігор Буркинский
За його підрахунками, навіть при сьогоднішній ринковій ціні газу тільки її буріння буде окупатися не менше 20 років при умові існування достатньої кількості газу у свердловині.
Гендиректор Yug-Neftegaz Private Limited Ігор Буркинський привів в приклад США, де сланцева нафта знаходиться значно вище – на глибині 2-3 тис. м.
– В результаті пандемії коронавірусу і падіння цін на нафту всі компанії США з видобутку сланцевої нафти банкрути. Вкрай низька рентабельність і величезні суми капітальних вкладень не в змозі окупати такі проекти без підтримки держави, – підкреслив Ігор Буркинский.
Він також вказав, що в Україні великих родовищ на 10-20 млрд куб. м. знайти неможливо.
– Старі родовища виснажені. І дуже важке питання чи можна в Україні наростити видобуток газу, – сказав експерт.
Ігор Буркинский радить брати приклад з країн ЄС.
– Європа не займається тим, що намагається у себе знайти нечувані запаси газу або нафти. Вони вже все вивчили і зрозуміли, що ніяких величезних запасів немає. Тому роблять акцент на доставку газу, створюючи джерела і шляхи поставок блакитного палива. А це дозволяє позбутися від шантажу і необгрунтованого збільшення цін постачальниками, – сказав він.
У свою чергу керівник спеціальних проектів НТЦ Психея Геннадій Рябцев заявив, що для побутових споживачів до кінця 2021 збережеться річний тариф. У Нафтогазу, наприклад, це 7,96 грн за куб, багато постачальників також дали цінник в районі 8-8,5 грн.
– Коли вводили річний тариф, про цінові рекорди по газу не було нічого відомо, але зараз це стало порятунком для ринку. Інакше цінники для людей вже б рекордно злетіли. Навіть якщо НАК стане закуповувати імпортний газ по 15 грн, в загальній солянці (вітчизняний газ плюс імпортний) цінник все одно не буде занадто високим. А ось що стосується інших трейдерів, які не мають доступу до внутрішнього ресурсу, то для них ситуація куди гірша, – резюмував Рябцев.
Українці застраховані від стрибків цін на газ
Запровадження фіксованої річної ціни на газ із 1 травня 2021 року вбереже громадян України від тарифних стрибків в опалювальний сезон.
Про це заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час Години запитань до уряду у Верховній Раді 16 липня.
За словами Шмигаля, ціна на газ в Європі зросла до максимальної за останні 13 років.

