КИЇВ. 16 липня. УНН. Китай в п'ятницю відкинув звинувачення ВООЗ в тому, що він не надав вихідні дані, необхідні для розслідування походження вірусу COVID-19, наполягаючи на тому, що експертам було надано належний доступ, коли вони відвідували країну в цьому році. Про це пише УНН із посиланням на France24.
Контекст
ВООЗ зіткнулася з дедалі більшим тиском, у зв’язку з чим від неї вимагають нового, поглибленого розслідування походження пандемії після того, як агентство ООН направило групу незалежних міжнародних експертів до китайського міста Ухань в січні — більш ніж через рік після того, як там вперше був виявлений COVID-19.
У четвер глава ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейесус заявив журналістам, що однією з головних проблем на першому етапі розслідування було те, що “вихідні дані не були надані”, і закликав Китай “бути прозорим, відкритим і співпрацювати” на другому етапі розслідування.
Відповідь Китаю
Однак офіційний представник МЗС Китаю Чжао Ліцзяні наполягав на тому, що країна дозволила експертам “побачити вихідні дані, які вимагають особливої уваги”, хоча “деяка інформація пов’язана з особистим життям і не може бути скопійована і вивезена з країни”.
Чжао також відкинув твердження Тедроса про те, що “було передчасно” виключати теорію про те, що вірус міг просочитися з вірусологічної лабораторії в китайському місті.
Група експертів, яка відвідала Китай, “погодилася, що гіпотеза про те, що витік з лабораторії спричинив спалах, вкрай малоймовірна”, — сказав він, попередивши, що “це питання не повинно бути політизований”.
Ідея про те, що COVID-19 міг з’явитися в результаті витоку з лабораторії, спочатку розглядалася як теорія змови правого крила і рішуче відкидалася Пекіном, останнім часом набирає все більшої популярності, особливо в США.
Китай послідовно відкидає будь-які припущення про можливість витоку з лабораторії як політично мотивовані і ненаукові.
Однак Тедрос підкреслив в четвер, що необхідно провести додаткове розслідування, перш ніж можна буде остаточно виключити цю гіпотезу.
Що казали експерти ВООЗ?
Експерти Всесвітньої організацією охорони здоров’я (ВООЗ), побувавши в Ухані, де в грудні 2019 року вперше було зафіксовано спалах викликаного коронавірусом захворювання, прийшли до висновку, що найбільш вірогідною версією поширення інфекції є передача вірусу від диких тварин через проміжну ланку. Коронавіруси, сильно схожі на SARS-CoV-2, були виявлені у кажанів і панголінів.