1 квітня, 2020, 11:26.
.
Фахівці Інституту молекулярної біології та генетики Національної академії наук України заявили, що чекають на швидке надходження коштів з держбюджету для того, щоб продовжити роботу з виготовлення ПЛР-тестів для виявлення коронавірусу.
Про це йдеться у заяві Інституту на Facebook.
Зазначається, що спеціалісти установи готові виготовляти 10-20 тисяч ПЛР-тестів щотижня.
Із залученням додаткових фахівців Інститут спроможний продукувати до 50 тисяч тестів щотижня.
“Сподіваємося, що попри вимушене скорочення державного бюджету для багатьох галузей, в т.
і науки, фінансування такої надважливої справи, як виготовлення ПЛР-тестів, не буде скорочено і надійде якомога швидше”, – висловили сподівання в Інституті.
У заяві йдеться, зокрема, й про те, що основна група співробітників працює зараз і “готова працювати невпинно і понаднормово”, але через відсутність фінансування вони не можуть розгорнути роботу на повну потужність.
В Інституті нагадали, ще наприкінці січня 2020 року на замовлення РНБО вчені Інституту першими в Україні розробили тест-системи для діагностики вірусу SARS-CoV-2.
Ці тест-системи сертифікували.
Після виявлення першого захворювання набори на 600 тестів-реакцій надійшли в Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ та Центр громадського здоров’я МОЗ у Києві.
За наявності коштів Інститут уже зараз міг би реалізовувати угоди з виробниками реактивів, які там використовують для виготовлення тест-систем.
“Не всі реактиви може виготовити вітчизняний виробник, окремі ми змушені замовляти в Естонії, Німеччині та інших країнах.
Попри цей логістичний ланцюжок, собівартість наших ПЛР-тестів (250 грн.) є майже вдвічі меншою за зарубіжні аналоги.
А з огляду на вартість авіадоставки зарубіжних тестів до України їхня реальна ціна для держбюджету стає дуже високою”, – наголошують вчені.
В Інституті також додали, що вже розробили план навчання для фахівців з різних областей України та готові надавати їм відповідний науковий супровід.
“Вірус зазнає мутацій, тож вірогідно, восени постане потреба у цілковито нових тест-системах.
В Україні є вчені, і зокрема науковці Інституту молекулярної біології та генетики, які можуть за добу модифікувати тест під інший штам коронавірусу.
Це важливий інтелектуальний ресурс, який є не в кожній в країні.
Його треба зберегти”, – наголошують науковці та закликають вкладати кошти у вітчизняного виробника тестів.
Директор Інституту біохімії ім.
Палладіна НАН України Сергій Комісаренко заявив, що зараз масовому виробництву тестів на виявлення коронавірусу в Україні заважає відсутність фінансування.