Забуті традиції Великодня: вийшов новий епізод документального проєкту «Зáпал»
Забуті традиції Великодня: вийшов новий епізод документального проєкту «Зáпал»

Забуті традиції Великодня: вийшов новий епізод документального проєкту «Зáпал»

Cерія занурює глядачів у світ давніх, подекуди призабутих весняних і великодніх традицій центру України.

«Зáпал. Великдень» — новий епізод документального Youtube-проєкту від студії Craft Story, що продовжує відкривати та переосмислювати культурну пам’ять українців. Цього разу серія занурює глядачів у світ давніх, подекуди призабутих весняних і великодніх традицій центру України. Те, що ще сто років тому було частиною щоденного життя наших предків, нині — культурне відкриття. 

Троє сучасних українських митців — шеф-кухар Євген Клопотенко, музикантка Ната Жижченко (ONUKA) та художниця по костюмах Леся Патока вируюшать в експедицію Поділлям і Черкащиною, Полтавщиною та Вінничиною, аби дослідити звичаї, які вціліли попри десятиліття радянського забуття. Вони стануть провідниками у світ автентичних традицій, де Великдень — це не лише релігійне свято, а глибоко символічний, музичний і гастрономічний феномен.

У цьому епізоді на ведучих чекало безліч відкриттів. Гаївки і риндзівки, крапанки і дряпанки, свищики та золотарство — лише частина дослідженого авторами. 

Популяризатор української кухні Євген Клопотенко на Вінничині перейняв рецепт паски на пряженому молоці, якому понад 60 років. Також Євген навчився готувати унікальний український десерт — кашу «Зозулю» — страву, що входить до переліку нематеріальної культурної спадщини України. 

Вокалістка електрофолк-гурту ONUKA Ната Жижченко досліджувала весняні обрядові пісні, що колись лунали у всіх селах України і якими закликали весну. А в Опішні — гончарній столиці — співачка знайомилася з мистецтвом створення музичних свищиків — глиняних іграшок, що оживають звуком. 

Художниця з костюмів та дослідниця стилю Леся Патока працювала над дизайном авторської писанки, опановувала старовинну техніку овочевого штампування хат і відвідала майстерню золотарства — майже втраченого народного мистецтва роботи з благородними металами.

«Найбільше мене тішить в цьому проєкті те, що він виходить далеко за межі наших епізодів на ютубі. Страви, що Євген знайшов в експедиції, він переосмислив, і ввів в меню своїх ресторанів. Леся творить сучасні українські костюми і навіть переосмислила традиційний вінок після зйомок. А Ната ще після першого епізоду заснувала Фабричну 12. Проєкт живе і змінює простір навколо себе – це найцінніша нагорода для мене», — каже Тетяна Поставна, авторка ідеї та продюсерка проєкту «Зáпал».

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
фильм Пасха
Источник материала
loader