Дослідження Microsoft і Університету Карнегі-Меллона виявило тривожну залежність: активне використання генеративного ШІ у роботі призводить до ослаблення критичного мислення і самостійності у вирішенні професійних завдань. Мозок, що регулярно покладається на ШІ, поступово втрачає навички, які раніше використовував.
Що ще відомо
Попередні результати дослідження будуть офіційно представлені на конференції ACM CHI у квітні 2025 року. У ньому взяли участь 319 представників інтелектуальних професій, які використовують генеративні нейромережі, зокрема ChatGPT і DALL-E, у роботі. Загалом було проаналізовано 936 випадків застосування ШІ.
Найпоширеніші завдання: створення маркетингових стратегій, ілюстрацій для навчальних матеріалів, підготовка ділових листів. Особливе занепокоєння викликає використання ШІ в медицині: одна з медсестер застосувала його для створення інформаційного буклету для пацієнтів із діабетом, що піднімає питання про точність і безпечність таких матеріалів.
Дослідження показало, що ШІ стимулює критичне мислення лише в контексті перевірки його відповідей, але навіть у цьому випадку аналіз застосовувався лише у 60% випадків. Було виявлено чітку кореляцію: чим вища довіра до ШІ, тим рідше користувачі перевіряють його результати.
Фактори, що підвищують ймовірність звернення до ШІ: брак часу (17% випадків), вихід завдання за межі посадових обов’язків, а також сприйняття завдання як надто простого (понад 30% випадків).
Автори дослідження застерігають: «Безконтрольне використання ШІ може спричинити деградацію когнітивних здібностей, що робить людей менш підготовленими до нестандартних ситуацій».