Вчені розкривають таємниці глибоководного арктичного вулкана
Вчені розкривають таємниці глибоководного арктичного вулкана

Вчені розкривають таємниці глибоководного арктичного вулкана

Можна було б подумати, що вулкан був не самим гостинним місцем для живих організмів. Однак грязьовий вулкан Бореаліс на глибині 400 м є притулком для ряду морських видів. Грязьовий вулкан Бореаліс, підводний вулкан у Баренцевому морі, був вперше виявлений у 2023 році дослідниками Арктичного університету Норвегії UiT. Відкриття привернуло значну увагу в усьому світі, завдяки широкому розповсюдженню зображень вулкана. Тепер, у співпраці з REV Ocean, дослідники UiT опублікували результати міждисциплінарного дослідження, яке показало, що грязьовий вулкан Borealis служить життєво важливим екологічним притулком для різних морських видів у Баренцевому морі.

Хоча деякі ділянки дна кратера здаються негостинними для багатьох організмів, карбонатні кірки — мінерали, що утворювалися тисячоліттями — забезпечують твердий субстрат, який підтримує морське життя. Ці кірки створюють середовище існування для таких видів, як анемони, серпулідні черви, демогубки та розріджені колонії октокоралів.

Карбонатна порода, взята з морського дна
Карбонатна порода, взята з морського дна. Авторство: Jørn Berger-Nyvoll / UiT

«Важливо для збереження біорізноманіття»

Крім того, карбонати пропонують як притулок, так і можливості годування, відіграючи важливу роль у підтримці місцевих популяцій риби. Дослідники спостерігали великі зграї комерційно цінних видів, таких як сайда та різноманітні донні види, такі як плямистий вовчок, тріска, чотирибородий скелястик і червоний окунь (Sebastes spp), які скупчувалися навколо зубчастих карбонатних утворень.

«Окунь, наприклад, занесено до Червоної книги, і ми не знаємо, до яких наслідків може призвести, якщо вона зникне. Бореаліс – це оазис, де можуть рости та процвітати різні види. Таким чином, збереження екосистем, таких як грязьовий вулкан Бореаліс, має важливе значення для підтримки біорізноманіття та розуміння взаємодії між геологією, геохімією та біологією в морському середовищі. Нам потрібне таке розуміння, серед іншого, враховуючи, що морське дно Арктики відіграє важливу роль у діяльності з видобутку нафти та газу та розвитку глибоководної гірничодобувної промисловості», — каже професор Джуліана Паньєрі, провідний автор дослідження, нещодавно опублікованого в Nature Communications.

Метан витікав, ймовірно, протягом тисяч років

На борту дослідницького судна Kronprins Haakon у травні 2024 року дослідники підтвердили попередні відкриття. Використовуючи дистанційно керований транспортний засіб ROV Aurora, дослідницька група змогла провести серію спостережень за підводним вулканом. Серед іншого вони побачили, що він нагріває навколишнє середовище до 11,5 градусів за Цельсієм , тоді як морське дно зазвичай має температуру близько 4 градусів за Цельсієм.

Ischnochiton variegatus З морського дна
Ischnochiton variegatus з морського дна. Авторство: Jørn Berger-Nyvoll/UiT

Дослідники також виявили відкладення, що містять вимерлі мікроскопічні морські організми віком до 2,5 мільйонів років тому, і що невеликі «грязьові конуси» у вулканічній системі викидають енергійні рідини, багаті метаном. Той факт, що морське дно навколо вулкана також характеризується великими карбонатними відкладеннями, свідчить про те, що метан витікав, ймовірно, протягом тисяч років.

Читайте також -  Моделювання зіткнення астероїда із Землею розкриває майбутнє та несподіване відновлення океану

«Грязьовий вулкан Бореаліс — це унікальне геологічне та екологічне явище, яке дає рідкісне уявлення про складну взаємодію між геологічними процесами та морськими екосистемами. Важливо зберегти ці унікальні середовища існування, які відіграють вирішальну роль у підтримці морського біорізноманіття», — говорить Паньєрі.

Вона нагадує, що в довгостроковій перспективі Норвегія взяла на себе зобов’язання досягти цілі 30×30 (захистити 30% суші та моря до 2030 року) щодо просторових заходів збереження репрезентативних морських екосистем, у тому числі в морських глибинах. Захист великих ділянок глибоководного дна вздовж норвезького краю може призвести до того, що рефугіуми, що просочуються, виступатимуть джерелом популяцій для ширшої реколонізації та відновлення бентосних біологічних спільнот.

«Нові відкриття показують силу міжнародної співпраці та те, як така співпраця може сприяти покращенню нашого розуміння світових океанів», — каже Паньєрі.

Источник материала
loader
loader