![Антимонопольний комітет визнав оманливими твердження про «меншу шкоду» IQOS](https://thumbor.my.ua/_DdM-tzhLVZPsAdYCWvys9OmuJk=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F7c6a283713efe12d241864578984b42b.jpg)
Антимонопольний комітет визнав оманливими твердження про «меншу шкоду» IQOS
На цьому наголосили експерти у галузі боротьби з тютюнопалінням на пресконференції в Укрінформі на тему: «Безпечного куріння не існує. АМКУ визнав оманливим твердження про меншу шкоду IQOS».
![Антимонопольний комітет визнав оманливими твердження про «меншу шкоду» IQOS - Фото 1](https://thumbor.my.ua/nt8rJwBqf9ap3VM0cVsE2UeB69Q=/600x/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F776cd19c5768a54c95229282dd2096cb.jpg)
Як розповіла адвокатка Оксана Данкевич, після заяви про поширення неправдивої інформації про властивості IQOS, яку адвокатське об’єднання Dexis Partners подало від імені відомого ресторатора Вардкеса Арзуманяна, Антимонопольний комітет України відкрив справу щодо ТОВ «Філіп Морріс Сейлз енд Дистриб’юшн».
«Наш клієнт, як і багато інших споживачів, вірив у безпечність виробів IQOS порівняно зі звичайними сигаретами. Це переконання було зумовлене рекламними меседжами, які поширювались брендом Філіп Морріс. Ми перевірили розміщені на той час висновки експертиз на сайті виробника, проаналізували близько чотирьох десятків наукових досліджень і надіслали з десяток адвокатських запитів. Зрештою зрозуміли: твердження компанії про зменшення ризику для здоров’я виглядають необґрунтованими. Нам важливо, що АМКУ підтвердив - твердження є неточними і вводять споживачів в оману. І що ще важливіше, зобов’язав компанію припинити порушення», - наголосила адвокатка.
До таких, що вводять в оману АМКУ відніс твердження та їхні варіації: «IQOS виділяє на 95% менше шкідливих хімічних речовин порівняно з сигаретами»; «Повний перехід на IQOS становить менший ризик для вашого здоров’я, ніж продовження куріння».
Також оманливою назвав інформацію про нешкідливість новітніх тютюнових виробів заступник міністра охорони здоровʼя України Ігор Кузін.
«Розслідування Антимонопольного комітету є надзвичайно важливим для захисту населення від оманливої інформації про новітні тютюнові вироби, які зʼявляються на ринку. Вкотре наголосимо, безпечного куріння не існує. Будь-яка форма споживання тютюну та нікотину є шкідливою та є фактором ризику численних захворювань, які призводять до передчасної смертності. Україна має послідовну позицію у посиленні заходів, спрямованих на захист здоровʼя громадян та перш за все дітей та молоді від шкоди тютюну»,- сказав Кузін.
Всесвітня організація охорони здоровʼя, яка також надавала свої дані на запит АМКУ, повідомила про відсутність достатніх доказів того, що тютюнові вироби для нагрівання можуть вважатися менш шкідливими.
ВООЗнаполягає, що будь-які форми вживання тютюну завдають руйнівної шкоди здоровʼю людини, включно з тютюновими виробами для нагрівання з огляду на токсичність і наявність канцерогенів навіть у природному вигляді. Окрім того, незалежні дослідження демонструють, що вміст понад 20 шкідливих і потенційно шкідливих хімічних речовин у тютюнових виробах для нагрівання значно вищий, ніж у сигаретному димі.
Водночас, як звернули увагу під час заходу, поряд із оманливими твердженнями про меншу шкоду, які просуває тютюнова індустрія, ТВЕН мають преференційні умови порівняно зі звичайними сигаретами: смако-ароматичні добавки, відсутність графічних медичних попереджень на пачках, преференція щодо реклами торгових марок, преференція 25% на акциз для ТВЕН.
Тим часом, лікар-онколог Антон Шкіряк переконаний, що держава має створити такі умови, коли тютюнова індустрія взагалі не зможе рекламувати свою продукцію.
«Споживання будь-яких тютюнових та нікотинових виробів призводить до незворотних наслідків для здоровʼя. 25% смертей від онкологічних захворювань спричинені вживанням тютюну. Тільки від раку трахеї, бронхів, легенів у 2023 році померли понад 6 тисяч українців. А 9 з 10 смертей від раку легенів спричинені саме вживанням тютюну. Я вважаю, що держава має створити такі умови, де тютюнова індустрія не матиме можливості рекламувати свою отруйну продукцію взагалі, адже це призводить до тисяч смертей», – наголосив лікар-онколог.
Захід організувало ГО «Життя», яке виступає за зміцнення людського потенціалу та зменшення смертності й захворюваності від неінфекційних захворювань, спровокованих, зокрема, тютюном.
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)