Про це на пресконференції в Укрінформі, присвяченій завершенню п’ятирічного проєкту ACCESS Pro: «Доступ спільнот до послуг з догляду та лікування ВІЛ через сучасні інформаційні системи та кращий зв’язок із послугами» розповів голова Координаційної ради БО «100% ЖИТТЯ» Дмитро Шерембей.
"Персональні дані людей, які живуть з ВІЛ в Україні захищені, завдяки тим системам, які ми реалізували в проєктах ACCESS Pro, а також 124 тис. людей, які отримують антиретровірусну терапію, і 220 тис. медичних карток, 31 лабораторія в Україні працює, завдяки тим системам, які були розроблені в рамках цього проєкту. 547 клінік і центрів надання послуг працюють в цій системі сьогодні. Людина, яка туди приходить, точно знає, що всі його персональні дані у безпеці. Ці системи дають можливість управляти програмами лікування, тестування, усіма сервісами, які зараз надаються", - розповів Шерембей.
Як зазначив на пресконференції директор Центру контролю та профілактики захворювань (CDC) в Україні Езра Барзілай, одним з досягнень проєкту є розробка медичної інформаційної системи з питань ВІЛ, туберкульозу та лабораторної системи, яка містить понад 600 тисяч медичних записів, у понад 700 медзакладах.
"Ці системи передані Центру громадського здоровʼя та продовжують свій розвиток. Була проведена велика робота - забезпечення компʼютерною технікою, розробка аналітичних звітів, навчання персоналу. Під час війни наші системи управління інформацією стали критично важливою системою, коли російська агресія знищила паперові записи про пацієнтів, але наша система дозволила зберегти безперервний стан догляду і лікування для найбільш вразливих груп населення", - сказав Барзілай.
Як розповіла на пресконференції директорка з програм і проєктів БО «100% ЖИТТЯ» Оксана Киричок, метою проєкту було покращення медичної допомоги пацієнтам з ВІЛ через запровадження інноваційних медичних сервісів. "Стояла задача - модернізувати і зміцнити систему, яка на початку проєкту була передана ЦГЗ, але потребувала розширення функціоналу. Ми працювали над розробкою нових модулів системи, підтримкою розвитку національної стратегії ЕСОЗ та забезпечення сумісності ІС "Моніторинг соціально значущих хвороб" з іншими електронними системами, посилення потенціал надавачів медпослуг", - розповіла Киричок.
Проєкт ACCESS Pro реалізувався протягом 2018-2024рр. у 12 регіонах України. Його метою було надання своєчасної медичної допомоги вразливим категоріям населення та боротьба з епідеміями ВІЛ/СНІДу, туберкульозом і гепатитами. В межах проєкту впроваджувалася інформаційна система «Моніторинг соціально значущих хвороб» (ІС МСЗХ).
Як повідомляв Укрінформ, у серпні в Україні вперше застосовано новий метод профілактики ВІЛ — ін’єкційний препарат тривалої дії каботегравір (CAB-LA), який рекомендований ВООЗ та забезпечує надійний захист від інфікування.