Зазвичай марсохід Perseverance дивиться вниз, прочісуючи марсіанську місцевість у пошуках каміння, яке може розповісти про давнє минуле планети. Але останні кілька тижнів робот також спрямовував свій погляд угору, зловивши два чудових краєвиди: сонячні затемнення на Червоній планеті, коли супутники Фобос і Деймос проходили перед Сонцем.
Як це було
На Марсі не буває повних сонячних затемнень. Супутники планети занадто малі, щоб повністю закрити світло від зорі. Проте, коли вони проходять між Марсом і Сонцем, їхні рухи можуть допомогти дослідникам зрозуміти орбіти супутників, а також те, як вони впливають на марсіанські надра.
На цьому прискореному відео ви можете бачити, як Фобос проходить між Марсом і Сонцем 8 лютого: відео NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS/SSI
Фобос – більший з двох марсіанських супутників. Його назва перекладається з давньогрецької як "страх". Він обертається навколо своєї осі з тим же періодом, що й навколо Марса, тому завжди повернутий до планети одним і тим самим боком. Він знаходиться ближче до планети, ніж його брат Деймос, піддаючись більшому впливу сили тяжіння Марса. З часом він або впаде на його поверхню, або зруйнується, утворивши хмару уламків.
А тут можна побачити проходження Деймоса, яке відбулося 20 січня: відео NASA/JPL-Caltech/ASU/Simeon Schmauß
Деймос – менший і віддаленіший супутник, назва якого перекладається як "жах". Як і Фобос, він завжди повернутий до Марса одним боком, але він не зближується з планетою, а навпаки віддаляється від неї. Поверхня Деймоса червонувата й дуже темна, її коефіцієнт відбиття світла становить всього 7 відсотків, що вдвічі менше, ніж у нашого Місяця.
Нагадаємо, у січні стало відомо, що на Марсі знайшли величезні поклади замерзлої води. Радіолокаційне обстеження формації Medusae Fossae на екваторі виявило гігантські плити водяного льоду завтовшки до 3,7 кілометра.