Лікарі з України їздили до Італії на допомогу колегам та за досвідом роботи під час епідемії. В умовах жорсткого карантину вони побачили, як працюють італійські медики та як змінилася оплата їхньої праці.
10 українських лікарів у квітні перебували у місті Пезаро в провінції Марке (ще 10 лікарів були у місті Урбіно тієї ж провінції). Про досвід поїздки до Італії в ефірі "Свободи слова Савіка Шустера" 8 травня розповів керівник госпіталю МВС в Київській області Юрій Сак.
Жорсткі умови карантину і пустка на вулицях
"Пролітаючи над Римом, ми бачили повністю пусті дороги, пусті міста. Ми не побачили майже жодної машини", – розповів Сак. А дорогою з Риму до Марке українці їхали автобанами 4 години й за цей час побачили хіба десяток автомобілів.
Це дуже сильно контрастувало з тим, що ми бачили, коли летіли назад і пролітали над Києвом, і рухалися дорогами Києва. Це дуже впадає в очі – це з приводу карантину й тих заходів, які вживала Італія і які вживала Україна,
– наголосив український лікар.
І додав, що й у самому Пезаро діяли дуже жорсткі правила як перебування на вулиці, так і в готелі. Українці мешкали по одному в номері й не мали права навіть рухатися у готелі з кімнати до кімнати.
Рук не вистачало, а от важких рішень було понад міру
Італійські лікарі зізнавалися українським, що не встигали приймати пацієнтів і змушені були приймати важкі рішення – кого рятувати, а кого не варто, бо не вистачало рук.
Вони чітко для себе визначили: легких пацієнтів не госпіталізовувати, а відправляти на самоізоляцію. Це, у принципі, й ми використовуємо. У госпіталь клали лише людей із середнім ступенем тяжкості та важких пацієнтів,
– пояснив Сак.
Зарплата лікарів у Італії не зросла – вона зменшилася
Сак розповів, що українці питалися в італійських колег, чи змінилася у них під час епідемії зарплата.
Вони сказали: "Так, змінилася – у бік зменшення". Нам було цікаво, чому так. Вони пояснили: бо зарплата лікаря в Італії залежить від роботи в госпіталі й консультацій поза госпіталем. А консультації у період епідемії відпали, тож зарплата зменшилася,
– зауважив Юрій Сак.
І додав: "Я запитав, скільки лікарів чи медсестер звільнилися чи змінили місце роботи. Нам відповіли, що жоден не звільнився і жоден нікуди не перевівся. Вони дуже згуртовані, вони дуже дорожать місцем, де працюють".
Техніка – не проблема, проблема – вміти з нею працювати
Юрій Сак зазначив, що технічне оснащення італійських лікарень дійсно набагато краще, ніж в українських: "Подібне оснащення ми можемо побачити в деяких центральних клініках Києва, може, Дніпра, Харкова. У районних лікарнях ми такого не побачимо".
Але хочу звернути увагу, що ми можемо наповнити лікарні передовою технікою – питання, хто буде на цьому всьому працювати,
– наголосив лікар.
І додав, що наразі "основна задача – зберегти персонал, зберегти лікарів, медсестер, санітарок, які опинилися перед вибором: залишатися працювати чи кидати ті місця, де у них високий ризик захворіти".
Італія – на третьому місці у світі за кількістю хворих на COVID-19, їх там вже понад 217 тисяч (більше випадків зафіксували лише у США та Іспанії), 30 тисяч людей померли. Додамо, що коронавірус виявили в країні у приблизно 20 тисяч медпрацівників.
Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.