Жан Беленюк
Жан Беленюк
490

Жан Беленюк

Беленюк Жан Венсанович: український борець і народний депутат IX скликання Верховної Ради

Беленюк Жан Венсанович — борець у греко-римському стилі, срібний призер Олімпіади-2016, триразовий чемпіон Європи і дворазовий чемпіон світу. У 2019 під 10-м номером у списку партії «Слуга народу» успішно балотувався в парламент.

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра в спорті 
  5. Кар’єра в політиці
  6. Суспільне життя
  7. Компромат
  8. Декларація
  9. Посилання
  10. Відео

Біография

Жан Венсанович Беленюк (прізвище при народженні Ндагіджімана) народився 24 січня 1991 року в місті Київ.

Освіта

Беленюк закінчив київську школу №271. Жан має дві вищі освіти. Диплом за спеціальністю «Психологія спорту» він отримав в Національному університеті фізичного виховання і спорту. Управління бізнесом Беленюк вивчав в Міжрегіональній академії управління персоналом.

Сім’я

Жан народився в сім'ї українки і руандійців. Свого батька Беленюк ніколи не бачив. Венсан Ндагіджімана (1964-2001) належав до народності хуту. Навчався в Київському авіаційному інституті, був льотчиком. Під час громадянської війни в Руанді був призваний до армії. Загинув в авіакатастрофі під час державного перевороту.

У березні 2017 року Беленюк відвідав батьківщину батька. У Руанді Жан побував на його могилі, а також познайомився з бабусею, двома дядьками, племінниками і зведеною сестрою.

В Україні вихованням Жана займалися мама і бабуся. За спогадами Беленюк, його дитинство пройшло в бідності. Коли він ходив в дитячий сад бабусі доводилося постійно латати його колготки. «Я пам'ятаю, що ми ходили у секонд-хенд, маючи 20 гривень, і могли там одягнутися», — згадує Беленюк.

Жан неодружений. Дітей не має.

Кар'єра в спорті

З юності Беленюк займався багатьма видами спорту, в тому числі футболом, баскетболом, а також танцями і бойовими мистецтвами. У дев'ять років Жан почав тренуватися в секції греко-римської боротьби.

У 2008 році він завоював першу медаль на чемпіонаті світу серед кадетів. Тоді Жан лише у фіналі поступився і завоював «срібло». Через рік українець знову опинився на п'єдесталі пошани світової першості. На цей раз Жан став бронзовим призером.

У 2010 та 2011 років Беленюк повторив той же успіх на світових змаганнях серед юніорів: одна срібна та одна бронзова нагороди. Крім того, в 2011 році Жан став переможцем чемпіонату Європи серед юніорів.

У наступному році Беленюк взяв участь у «дорослій» континентальній першості у ваговій категорії 84 кг. Тут він зайняв третє місце. Ще дві бронзи український борець здобув на турнірах «Кубок Азовмаша» і «Вогні Москви».

Також на нижній сходинці п'єдесталу пошани Жан закінчив казанську Універсіаду в 2013 році. У тому ж році Беленюк підкорився Кубок Президента Казахстану по боротьбі, а ось на чемпіонаті Європи він опинився лише восьмим.

Зате на наступній континентальній першості Жан завоював золоті нагороди. В якості фаворита українець виступав і на світовій першості. Але на шляху до фіналу Жана зупинив азербайджанський борець Саман Тахмасебі. У підсумку українець задовольнявся лише бронзою.

У 2014 році Жан ще два рази піднімався на п'єдестал пошани. Він переміг на турнірі Дана Колова — Николи Петрова і став третім на гран-прі в Німеччині.

У квітні 2015 року на Перших Європейських іграх Жан завоював срібло у ваговій категорії до 85 кг. У тому ж році Беленюк в перший раз в кар'єрі став чемпіоном світу. До цього українські борці десять років не могли завоювати золоті нагороди в цьому виді спорту.

Цікаво, що в півфіналі українець знову зустрівся з Саманом Тахмасебі. Однак на цей раз Беленюк переміг азербайджанця. У фіналі Жан виявився сильнішим за представника Узбекистану Рустама Ассакалова.

Також в 2015 році українець переміг на Всесвітніх іграх військовослужбовців (Жан має звання лейтенанта ВСУ), а ось на Золотому Гран-прі з боротьби він зайняв лише друге місце.

У 2016 і 2019 роках Беленюку ще два рази підкорився чемпіонат Європи. У 2017 році українець вдруге переміг на Всесвітніх іграх військовослужбовців.

У 2018 році він зупинився за крок від титулу чемпіона світу. У фіналі українець програв турецькому борцеві Метехану Башару. У тому ж році Беленюку довелося пропустити чемпіонат Європи, який проходив у російському Каспійську. В країну-агресора Жана не пустили через те, що він є українським військовослужбовцем.

Головним змаганням для кожного спортсмена є Олімпіада. На турнірі в Ріо-де-Жанейро в 2016 році Жан дійшов до фіналу. У вирішальній зустрічі йому протистояв Давіт Чакветадзе, який представляв Російську Федерацію.

У першому раунді українець вів у рахунку 2:0, але в підсумку програв 2:9. Тренер Чакветадзе зазначив, що Беленюк не витримав темпу опонента. Українська сторона заявила, що Давіту допоміг перемогти один із суддів. Темо Казарашвілі, що судив фінал, як і Чакветадзе, народився в Грузії, а проживає в Росії.

У 2019 році Жан став дворазовим чемпіоном світу. На цей раз він переміг у ваговій категорії 87 кг. На шляху до фіналу українець переміг опонентів з Мексики, Хорватії, Білорусії та Німеччини. У вирішальній сутичці українець став переможцем угорця Віктора Лерінца.

Поліпшив свій результат Беленюк і на Європейських іграх. Якщо в 2015 році він задовольнявся лише сріблом, то в 2019 році Жан завоював золото. За підсумками 2019-го Національний олімпійський комітет назвав борця кращим спортсменом року. Такого ж звання Беленюк удостоївся від Вищої Академічної Ради загальнонаціональної програми «Людина року».

Беленюк отримав ліцензію на виступ на Олімпійських іграх 2020 року. Однак через пандемію коронавірусу всі змагання, в тому числі й головне змагання чотириріччя було перенесено на один рік.

У січні 2021 року після довгої перерви Жан вийшов на килим борцівських змагань. На Гран-прі Zagreb Open українець переміг у ваговій категорії 87 кг.

А ось на чемпіонаті Європи він завоював тільки бронзу. За словами борця, цей турнір показав йому всі недоліки і проблемні місця, над якими доведеться попрацювати. Він зізнався, що не ставив перед собою ціль завоювати медаль на континентальній першості. Чемпіонат Європи Беленюк розглядав як хорошу підготовку для головного змагання чотириріччя.

Після Олімпіади в Токіо Жан планує завершити спортивну кар'єру. «У разі, якщо мені вдасться завоювати золоту медаль, то у мене буде відсутня мотивація продовжувати кар'єру далі. Тому що всі найбільш знакові спортивні заходи я виграю», — розповів борець в інтерв'ю. Після греко-римської боротьби, за його словами, він може почати тренуватися в змішаних єдиноборствах.

Жан — заслужений майстер спорту України з греко-римської боротьби. Після гучних успіхів на світовій арені Беленюк пропонували змінити громадянство і виступати за Росію або Азербайджан. Але борець відмовився від обох пропозицій.

Кар'єра в політиці

У 2019 році Жан взяв участь в парламентських виборах як кандидат в депутати. Борець замкнув першу десятку партійного списку «Слуги народу». На момент обрання він працював спортсменом-інструктором ЦСКА ЗСУ. За підсумками виборів Беленюк пройшов до парламенту і став першим чорношкірим народним депутатом в історії України.

У IX скликанні Верховної Ради спортсмен увійшов до складу фракції «Слуги народу» і став першим заступником голови комітету з питань молоді та спорту. Також Жан входить в групи з міжпарламентських зв'язків з Японією, США, Великобританією, Ефіопією, ПАР, Сінгапуром і Кубою.

За два неповних роки роботи в парламенті Беленюк зробив 14 депутатських запитів, взяв участь у створенні 33 законопроєктів і шість разів виступив у стінах Верховної Ради. Жан фактично став головним представником спортсменів у владі. Він допоміг біатлоністу Дмитру Підручних отримати житло, вирішує питання зі стипендіями для інших спортсменів.

Суспільне життя

Спортсмен кілька разів знімався у кліпах українських виконавців. У 2018 році — в кліпі репера Ярмак «Гни свою лінію», в 2020-м — у кліпі Гайтани на підтримку лікарів. Борця тричі звали взяти участь в шоу «Танці з зірками». Але Жан кожен раз відмовляв.

У лютому 2021 року Беленюк виявив у себе незвичайну здатність — по запаху пахв визначати чи перехворіла людина коронавірусом. 

«Спочатку у себе помітив специфічний запах пахв, потім (займаюся ж контактним видом спорту, з рясним потовиділенням в процесі) почав помічати у своїх спаринг-партнерів, які перехворіли ковідом, такий же запах. Мені він чомусь нагадує часник», — зізнався спортсмен.

Компромат

Згідно сайту «Серпом по рейтингу», у нардепа-спортсмена до липня 2021 року набралося 16 «зашкварів». За інформацією сайту, Жан консервує прогнилу судову систему, взяв участь у виборах суддів КСУ в обхід Конституції, підписався під незаконним звільненням директора НАБУ і інше.

ЗМІ повідомляють, що Беленюк часто прогулює засідання Верховної Ради. Так, в червні 2021 року він опинився в топ-10 головних прогульників. Жан відвідав лише 7% засідань. Сам же дворазовий чемпіон світу відповідає, що він один з найбільш відповідальних депутатів.

Декларація

У березні 2021 року Жан Беленюк опублікував електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.

Спортсмен-політик володіє квартирою (39,8 кв.м.). Цю нерухомість Жан отримав у грудні 2018 року за перемогу на чемпіонаті світу-2015. До цього борець разом з мамою жив в «готелі» площею в 16 «квадратів». Ще одну столичну квартиру (52,7 кв.м.) Беленюк задекларував як «об'єкт незавершеного будівництва».

На безкоштовній основі Жан користується земельною ділянкою (566 кв.м.) та житловим будинком (149,1 кв.м.) в селі Шевченкове Київської області. Цю нерухомість Беленюк купив на призові гроші після Олімпіади-2016. Будинок і землю він оформив на маму Світлану.

У борця-нардепа два автомобіля Toyota. RAV4 2011 року випуску він придбав у вересні 2016 роки за 90 тисяч. З серпня 2019 Жан їздить на Camry. Машина обійшлася йому в 677,8 тисячі гривень.

Сукупний дохід Беленюка в 2020 році склав 1,8 мільйона гривень. З них в якості зарплати народного обранця він отримав 485 тисяч. Дивіденди принесли йому 90 тисяч. Решта — дохід, пов'язаний зі спортивною кар'єрою.

У банках Жан зберігає 2,2 мільйона гривень, п'ять тисяч доларів і п'ятдесят євро. Готівковими коштами він задекларував 125 тисяч доларів, 50,6 тисячі євро і 41 тисячу гривень.

Посилання

Instagram

Facebook

Youtube

Згадки про персону