Жмак Володимир Миколайович: голова Наглядової ради аеропорту “Бориспіль”
Жмак Володимир Миколайович — український юрист та бізнесмен, колишній заступник голови Одеської облдержадміністрації, а також ексголова правління АТ “Укрзалізниця”.
Біографія
Володимир Миколайович Жмак народився 16 березня 1964 року в місті Чорнобиль Київської області.
Освіта
Жмак після школи не зміг вступити до вишу і був призваний до радянської армії. З 1982 по 1984 рік він проходив службу в Афганістані. Через рік після демобілізації Володимир став студентом Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Тараса Шевченка. У 1990 році отримав диплом за спеціальністю "Міжнародні відносини та міжнародне право".
Також Володимир навчався в Інституті європейських досліджень в Італії і бізнес-школі Міжнародного інституту управлінського розвитку в Швейцарії.
Сім’я
Батько чиновника працював у прокуратурі, мати була журналісткою.
Володимир з 1990 року одружений з громадянкою Франції Маріанн Нубла-Жмак. Дружина займається підприємництвом. Вона володіє ТОВ "Навчальний заклад I ступеня Рікікі" і є співвласницею ТОВ "Винолюб". У подружжя четверо дітей: троє синів (Нік, Тім і Дан) та дочка (Ліа).
Кар'єра
Володимир після закінчення школи був учнем слюсаря з ремонту автомобілів і регулювальником радіоапаратури. Відслуживши в армії і отримавши диплом економіста-міжнародника, Жмак півтора року працював консультантом кооперативу "Юрзовнішсервіс" при Правлінні товариства "Знання УРСР".
У жовтні 1991 року разом із дружиною заснував україно-французьке підприємство — юридичну фірму "Луара-Київ Інтернешнл" (ЛКІ). Спочатку був комерційним директором, а пізніше — керівним партнером компанії.
Разом із однокурсниками Володимир Жмак створив компанію, яка надавала послуги мобільного зв'язку в Україні — "Київстар". З 1997 по 2010 рік Жмак входив до Ради директорів "Київстару", а з лютого 2006 року був радником президента компанії.
З вересня 2010 по серпень 2011 року Жмак очолював Наглядову раду ВАТ "ІТТ-Плаза". Восени 2011 року перейшов на роботу в нафтову компанію "ТНК-ВР Коммерс", зайнявши посаду виконавчого директора холдингу. Через рік Жмак став президентом підприємства з іноземними інвестиціями "ТНК-Україна".
У 2014 році пробував стати депутатом Київської міської ради. Він балотувався єдиним кандидатом на Микільській Борщагівці в Києві від "УДАРу", БПП і "Третьої української республіки" Юрія Луценка. Але вибори він програв Олександру Пабату.
У липні 2015 року Володимир з бізнесу перейшов на держслужбу. Його знайомий зі студентських років — Міхеіл Саакашвілі, обійняв посаду одеського губернатора і запросив Жмака як свого заступника. Але на цій посаді Володимир провів лише рік.
У вересні 2016 року Володимира Жмак зареєструвався як фізична особа-підприємець. Згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основний вид діяльності — надання в оренду та експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
У червні 2019 року він був призначений головою наглядової ради Міжнародного аеропорту "Бориспіль". Влітку 2020 року Жмак став одним з претендентів на посаду глави АТ "Укрзалізниця".
Все ж у серпні 2020 року Володимир Жмак очолив правління акціонерного товариства “Укрзалізниця”. Але і на цій посаді він надовго не затримався. У березні 2021 року Володимира звільнили з посади.
Рішення Кабміну Володимир Жмак назвав необґрунтованим.
«Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про моє звільнення з посади голови правління Укрзалізниці. Вказане рішення виглядає, як мінімум, дивно, як у зв'язку з відсутністю підстав, так і через грубі порушення всіх можливих процедур і закону», — написав Жмак у мережі.
Компромат
ЗМІ розкритикували заступника губернатора Одеської області Володимира Жмака за дорогий новорічний відпочинок у французьких Альпах, а також натякнули на можливі ознаки корупції.
"Голова ОДА Міхеіл Саакашвілі зустрів Новий рік (2016 — прим. ред.) на східному фронті. Його перший заступник Володимир Жмак обрав більш комфортне місце — французькі Альпи, про що і розповів на своїй сторінці в соцмережі.
"Цікавим є не тільки факт одночасної відсутності на робочому місці двох перших осіб області в той час, як силовики перетрушують їхніх підлеглих.
Але також і те, що перший заступник голови ОДА може дозволити собі значну розкіш (згідно сервісу "Booking.com", тиждень в тризірковому готелі на Монблані в новорічні свята для двох чоловік, в середньому, обійдеться в 40-45 тис грн. тільки за проживання, до чого слід додати вартість перельоту — не менше 1,000 євро, трансфер, харчування і розваги — не менше 200 євро в день), яка не співвідноситься з зазначеними в декларації доходами".
За інформацією ЗМІ, саме до Володимира Жмака вели сліди великого хабаря в Одеській ОДА. Наприкінці 2015 року 368.media повідомляв про те, що "оперативники СБУ затримали в.о. директора департаменту розвитку інфраструктури та ЖКГ Одеської ОДА Тетяну Марченко на хабарі в півтора мільйона гривень".
Представники преси припускали, що "в.о. директора департаменту розвитку інфраструктури та ЖКГ Одеської ОДА Тетяна Марченко працювала не самостійно, а в щільній зв'язці з іншими корупціонерами в облдержадміністрації — директором департаменту фінансів і керівним віцегубернатором, без відома яких провернути угоду з відкатом в півтора мільйона немислимо.
Саме з цієї причини співробітники СБУ проводили обшуки і виїмки в кабінетах згаданих чиновників. Таким чином, як припускають правоохоронці, ключовою фігурою в корупційній зв'язці є перший заступник голови обласної державної адміністрації Володимир Жмак, який напевно вийде сухим з води".
Журналісти помітили, що учасник бойових дій Володимир Жмак, носить липовий “знак”, зовні схожий на радянський орден Червоної зірки.
У всякому разі, саме з такою штукою на грудях чиновник був зображений на фотографії, опублікованій ним у Фейсбуці, причому в якості аватарки.
Як відомо, в центрі справжнього ордена поміщений щит із зображенням фігури червоноармійця в шинелі і будьонівці з гвинтівкою в руках. За ободом щита розташовано напис “Пролетарии всех стран, соединяйтесь!”, в нижній частині обода — напис "СССР". Під щитом знаходиться зображення серпа і молота. Всі ці деталі — срібні.
У "ордена" Жмака центр золотистий, зображений там не червоноармієць, а глобус в обрамленні вінка, внизу відсутні серп і молот. Швидше за все, це сувенірна медаль, чимало яких випускаються різними організаціями і які охоче скуповують в тому числі справжні ветерани, які бажають злегка перебільшити свої заслуги.
Значків, схожих на справжні державні нагороди, існує безліч. При бажанні і за невеликі гроші можна купити навіть муляж ордена "Победа", правда без діамантів і рубінів.
Цікаво, що на іншій фотографії віцегубернатор постає перед нами вже з двома червоними зірками. Друга при цьому дуже схожа на справжню і, мабуть, такою і є.
Жмак оскаржує рішення про своє звільнення
У квітні 2021 року Володимир Жмак намагався оскаржити рішення про своє звільнення. Жмак подав до суду позов на УЗ та Кабмін з вимогою скасувати рішення про його звільнення та визнати незаконним розпорядження уряду про призначення в. о. голови правління УЗ Івана Юрика. Проте в суді Жмаку відмовили у забезпеченні позову.
Декларація
У березні 2021 року Володимир Жмак опублікував електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.
Ексзаступнику губернатора Одеської області належить сім земельних ділянок в Київській області (п'ять в Гореничах, одна — в селі Оране, ще одна — в Ржищеві) загальною площею більш ніж 3 га. Володимир і Маріанн на двох володіють шістьма квартирами (п'ять в Києві, одна у Франції), трьома нежитловими приміщеннями (505,9, 43,8 і 146,2 кв.м.) в Києві, домоволодінням (720,2 кв.м.) в Гореничах та житловим будинком у Ржищеві.
Володимир пересувається на автомобілі Lexus GX 460 2012 року випуску. Машина обійшлася йому в 2015 році в 923,6 тисячі гривень. Маріанн їздить на Renault Espace 2012 року випуску.
Дохід Володимира Жмака за рік склав 4 мільйони 541 тисячу 101 гривню. Дружина заробила 981 тисячу 585 гривень. Дохід від процентів у банках отримували й сини Жмака Дан і Тім: загалом це 487 гривень.
Грошові активи родини: 2 мільйони 161 тисяча 183 гривні, 429 тисяч 147 доларів та 377 тисяч 849 євро.
Посилання
Сторінка Володимира Жмака у мережі Facebook