Саутьонков Віталій Миколайович: депутат Одеської міськради і підприємець
Саутьонков Віталій Миколайович — представник нині забороненої проросійської партії ОПЗЖ, підозрюваний у розкраданні 32 барж на суму в 80 млн
Біографія
Віталій Миколайович Саутьонков народився 9 вересня 1981 року в місті Одеса, Україна.
Освіта
Юриспруденцію Віталій вивчав в Одеському національному університеті ім. І. І. Мечникова, який закінчив у 2003 році. Через два роки в тому ж виші Саутьонков став дипломованим менеджером зовнішньоекономічної діяльності.
Третю освіту він здобув за спеціальністю "Інженер з транспорту". У 2012 році Віталій закінчив факультет організації перевезень та управління на транспорті Одеського національного морського університету. У 2014 році Саутьонков став випускником Інституту дипломованих суднових брокерів у Лондоні, де вивчав судноплавний бізнес.
Сім'я
Віталій одружений на Ользі Саутьонковій. У подружжя троє дітей: сини Андрій і Олексій, а також дочка Аріна.
Кар'єра
У 2004 році Віталій влаштувався юрисконсультом до юридичної компанії "Чечель, Малаєв і партнери". Через два роки він став директором одеської філії компанії "У.О. Д. К." (Українська об'єднана девелоперська компанія).
У 2008 році Саутьонков став заступником директора з економіки ялтинської компанії "Емпорій". Ще через рік в Ізмаїлі він обійняв посаду першого заступника директора держпідприємства "УстьДунайВодШлях".
У 2010 році Віталій займався економічними питаннями в Скадовському морському торговому порту. У тому ж році на аналогічній посаді Саутьонков працював в Євпаторійському морському торговому порту.
З 2011 по 2012 рік місцем його роботи був Севастопольський морський торговельний порт. З 2012 року Віталій працює заступником директора компанії "Сапсан Трансшип" (основний вид діяльності — вантажний морський транспорт). Він засновник благодійного фонду "Вільна освіта".
Восени 2015 року Саутьонков був обраний до Одеської обласної ради від партії "Опозиційний блок". У 2019 році Віталій був кандидатом на 139-му мажоритарному окрузі на парламентських виборах від "Опозиційної платформи — За життя". На виборах за Саутьонкова проголосувало 23 147 виборців (або 30,74%). З цим результатом Віталій посів друге місце, поступившись представнику "Слуги народу" Ігорю Васильківському.
Восени 2020 року він став депутатом міської ради Одеси. Балотувався від "Опозиційної платформи — за життя" по 5-му виборчому округу.
У VIII скликанні він входить до складу постійної комісії з питань охорони здоров'я. Був головою фракції ОПЗЖ. Але після повномасштабного вторгнення через зв'язки з агресором ця політична сила була заборонена в Україні.
Віталій активно виступав проти встановлення пам'ятного знаку Олександру Ройтбурду. Депутат від ОПЗЖ заявив, що художник не гідний бути увічненим на Одеській Алеї Зірок.
Компромат
Віталій під час депутатства в обласній раді відзначився кілька разів гречкосійством. Як повідомляє громадський рух "Чесно" Саутьонков через свій благодійний фонд організував безкоштовну діагностику зору і взяв участь в організації сімейного фестивалю.
Крім того, депутат піарився на відкритті дитячих майданчиків і на роздачі проєкторів і комп'ютерів для одного з одеських навчальних закладів.
Наприкінці 2019 року Саутьонков потрапив у скандал. Політика сфотографували під час гри у футбол. Він був у футболці санкт-петербурзького клубу "Зеніт" з написом "Газпром".
За словами інших депутатів міськради, Саутьонков неодноразово робив проросійські заяви, у міськраді принципово говорив лише російською мовою, а після 24 лютого 2022 року просто зник.
У лютому 2024 року Віталій разом зі своїм бізнес-партнером Віктором Баранським став підозрюваним і був оголошений в розшук у зв'язку з кримінальною справою про крадіжку 32 ліхнерів (несамохідних барж) Дунайського пароплавства на суму в 80 мільйонів гривень.
За даними слідства, у 2017 році фігуранти через підконтрольну фірму уклали кілька контрактів на оренду 32 ліхнерів. Потім плавзасоби вивезли з країни, змінили їх номерні знаки та передали афілійованій компанії.
Та, своєю чергою, переправила їх в одну з країн Близького Сходу, де баржі розпиляли та зібрали з них 12 великих ліхтерів. Нові судновласники використовували для різних вантажоперевезень, в тому числі й на території України.
Декларація
У березні 2024 року Віталій Саутьонков подав електронну декларацію про свої доходи за минулий рік. У депутата немає власної нерухомості. Зате у його дружини дві квартири в Одесі (90.3 і 71,5 кв.м) і земельна ділянка в селищі Лиманське (1200 кв. м). На старшого сина Андрія оформлена ще одна одеська квартира (145,2 кв.м).
З цінного рухомого майна Саутьонков задекларував три картини, дві ікони, швейцарський годинник в кількості дві штуки (Cartier і Baume et Mercier), у його дружини — ювелірні та антикварні вироби.
У 2023 році Віталій отримав дохід від продажу рухомого майна на суму в 49 тисяч. Дохід Ольги від відчуження цінних паперів і корпоративних прав склав 3,1 мільйона гривень. Готівковими коштами Саутьонков задекларував 905 тисяч гривень, 310 тисяч доларів і десять тисяч євро.