Віктор Вишневецький: православний вугільний барон Донеччини, який зберіг свій бізнес в ОРДЛО
Віктор Вишневецький відомий як православний олігарх з нетрадиційною орієнтацією, який за часів Януковича сильно підняв свій вугільний бізнес. Після зміни влади він не тільки зумів зберегти свої активи, велика частина з яких виявилася на територіях самопроголошених ДНР і ЛНР, а й через свою компанію Coal Energy фінансував сепаратистів.
1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра
5. Чутки і компромат
6. Статки і джерела доходів
Біографія
Вишневецький Віктор Вікторович - відомий бізнесмен, який займається видобутком вугілля в Україні. Керує власною вугільною компанією "Coal Energy". Народився 8 січня 1968 року в Макіївці на Донеччині.
Сім'я
Олігарх одружений, має двох дітей.
Освіта
Вищу освіту бізнесмен отримав в Донецькому політехнічному інституті, де вивчав технологію механізації підземної розробки корисних копалин.
Кар'єра
У 90-х роках Вишневецький разом з Атановим відкрив невелику майстерню з ремонту й відновлення шахтного устаткування. Через кілька років вони заснували науково-виробниче підприємство "Механік", діяльність якого була спрямована на ремонт електродвигунів. Через певний час партнери почали самі виробляти обладнання, перетворивши свою компанію в справжній завод, який очолив Атанов.
У 2001 році Віктор Вишневецький викупив три закритих шахти, які об'єднав в одну і перейменував в Шахту ім. Преподобного Сергія Радонезького. Потім бізнесмен купив ще 9 шахт, кожній з яких дав релігійну назву.
У 2013 році компанія Вишневецького "Coal Energy" була п'ятою серед приватних підприємств за обсягом видобутку вугілля в Україні.
Чутки і компромат
Нетрадиційні віяння
Одіозний бізнесмен Віктор Вишневецький не раз потрапляв в центр скандалів, які кинули велику тінь на його репутацію. Наприклад, в Первомайську він запам'ятався тим, що знімав школярів в розкритих рясах з відкритими геніталіями, а в Донецьку був першим олігархом, який підтримав відкриття міського гей-клубу. Звичайно ж, більшість матеріалів було видалено з відкритого доступу, але шлейф скандалів і чуток, пов'язаних з нетрадиційною орієнтацією глави "Coal Energy", тягнеться за ним до нині.
Прикриття релігійністю
Донецький підприємець - один з небагатьох, хто вважає і відкрито називає себе "православним" бізнесменом.
Замість того, щоб чесно вести справи і жити по принципах християнської віри, на підтвердження свого віросповідання олігарх кожен раз давав своїм шахтам релігійні назви.
І якщо раніше на Донбасі були "комсомольські", "західні", "рівненські" шахти, то згодом з'явилися "Свято-Миколаївська", "Свято-Покровська", "Свято-Серафимівська", "Благовіщенська" і навіть шахта "Преподобного Сергія Радонезького".
Судячи з того, що в радянські часи Вишневецький вступив до інституту (що було можливим лише атеїстам), в релігію він вдарився після відкриття бізнесу.
Дружба з духовенством
З втечею Януковича і початком військових дій на Сході України (2014) становище олігарха серйозно похитнулося, оскільки в Луганській і Донецькій областях був зосереджений практично весь його бізнес з видобутку вугілля. На щастя для бізнесмена, його найприбутковіша шахта ("Свято-Покровська"), в якій щорічно видобувалося близько 500 тисяч тонн вугілля, залишилися під контролем українського уряду. Попри великі обсяги видобутку викопного в цій шахті, компанія Вишневецького могла б мати серйозні проблеми.
Однак олігархові викрутитись з цієї ситуації допомогли священнослужителі Російської православної церкви Московського патріархату. І недарма, адже Вишневецький регулярно віддавав якусь суму грошей від своїх доходів на "потреби храму".
За даними ЗМІ, саме завдяки теплим відносинам з донецьким і луганським духовенством бізнесменові вдалося продовжити видобуток вугілля на непідконтрольних центральній владі територіях.
Кажуть, він дружить зі скандальним православним єпископом Ізюмським і Куп'янським Єлисеєм, якого неодноразово бачили п'яним в компанії хлопчиків, що наштовхує на думки про його тягу до гомосексуалізму. Крім нього, в коло близьких знайомих Вишневецького входять й інші високопоставлені люди церкви, завдяки яким йому не довелося перереєструвати свої компанії і вдалося уникнути націоналізації.
Олігарх же в боргу не залишився: у 2015 році він заснував "Союз православних журналістів", учасники якого активно пропагували Російську православну церкву Московського патріархату. Крім цього, невідомі автори розповідали про конфлікти між Українською православною церквою Московського і Київського патріархату, звинувачуючи другу в "рейдерських захопленнях" храмів.
Цікаво, що на своєму офіційному сайті так звані "православні журналісти", мабуть, "забули" написати і про свою організацію, і про засновників Союзу, і про редакторів, і про те, як приєднатися до них. Більшість матеріалів написані анонімами.
Спонсорування сепаратистів
Крім цього, бізнесмен погодився підтримувати владу ДНР і ЛНР, зобов'язавшись перераховувати на рахунки Міністерства доходів і зборів ДНР 2,5% від загальної суми доходів свого бізнесу в східній частині України. Його шахтарі також входили в збройні групи за часів перших заколотів, що також вплинуло на лояльне ставлення нової влади до Вишневецького.
Фінансові операції бізнесмен проводив через різні фірми-контрагенти, рахунки яких знаходилися по всій Україні, в тому числі і в ОРДЛО.
Влада Донеччини дозволяла Вишневецькому займатися своєю діяльністю, оскільки мала з цього свою вигоду: при кожній грошовій операції невизнана ДНР отримувала 5% від суми переказу. Таким чином, фінанси бізнесмена йшли на проведення терористичних акцій проти його ж земляків.
Сухим із води
Попри те, що Віктор Вишневецький налагодив зв'язки з потрібними людьми, щоб не втратити свої активи на самопроголошеній ДНР, проти православного бізнесмена було заведено кримінальну справу на підставі протиправного видобутку вугілля компанією Coal Energy, а також сплати податків владі окупованих територій.
Хоча співробітники СБУ зібрали матеріали, які це підтверджують, кримінальне провадження всього за кілька місяців було закрито. Крайнім у цій справі зробили одного зі співробітників компанії Вишневецького, який сам здався правоохоронним органам і взяв всю провину на себе. На підставі добровільного визнання і подальшої співпраці зі слідчими його відпустили, кримінальну справу закрили, а про винуватця всієї цієї ситуації успішно забули. Після цього Віктор Вишневецький без всяких перешкод продовжив займатися вугільним бізнесом.
Статки і джерела доходів
У 2013 році група компаній "Coal Energy" Вишневецького була п'ятою за обсягом видобутку вугілля в Україні. Однак в результаті серйозних проблем зі збутом вугілля доходи бізнесмена впали на 70%. Попри складне становище справ, він продовжив залучати інвестиції в розмірі десятків мільйонів доларів для будівництва нових фабрик і розвитку свого підприємства в цілому.
Якщо в 2012 році матеріальні статки Вишневецького були оцінені в 253 мільйони доларів (за версією видання "Форбс"), з якими він зайняв 39 місце в сотні українських багатіїв, то в кризовому 2013 році його доходи знизилися майже вдвічі: журнал "Фокус" оцінив капітали олігарха в 170,5 мільйонів доларів, розмістивши його на 81 місці в списку 200 найбагатших українців.
За даними ЗМІ, вугільний барон Донеччини спонсорував зведення кількох храмів РПЦ МП, а також "жертвував" чимало отриманих від свого бізнесу грошей на чинні православні храми Московського патріархату і їхніх настоятелів.