Віктор Рубан
4815

Рубан Віктор Геннадійович: український лучник та олімпійський чемпіон-2008

Рубан Віктор Геннадійович – перший і єдиний український лучник, який завоював золото на Олімпіаді. Переможець Універсіади-2009 та Європейських ігор-2015, призер чемпіонатів світу та Європи.

Біографія

Віктор Геннадійович Рубан народився 24 травня 1981 року у місті Харків.

Освіта

Вищу освіту Віктор здобув у рідному місті. Він закінчив державне вище училище фізкультури №1 та академію фізичної культури та спорту.

Сім’я

Рубан одружений другим шлюбом. Перша дружина Ганна також стріляла з лука. У цьому шлюбі народилося двох дітей: Рома та Маша. Другу дружину спортсмена звуть Марія Рубан (Клєвіна). Вона народила спортсмену ще одну доньку - Анастасію.

Кар'єра

Віктор із юності займався легкою атлетикою. Але тільки в училищі фізкультури Рубан зрозумів, що біг не його. Потрапивши на тренування зі стрільби з лука, яке проводила Людмила Прокопенко, молодий харків'янин вирішив пов'язати своє життя із цим видом спорту.

Рубан неодноразово перемагав на чемпіонатах та Кубках України. Вже на першій Олімпіаді Віктору вдалося піднятися на п'єдестал пошани. На Іграх в Афінах у 2004 році разом із чоловічою збірною України (Дмитро Грачов та Олександр Сердюк) Рубан завоював бронзові нагороди.

У кваліфікації українці посіли четверте місце. У ⅛ фіналу вони обіграли господарів турніру – греків (243:225), а у чвертьфіналі – команду Японії (242:236). У півфіналі збірна України поступилася майбутнім олімпійським чемпіонам — корейцям (239:242). У матчі за третє місце українці перестріляли американців (237:235).

Через чотири роки у командному змаганні українська збірна залишилася за крок від повторення попереднього результату. Перемігши у чвертьфіналі Тайвань, українські стрілки поступилися спочатку італійцям у півфіналі, а потім і китайцям у боротьбі за бронзу.

На Олімпіаді в Пекіні Віктор набагато успішніше виступив в індивідуальному змаганні. У кваліфікації харків'янин із 678 очками поділив друге місце із представником Індії Мангал Сінгхом.

Потім у плей-офф Віктор переміг по черзі єгиптянина, австралійця, поляка та японця. У півфіналі він тільки на тайбрейку виявився сильнішим за росіянина Баїра Баденова — 112:112 (20:18). У вирішальному протистоянні український стрілець лише на одне очко перестріляв корейця Кунг-Мо Парку – 113:112.

Таким чином, Рубан став олімпійським чемпіоном. У цій дисципліні Україна ще ніколи не виборювала золото головних змагань чотириріччя. З того ж року у Харкові проходить турнір зі стрільби з лука – Кубок Рубана.

Наступним успіхом українського лучника стала Універсіада, яка у 2009 році проходила у Белграді. У чвертьфіналі та півфіналі лише з перевагою в одне очко Рубан перестріляв спочатку мексиканця Хуан Рене Серрано Гутьєрреса, а потім співвітчизника Дмитра Грачова.

У боротьбі за золото Віктор виявився влучнішим, ніж тайванець Ван Чен-Панг (110:108). Таким чином за два роки харків'янин виграв два великі турніри.

Того ж року Віктор став бронзовим призером чемпіонату світу. У чвертьфіналі українець переміг француза Ромена Жируя (114:110), але у півфіналі поступився корейцю Лі Чан-Хвана (109:102). У матчі за третє місце Рубан в одне очко обіграв іншого представника Південної Кореї О Чжин-Хека (111:110).

Олімпійські ігри-2012 у Лондоні Віктор провалив. І в індивідуальному, і в командному змаганні він закінчив виступ на етапі чвертьфіналу.

У 2012 році Віктор разом із Ярославом Мокренським та Юрієм Гавлеком у складі чоловічої збірної України знову став третім на світовій першості, але цього разу у приміщенні. За два роки на цьому ж турнірі Рубан завоював дві медалі.

У чвертьфінальному командному змаганні українці (Віктор Рубан, Маркіян Івашко та Георгій Іваницький) лише у тайбреку перемогли збірну Мексики – 228:228 (29:26). Потім обіграли німецьку команду — 237:225. У перестрілці за золото українці перемогли японців – 235:229.

В індивідуальному турнірі на шляху до фіналу Віктор обіграв росіянина Галсана Базаржапова, партнера зі збірної Маркіяна Івашка, італійця Массіміліано Мандіа та американця Бреді Еллісона. У вирішальному протистоянні Рубан поступився Райану Таяку з Австралії.

У 2015 році на І Європейських іграх харківському лучнику було довірено нести український прапор на церемонії відкриття. В індивідуальному змаганні Віктор виступив невдало. Тут він поступився голландцю Шефу ван ден Бергу в ⅛ фіналу.

Натомість у команді з Маркіяном Івашком та Георгієм Іваницьким Рубан знову зайняв найвищий щабель п'єдесталу пошани. На шляху до перемоги на турнірі українці перемогли словенців, італійців, голландців та іспанців.

На Олімпійських іграх 2016 року у Ріо-де-Жанейро Віктор зміг пройти лише перший раунд. Вже у 1/16 фіналу харків'янин поступився французу Жан-Шарлю Валладону.

У 2018 році на світовій першості у приміщенні збірна України (Олексій Гунбін, Георгій Іваницький, Віктор Рубан) посіли третє місце у командному змаганні.

У 2019 році на чемпіонаті Європи у приміщенні Віктор дійшов до чвертьфіналу індивідуального змагання. А в команді з Юрієм Гавелком та Владиславом Лісняком піднявся на другий рядок п'єдесталу, поступившись у фіналі російській збірній.

Віктор є офіцером Державної прикордонної служби України. Має звання майора. За сумісництвом він є спортсменом-інструктором управління «Укрспортзабезпечення».

Декларація

У березні 2021 року Віктор Рубан опублікував електронну декларацію про свої доходи за минулий рік

Олімпійський чемпіон володіє у Харкові квартирою (96,8 кв.м.), земельною ділянкою (1000 кв.м.) та гаражем (21,1 кв.м.). У липні 2017 року Віктор придбав автомобіль Volkswagen Caravelle 2008 року випуску. Машина обійшлася лучнику у  337 ​​тисяч.

У 2020 році у сукупності спортсмен заробив 345,5 тисяч. З них зарплата прикордонника склала 225 тисяч, від управління «Укрспортзабезпечення» він отримав майже 92 тисячі, як виплати спортсменам від Школи вищої спортивної майстерності — 16,5 тисяч. Стипендія від УПФКС ДССМС ХМР – 12 тисяч.