Богуслаєв Вячеслав Олександрович: простий інженер, який став мультимільйонером
Богуслаєв Вячеслав Олександрович – один з найвпливовіших політиків регіону, 26 років беззмінний глава правління і президент ВАТ «Мотор-Січ», нардеп чотирьох скликань не пройшов в новий парламент України. Про нього повідомляє Політека.
Біографія
Богуслаєв В'ячеслав Олександрович з'явився на світ 28 жовтня 1938 року. Його малою батьківщиною є місто Уральськ, розташоване в Казахстані.
Про сім'ю Богуслаєва пресі практично нічого не відомо. Батьками теперішнього мільярдера є Олександр та Анастасія. У зрілі роки вони були робочими. Чим конкретно жили батьки Богуслаєва і де працювали – журналістам не повідомляється. Про своє дитинство і юність В'ячеслав Богуслаєв також вважає за краще не повідомляти.
Освіта
У 1961 році В'ячеслав Богуслаєв вступив до Запорізького машинобудівного інституту. Там хлопець навчався на факультеті авіадвигунів. Закінчивши ВНЗ, В'ячеслав Богуслаєв отримав професію інженера-механіка.
Кар'єра
Ще у шкільні роки В'ячеслав Богуслаєв почав трудову діяльність. Він працював помічником машиніста на заводі ім. К. Ворошилова. Також хлопець підробляв слюсарем в авторемонтних майстернях.
У 1961 році, після військової служби, В'ячеслав Богуслаєв переїхав до Запоріжжя. Досить швидко йому вдалося влаштуватися на роботу слюсарем.
У 1966 році В'ячеслав Богуслаєв отримав посаду на Запорізькому моторобудівному заводі. Там він виріс від інженера-конструктора до начальника відділу.
У 1973 році В'ячеслав Богуслаєв став директором Волочиського машинобудівного заводу.
У 1988 році він отримав посаду генерального директора об'єднання, а через 3 роки став гендиректором підприємства «Мотор Січ». У 1994 році В'ячеслав Богуслаєв поєднав директорські обов'язки з посадою голови правління цього підприємства. У 1998 році В'ячеслав Богуслаєв покинув посаду, щоб зосередитися на депутатських обов'язках.
У 2012 році промисловець був призначений головним конструктором зі створення та модифікації гелікоптерної техніки.
У 2013 році В'ячеслав Богуслаєв став почесним президентом «Мотор Січ».
Йому належить безліч наукових праць і винаходів.
В'ячеслав Богуслаєв має ступінь професора технічних наук.
Політика
Ще на початку 90-их В'ячеслав Богуслаєв очолював профспілки, представляючи інтереси промисловців у політичних колах. Зрозуміло, все було не так просто і невинно.
У 1992 році В'ячеслав Богуслаєв разом із Леонідом Кучмою створили Міжрегіональну асоціацію промисловців України. Попри те, що її очолив Богуслаєв, вона стала великим політичним підйомом для Кучми. За допомогою діяльності асоціації Леонід Кучма став відомим, що пізніше привело його до президентської посади.
Можливо, у В'ячеслава Богуслаєва були схожі амбіції, але реалізувати їх він не зміг. Проте дружба з першою людиною країни дуже сильно допомогла йому привласнити активи та наростити твердий капітал.
Очоливши країну, Леонід Кучма не забув про свого соратника. У 1995 році він подарував В'ячеславу Богуслаєву посаду свого позаштатного радника.
У тому ж році В'ячеслав Богуслаєв брав участь у розробці податкового кодексу України.
У 1998 році промисловець зважився приєднатися до законодавчої влади. Він узяв участь у парламентських виборах. В'ячеслав Богуслаєв балотувався від блоку «Партія праці та Ліберальна партія – разом!». Але пройти до Верховної Ради підприємцю не вдалося.
У 1999 році під час президентських виборів він став довіреною особою кандидата Леоніда Кучми. Варто зазначити, що програму кандидата в президенти В'ячеслав Богуслаєв представляв у Запоріжжі по 78-му округу. До речі, саме там розташований завод «Мотор Січ». Дивовижним чином саме у тих краях бачити Кучму знову в президентах захотіла абсолютна більшість виборців.
У 2004 році В'ячеслав Богуслаєв знову став довіреною особою одного з кандидатів на президентських виборах. Цього разу промисловець представляв Віктора Януковича. Тоді 70% запорізьких виборців проголосували за лідера «Партії Регіонів». Все ж до влади прийшов Віктор Ющенко.
В'ячеслав Богуслаєв категорично заявив, що Запоріжжя проти цього політика. У відповідь нова влада почала розгляд про легальність приватизації заводу «Мотор Січ». Проти керівництва заводу було порушено безліч кримінальних справ. Як підсумок, Богуслаєву довелося тимчасово забути про політичні амбіції.
У 2006 році промисловець зважився знову випробувати своє щастя на парламентських виборах. Йому вдалося увійти до складу Верховної Ради разом з «Партією Регіонів». Надалі він зміг протриматися в Парламенті V – VIII скликань.
У 2010 році В'ячеслав Богуслаєв підтримав Юлію Тимошенко на президентських виборах. Компанія «Мотор Січ» пообіцяла випустити нову модель літака «Юля». Правда, в подальшому ця ідея не втілилася. Юля не з'явилася ні у небі, ні у президентському кріслі.
Співпраця з Тимошенко викликала гнів «регіоналів», але конфлікт було залагоджено грошима. Оскільки раніше В'ячеслав Богуслаєв був одним з ключових інвесторів біло-блакитних, він не вибув із лав партії.
У 2012 році промисловець став нардепом від «Партії регіонів».
У 2014 році він знову отримав мандат, але вже як самовисуванець.
У 2015 році В'ячеслав Богуслаєв підтримував партію «Нова сила». Цей факт шокував громадськість, оскільки її лідером був Володимир Семиноженко, один із засновників «Партії Регіонів».
Сім'я
В'ячеслав одружений із жінкою, на ім'я Олена. У 1978 році у пари народився син Олександр.
Компромат і скандали
У 1994 році В'ячеслав Богуслаєв приватизував завод «Моторстроитель», пізніше перейменований на «Мотор Січ». Щоб отримати контроль над підприємством, В'ячеслав створив ряд фіктивних документів. У результаті 27% акцій було повернуто державі.
Подейкують, що у привласненні заводу промисловцеві допомогли впливові політичні зв'язки. Деякі джерела стверджують, що у цьому був замішаний Леонід Кучма. Згодом акції «Мотор Січі» сховалися в офшорах.
У 2013-му році В'ячеслава Богуслаєва застукали з дівчиною. Журналісти сфотографували 74-річного політика в компанії з 21-річною Оленою Неборачко. Старий промисловець обіймав свою супутницю за талію, вона ж у відповідь обмацувала його ширінку. Очевидно, вона щось там знайшла.
За виразом обличчя на фото складається враження, що те, що відбувається не приносить Олені особливого задоволення. Пара проводила час в одному з ресторанів Москви. Як стало відомо, Олена родом із Запоріжжя. У своєму місті вона має славу завзятої тусовщиці.
У 2014 році, коли почалися бойові дії на Донбасі, гострим скандалом стали торговельні відносини компанії «Мотор Січ» із Росією. Український виробник не припинив продаж авіамоторів для військових літаків замовникам із РФ. Щоб робити це не дуже відкрито й обійти санкції, угоди здійснюються через Білорусь під виглядом техобслуговування.
У 2017 році Шевченківський суд Києва ухвалив заарештування 41% акцій заводу «Мотор Січ». Навесні 2018 року в компанію завітали представники Служби безпеки України. Дії з боку влади пресі поки не зрозумілі, тому у суспільстві продовжують поширюватися чутки.
Деякі джерела стверджують, що арешт акцій потрібен для запобігання поглинання заводу китайськими підприємцями. Оскільки «Мотор Січ» виготовляє мотори для військових літаків, присутність іноземних партнерів у компанії загрожує розкриттям державної таємниці.
Із чуток, раніше бізнесмен із Китаю придбав 56% акцій заводу. Таким чином він став власником контрольного пакета. У той самий період рівень прибутку В'ячеслава Богуслаєва від «Мотор Січі» скоротився з 15% від загального річного доходу до 1%. Це зафіксовано в його декларації.
Згідно з іншою версією, контрольний пакет «Мотор Січі» держава передала самостійно в руки китайців. Таким чином був залагоджений зерновий скандал. Міжнародний конфлікт напрошувався після того, як підприємці з Китаю виділили інвестиції в українську економіку в обмін на постачання зернових культур у «Піднебесну». Передані гроші кудись зникли, а обіцяний товар залишився лише обіцяним.
Деякі експерти повідомляють, що причина криється зовсім в іншому. Подейкують, що хтось з близького оточення президента вирішив привласнити собі завод.
Інші джерела називають подію публічною прочуханкою за співпрацю з РФ. Таким чином держава намагається взяти під свій контроль справи «Мотор Січі».
У травні того ж року стало відомо, що активи В'ячеслава Богуслаєва продовжують скорочуватися. Як пишуть у ЗМІ, уряд Білорусі розпочав націоналізацію Оршанського авіабудівного заводу. 60% його акцій належить Владиславу Богуслаєву. Український підприємець пообіцяв передати білорусам свої акції. Як заставу довелося залишити особистий літак.
Журналістам В'ячеслав Богуслаєв пояснив, що у бізнесі неможливо забрати акції, їх купують. Олігарх також нагадав, що у 2012 році він придбав частку підприємства. З того моменту у нього було вкладено 20 млн USD.
Причиною обурення білоруської влади стало невиконання зобов'язань з боку основних акціонерів. За цим фактом Генпрокуратура Білорусі провела розгляд.
В'ячеслав Богуслаєв заявив, що крім «Мотор Січі» велику частку Оршанського заводу мала білоруська компанія «Системи інвестицій та інновацій». За словами Богуслаєва, саме білоруські підприємці знехтували умовами контракту.
Порядок передачі акцій підприємства встановлюється в Адміністрації президента Білорусі.
Статок
Згідно з декларацією про доходи, у 2016 році В'ячеслав Богуслаєв заробив 500 млн грн.