Василь Грицак
  • Дата народження
    14 січня 1967
  • Країна
    Україна

Грицак Василь Сергійович: колишній голова СБУ

Грицак Василь Сергійович — український військовий, колишній голова Служби безпеки України, екскерівник Антитерористичного центру при Службі безпеки України. Генерал армії України, Герой України.

  1. Біографія
  2. Сім’я
  3. Освіта
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Статки
  7. Відео

Біографія

Василь Грицак народився 14 січня 1967 року в селі Буща на Рівненщині.

Сім’я

Василь Грицак одружений і має сина. Його дружина, Ольга Володимирівна, займається бізнесом, а син Олег працював заступником прокурора, а згодом став і прокурором.

Освіта

Василь Грицак навчався на історичному факультеті в педагогічному держінституті Луцька. Із 1993 до 1997 року проходив підготовчі курси для роботи в СБУ. Після цього паралельно з роботою вчився ще в Національній академії СБУ.

Кар’єра

На початку кар'єри займався боротьбою з тероризмом і корупцією. У 1999 році він зайняв пост заступника начальника в Управлінні нацдержавності Департаменту ЗНГ при СБУ, де працював протягом 6 років. Із 2000 року Грицак стає вже начальником відділу, а з 2004-го заміщає главу Управління контррозвідки.

Із 2005 року працює на Київщині. Спочатку його ставлять головою обласного Управління СБУ, а потім довіряють керувати столичним управлінням. У 2009 році Наливайченко, який на той час очолював Службу Безпеки, зробив Грицака своєю правою рукою.

За часів Януковича Василь Грицак був без посади. Повернувся в СБУ в 2014 році, після обрання Порошенка. Новоспечений президент відразу ж зробив Грицака першим заступником голови СБУ. Уже через рік  Грицак став в. о. начальника СБУ, а потім і офіційним начальником Служби Безпеки. Цю посаду він обіймав до 2019 року. Майже рік у 2014-2015 роках Грицак керував Антитерористичним центром СБУ. Крім цього, з 2015 по 2019 рік Грицак входив до РНБО.

Компромат

У 2016 році Василь Грицак на лекції в Києво-Могилянській академії припустив причетність Росії до терактів у Брюсселі. Дмитро Медведєв незабаром опублікував на своїй сторінці пост, у якому назвав Грицака «придурком». Медведєва підтримали деякі російські політики, відзначивши «вдало вибране слово».

Можливі держзрада та шпіонаж

У 2019 році Національне антикорупційне бюро відкрило кримінальне провадження за фактом можливого вчинення колишнім головою СБУ Василем Грицаком державної зради та шпигунства. 

ЗМІ писали: 4 жовтня до НАБУ надійшла заява про кримінальне правопорушення за фактом скоєння колишнім головою Служби безпеки України злочинів, що підпадають під кваліфікацію ст. ст. 28, 364 (зловживання службовим становищем), 365 (перевищення службовим становищем), 366 (службове підроблення), 191 (розкрадання коштів), 111 (держзміна), 114 (шпигунство) Кримінального кодексу. 

Крім цього, у пресі критикували Грицака за те, що за один з місяців 2019 року, коли Грицак уже подав у відставку, він отримав заробітну плату вищу, ніж в.о.голови СБУ Баканов.

У березні 2021 року ім’я Василя Грицака знову почало фігурувати у ЗМІ. Так, його ім’я згадували у контексті начебто нових записів Суркова і Медведчука щодо постачання готівки на окуповані території та щодо обміну полоненими.

Ексголова Служби безпеки України Василь Грицак заявив, що в 2014 році контактував із «міністром оборони» підтримуваного Росією угруповання «ДНР» Володимиром Кононовим щодо обміну полоненими, а про питання постачання «готівки» на окуповані території не йшлося, — заявив Грицак виданню “Радіо Свобода”. 

Статки

Свою останню декларацію про доходи Василь Грицак подавав у березні 2020 року. У його декларації значиться чотири земельні ділянки в Київській області: одна з них належить дружині, всі інші — на праві користування. Разом із сином Василь володіє квартирою в Києві, а на дружину записана ще одна квартира (теж у столиці). Також у Києві Василь Грицак орендує нежитлове приміщення.

У Київській області Грицак декларує ще два недобудовані нежитлові приміщення, які належать третій особі, проте він має на них право користування.

Із цінного майна Грицак вказує годинники та ювелірні вироби свої та дружини (серед них годинники Patek Philippe, Jean Richard, Chopard, Rolex, брошка та перстень з коштовним камінням ручної роботи, брошка із білого металу з коштовним камінням у вигляді метелика).

У родині два легкові автомобілі (Toyota Land Cruiser записана на Василя, а Land Rover Range Rover — на його дружину), п’ять вантажівок та мотоцикл Harley-Davidson.

Річний дохід Василя Грицака склав 865 тисяч 492 гривні, а його дружини — 3 мільйони 846 тисяч 715 гривень.

Грошові активи (заощадження) родини: 2 мільйони 666 тисяч 790 гривень, 103 тисячі 936 доларів та 46 тисяч 649 євро.

Відео

Згадки про персону