Валерій Кондрук
  • Дата народження
    8 січня 1963
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Валерій Кондрук
3273

Валерій Кондрук

Валерій Кондрук: дистриб'ютор медпрепаратів, який "кинув" Укрексімбанк на 300 мільйонів гривень

Валерій Кондрук "прославився" тим, що довів до банкрутства власне підприємство "Артур-К", кинувши таким чином "Укрексімбанк", а також не розрахувався з багатьма постачальниками за надані товари, сума яких перевищує 50 мільйонів гривень. У нинішній час бізнесмен, якому загрожує тюремне ув'язнення, активно розвиває компанію "Фармпланета" і намагається втримати закладене в Укрексімбанку майно.

1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра
5. Чутки і компромат
6. Статки і джерела доходів

Біографія

Кондрук Валерій Петрович народився 8 січня 1963 року в селі Новоселиця на Івано-Франківщині.

Сім'я

Бізнесмен одружений з Оленою Кондрук, яка працює на підприємстві чоловіка. Подружжя має трьох дітей.

Освіта

Валерій Кондрук отримав гарну освіту. Після школи він вступив до Київського технікуму громадського харчування, закінчивши який, пішов вчитися в Київський національний торговельно-економічний університет за тією ж спеціальністю.

У 2006 році бізнесмен змінив напрямок, втупивши до Національної академії держуправління при Президентові України. З 2007 року він вирішив отримати ще й економічну освіту, тому паралельно навчався в Київському національному університеті ім. В. Гетьмана.

Кар'єра

Початок трудової діяльності

Перший досвід роботи Валерій Кондрук отримав на Броварському комбінаті громадського харчування, куди був направлений після закінчення технікуму. Спочатку був звичайним механіком, а потім став директором об'єднання. Пропрацювавши ще якийсь час в київських їдальнях на керівних посадах, Кондрук все-таки залишив сферу громадського харчування та зайнявся бізнесом.

Бізнес

У 1991 році він очолив невелику фірму "Прометей", а через кілька років став заступником голови правління на підприємстві "Росток Руд Мед".

У 1997 році Валерій Кондрук взяв в управління фармкомпанію "Артур-К", яка спеціалізувалася на продажі медичних препаратів.

Переписавши на дружину підприємство "Артур-К", у якого на той час були серйозні проблеми з законом, але залишившись його керівником, Кондрук приблизно водночас заснував і почав розвивати компанію "ФАРМПЛАНЕТА", через яку експортував медичні препарати в країни СНД, а також займався роздрібною торгівлею (мережа "Пані Аптека").

Громадська і політична діяльність

Крім підприємництва, Валерій Кондрук займається також і громадською діяльністю. Протягом певного часу він очолював організації "Здорова Київщина", "Освітянська Трибуна", фонду "Милосердя і здоров'я". Потім зайнявся рухом "Разом з тобою".

Не оминув Кондрук і політику: з 2005 по 2010 рік бізнесмен працював заступником губернатора Київської області, офіційно займаючись питаннями соціальної політики та здоров'я, а неофіційно - "відмиваючи" державні гроші.

Чутки і компромат

Зникнення 18 мільйонів гривень

У 2007 році Київською облрадою було виділено 20 мільйонів гривень на закупівлю ліків для постраждалих в результаті катастрофи на Чорнобильській АЕС. Однак в аптеки надійшла лише невелика частина лікарських препаратів загальною вартістю 2 мільйони гривень. Решта 18 мільйонів загадково зникли, що призвело до скандалу і з'ясувань.

Підозрюються в присвоєнні державних грошей три чиновники, які були причетні до керівництва процесом цільових закупівель. У їх числі - і Валерій Кондрук.

"Інсуліновий скандал"

Вже у 2009 році в ЗМІ прогримів ще один скандал, пов'язаний з придбанням ліків для людей, які страждають на цукровий діабет.

Отримавши з держбюджету 27 мільйонів гривень на закупівлю інсуліну, заступник голови Київської ОДА Валерій Кондрук провернув схожу аферу: придбав ліки тільки на 2 мільйони гривень, а решту 25 мільйонів, очевидно, приберіг для своїх потреб.

У підсумку, тисячі хворих на діабет киян залишилися без життєво необхідних для них ліків.

Шахрайство на мільйони гривень

У порівнянні з тим, яку схему Валерій Кондрук провернув з Укрексімбанком, афери на 2 мільйони гривень виглядають просто дитячою забавкою. Все почалося з того, що в "лихі 90-ті" бізнесмен заснував підприємство "Артур-К", яке продавало оптом ліки і медвироби.

Кондрук співпрацював з великими виробниками, побудував величезний склад в с. Чайки під Києвом, почав розвивати власні аптечні мережі "Пані Аптека" і "Пан Аптекар". До 2000-х років компанія настільки розрослася, що увійшла в п'ятірку найбільших фармдистрибьюторів України.

Користуючись успішним становищем свого підприємства, в 2005-2008 роках Валерій Кондрук взяв в Укрексімбанку кредит на ТОВ "Артур-К" сумою в 20 мільйонів 300 тисяч євро. Термін виплати - до кінця 2012 року. У заставу він передав банку складський комплекс в селі Чайки.

У 2009 році бізнесмен створює фірму "Фармпланета", яка спочатку просто займалася логістикою, а потім перейшла до оптової торгівлі лікарськими препаратами. Трохи пізніше Кондрук нібито відсторонюється від володіння вельми успішним підприємством ТОВ "Артур-К", переписуючи компанію на дружину, але залишаючись одним з керівників.

На той час компанія "Артур-К" вже накопичила чимало проблем з виплатами постачальникам, які почали вимагати свої гроші за надані товари. Кондрук пообіцяв усім, що незабаром залучить інвесторів і з усіма розплатитися, а сам по-тихому готував шлях відступу: банкрутство підприємства.

Так, у квітні 2011 року компанія "Артур-К" оголошує себе банкрутом. А це означає, що і постачальники, і кредитори можуть залишитися ні з чим.

До кінця 2012 року борг Укрексімбанку, звісно, не був погашений, оскільки кредитоване підприємство збанкрутувало. За ідеєю, банку залишається тільки забрати хоча б передане йому в заставу майно, але й це, як виявилось, не так просто зробити, адже під керівництвом Валерія і Олени Кондрук складський комплекс прибрала до рук компанія ТОВ "Фармпланета", яка на той час встигла стати великим дистриб'ютором.

У 2014 році бізнесмен спробував продати на аукціоні майно (а це 2 гектари землі і 11 000 кв.м логістичного центру), яке офіційно все ще знаходилося в заставі в Укрексімбанку. Хоча подружжя і заявило початкову вартість 235 мільйонів гривень (яка могла б бути і вищою), комплекс продали майже в 200 разів дешевше - всього за 1,2 мільйона гривень!

Після цього Валерій Кондрук як ні в чому не бувало продовжив розвивати свою нову бізнес-імперію ТОВ "Фармпланета", відкриваючи нові аптечні мережі і створюючи дочірні підприємства. І начебто все вийшло: заборговані постачальникам і банку мільйони гривень так і не були повернуті, заставне майно продано, а сам бізнесмен вперше увійшов до сотні найбагатших людей України за даними журналу "Форбс".

Ложка дьогтю у бочці меду

На початку 2016 року Господарський суд Київської області прийняв рішення про скасування гучних торгів, через які Валерій Кондрук намагався привласнити гроші за складський комплекс, який по суті належить Укрексімбанку. Суд встановив, що майно не може бути кому-небудь продано без згоди кредитора (якого на торги, звичайно ж, не запросили), оскільки передано йому в заставу. Але навіть після цього бізнесмен подав апеляцію, яка, на щастя банкірів, була відхилена.

Уже в серпні 2016 року Київський суд знову розглядав справу про банкрутство підприємства "Артур-К".

На цей раз Укрексімбанк подав заяву про стягнення з ТОВ "Артур-К" замість 192 мільйонів гривень (які могли бути покриті заставним майном) нову суму в розмірі майже 342 мільйони гривень. З них 65 мільйонів гривень становить фактична заборгованість компанії, а 277 мільйонів гривень - різниця по курсу за період з 2011 по 2016 рік.

В ході судових розглядів було визнано, що фактичну кредитну заборгованість керівництво "Артур-К" має сплатити повністю і в зазначені терміни, однак за погашення курсової різниці банкірам ще доведеться боротися.

Багатство з чужих грошей

За даними реєстру кредиторів, Валерій Кондрук "кинув" не тільки державний Укрексімбанк, а й ряд інших підприємств: Борщагівському ХФЗ він заборгував 10 мільйонів гривень, Astellas - понад 8 мільйонів гривень, Юник Фармасьютикал - майже мільйон гривень, Київському вітамінному заводу - 1,5 мільйона гривень, Дельта Медікел - 3 мільйони гривень, Ядран і UCB - 1,1 мільйона гривень, Балканфарм-Дупниця - 1,8 мільйона гривень, Дарниця - понад 8 мільйонів гривень, Actavis - 3,7 мільйона гривень. І це ще не весь список.

Кредитори виставили компанії Кондрука претензії фінансового характеру на суму понад 50 мільйонів гривень.

Однак, по всій видимості, з деякими із них бізнесмен нишком передомовився, оскільки від своїх позовів в один день відмовилися всі підприємства, що входять до складу ДК "Здоров'я", і продовжують співпрацювати з бізнесменом через ТОВ "Фармпланета".

Цікаво, що заповзятливий олігарх вдався до ще одного хитрого маневру - подав до суду на своє ж підприємство. Так, через свою компанію "Фармпланета" він вимагав від своєї ж фірми "Артур-К" повернути борг на суму 2 мільйони доларів. Власники збанкрутілих підприємств вдаються до таких дій у двох випадках: або з метою увійти до комітету кредиторів, щоб мати можливість брати участь в подальшому розподілі майна, або з метою вивести хоча б частину грошей на свої новостворені фірми. Як би не старався Кондрук, зрештою суд не задовольнив його вимогу про стягнення боргу з "Артур-К".

Загроза довічного ув'язнення

Восени 2016 року київська Прокуратура всі 6 кримінальних справ за 2013-2016 роки звела в одну.

Правоохоронні органи з'ясували, що керівники компанії "Автодом" і "Артур-К", намагаючись ухилитися від повернення понад 20 мільйонів євро, навмисно довели до банкрутства згадані вище підприємства.

Шахрайство, привласнення майна та доведення компаній до банкрутства в сукупності вважаються особливо тяжким злочином. Це означає, що причетним до цього особам загрожує величезний штраф, тюремне ув'язнення на більш ніж 10 років або навіть довічне. Справа поки що залишається відкритою.

Статки і джерела доходів

У 2016 році Валерій Кондрук зі статками в 28 мільйонів доларів вперше увійшов до сотні найбагатших українців за версією журналу "Форбс", розмістившись на 96-му місці в рейтингу. Попри численні заборгованості його підприємств, у січні 2019 року капітали бізнесмена були оцінені в тих же 28 мільйонів доларів, що за нинішнім курсом становить майже 800 мільйонів гривень.

Згадки про персону