Пристайко Вадим Володимирович: посол України у Великій Британії та колишній очільник українського МЗС
Пристайко Вадим Володимирович — дипломат із 25-річним стажем. Голова зовнішньополітичного відомства (2019), віцепрем'єр-міністр (2020). Влітку 2020 року призначений послом України у Великій Британії та Північній Ірландії.Біографія
Пристайко Вадим Володимирович народився 20 лютого 1970 року в місті Кілія Одеської області.
Освіта
Вадим навчався у школах Одеси, Києва та Запоріжжя. Потім він здобув дві вищі освіти. Має дипломи київського політеху (1994) та Української академії зовнішньої торгівлі (1998).
Сім'я
Батько Вадима — Володимир Ілліч (1941-2008) — служив в органах державної безпеки СРСР та України. З 1996 по 2004 рік обіймав посаду заступника голови СБУ. У 1992 році став Заслуженим юристом України.
Дружину дипломата звуть Інна (1974 року народження). У пари є двоє синів. Старшого звати Володимир. Він народився у 1997 році. Молодший Андрій з'явився на світ на п'ять років пізніше.
Кар'єра
Ще студентом, Пристайко зайнявся підприємницькою діяльністю. Спільно із партнерами він став піонером українських інтернет-ЗМІ, створивши видання “Електронні вісті”.
Потім він змінив сферу діяльності. Подальшу кар'єру Вадим Пристайко пов'язав із дипломатією. Протягом чверті століття він працював у зовнішньополітичному відомстві.
У різні роки він представляв інтереси України в Австралії, Канаді, Сполучених Штатах, в НАТО і в Міжнародній організації цивільної авіації. Обіймав посади консула, повіреного в справах України, радника з політичних справах.
Вадим Пристайко був головним консультантом управління з питань зовнішньої політики в Адміністрації Президента Леоніда Кучми.
З 2014 по 2017 рік дипломат обіймав посаду заступника міністра закордонних справ. Керував апаратом відомства.У 2019 році Вадим Пристайко на деякий час знову повернувся до Адміністрації Президента. З травня по серпень він обіймав посаду заступника голови АП. Також дипломат увійшов до числа членів РНБО та Національної інвестиційної ради.
Ще у липні президент Зеленський вніс кандидатуру Пристайко у парламент у якості кандидата на міністерський портфель зовнішньополітичного відомства.
Через півтора місяця, в кінці серпня вже новий склад парламенту затвердив Пристайка на цій посаді. Дипломата підтримало триста десять народних обранців.
На чолі українського МЗС він залишався недовго. У березні наступного року весь Кабмін Гончарука разом із Пристайком було відправлено у відставку. Також у березні в новому уряді Шмигаля Вадим отримав посаду віцепрем'єр-міністра.
До червня 2020 року він займався питаннями євроатлантичної інтеграції. Наступного місяця Пристайко був призначений на посаду голови українського посольства у Великій Британії та Північній Ірландії. З грудня 2021 року дипломат представляє Україну у Міжнародній морській організації.
Цитати і заяви
Про Польщу
"З польською стороною нам просто судилося жити у мирі та щасті. Це наші найближчі сусіди і фактично нас відрізняє тільки використання латиниці і католицизму. Ми усвідомлюємо нашу спільну історію і повинні зробити всі необхідні кроки, щоб знайти можливість існувати разом. У нас є один спільний ворог і у нас є необхідність жити разом у дружбі та мирі".
Про гнучкість Європи, яка робить Росію ще більш зухвалою
"Ті країни, які знаходяться поблизу з Росією і пов'язані з нею економічними зв'язками, дуже не хочуть радикально виступати. У них існує почуття страху. Вони бачать, що Росія робить з Україною, тому остерігаються того, що це може статися і з ними".
На думку Пристайко, вирішити конфлікт з Росією тільки дипломатичним шляхом неможливо, але водночас будь-яка резолюція або декларація йде на користь Україні і має велику кількість практичних наслідків.
"Приклад рішення Ради Безпеки ООН. На ньому за позицію України проголосувало понад сто країн. Це було дуже серйозним рішенням, яке показало рівень підтримки нашої позиції. На цьому починають ґрунтуватися всі інші рішення".
Компромат
У деяких колах ходять чутки, що причина прекрасної кар'єри дипломата криється у його сімейних відносинах. Його батько, Володимир Ілліч, був впливовим силовиком і вже в незалежній Україні був другою людиною в СБУ.
У лютому 2022 року на тлі чуток про вторгнення російських військ в Україну Пристайко в інтерв'ю британським ЗМІ припустився можливості невступу до НАТО. На запитання журналістів, чи Україна може розглянути варіант не вступати до Північноатлантичного Альянсу, очільник посольства відповів: «Ми могли б». Це спричинило скандал в українському суспільстві.
Пізніше дипломат повідомив, що його слова вирвали з контексту. “Йдеться не про відстрочку плану вступу до НАТО — ми говоримо про те, що зараз ми не в блоці, тому потрібно шукати ще щось, наприклад, двосторонню угоду з Великобританією, США. Тому ми шукаємо інші механізми за межами НАТО, щоб мати можливість пережити це конкретне випробування”, — наголосив посол.
Декларація
Пристайко задекларував п'ять квартир у столиці України, трьома з яких володіє його дружина. Ще одна знаходиться на стадії будівництва.Цінного рухомого майна, зокрема автомобілів, у глави українського посольства у Великій Британії, а також його сім'ї немає.
За 2020 рік дипломат заробив 1,4 мільйона гривень. З них зарплата в Кабміні становила 162,9 тисяч, у МЗС — 366 тисяч. У якості відшкодування коштів на довгострокове відрядження дипломат отримав 840 тисяч. Трохи більше ніж 11 тисяч — це банківські відсотки. Дохід Інни від надання рухомого та нерухомого майна в оренду становив 284,7 тисяч.
На банківському рахунку у подружжя Пристайко зберігається 68 тисяч гривень, 773 євро та 1918 англійських фунтів стерлінгів. Готівкою у посла та його дружини задекларовано 44 тисячі євро та 510 тисяч гривень.