Томаш Фіала
  • Дата народження
    13 травня 1974
  • Країна
    Czechia
  • Соцмережі
Томаш Фіала
809

Томаш Фіала

Томаш Фіала: банкір, бізнесмен, інвестор, аферист

Томаш Фіала - Фото 1

Томаш Фіала - людина відома і неоднозначна. Одні говорять про нього, як про талановитого бізнесмена, який створив кращу інвестиційну компанію в Україні, інші ж - як про афериста, який використовує шахрайство, корупцію і рейдерство для досягнення своїх цілей. Як би там не було, чеський банкір міцно осів в Україні, розвиваючи корпорацію Dragon Capital.

Біографія

Томаш Фіала народився 13 травня 1974 року в Чехії (м Брно). Маючи 15-річний досвід роботи на закордонних фондових ринках, заснував і очолює велику інвестиційну компанію Dragon Capital.

Сім'я

Одружений.

Освіта

Маючи підприємницький склад розуму, бізнесмен не дуже цікавився навчанням. Ще в молоді роки він кинув школу і почав працювати. Пізніше все-таки здав атестацію, щоб вступити до ВНЗ. Вищу освіту здобув в Празькому економічному університеті, де вивчав міжнародну економіку. Вільно володіє чеською, англійською, німецькою та російською мовами, трохи говорить українською.

Кар'єра

У студентські роки Фіала також не сидів за підручниками. Бувши студентом, він влаштувався банкіром в празьку фінансову установу Bayerische Vereinsbank. Через зайнятість на роботі після третього курсу кинув навчання (яке, до речі, так і не закінчив) і продовжив будувати кар'єру банкіра. Через рік отримав роботу в провідному інвестиційному банку Центральної та Східної Європи Wood & Co.

Побачивши здатності Фіали, через рік керівництво банку направило його в Україну відкривати регіональний офіс компанії, який він згодом і очолив. Під керівництвом Томаша, чеський банк став одним з найбільших гравців на українському ринку. Коли у 1998 році в Україні вибухнула фінансова криза, банкір переїхав до Варшави, де зайнявся розвитком створеного ним відділу інтернет-трейдингу в компанії Wood & Co.

У 2000 році Фіала повернувся до Києва і заснував велику інвестиційну компанію Dragon Capital, яку до сьогоднішнього дня сам і очолює.

Будучи хорошим управлінцем, він вивів своє підприємство в лідери на українському фондовому ринку. Під його керівництвом Dragon Capital з невеликої компанії, яка в основному проводила брокерські операції, стала найбільшим в країні інвестиційним банком з головними офісами в Києві та Празі.

Підприємство неодноразово було визнано кращою інвестиційною компанією, найкращим українським брокером, а також кращим інвестиційним банком в Україні. Сам же Томаш Фіала двічі був відзначений в номінації "Кращий топ-менеджер України" в рейтингу видання "Економіка". Володіючи видатними управлінськими здібностями, він протягом 5 років (2010-2015) очолював Європейську Бізнес Асоціацію (ЄБА), яка включає понад 800 компаній і лідирує в сфері організації міжнародного бізнесу, а також є членом Ради вітчизняних та іноземних інвесторів при Президентові України.

У 2016 році бізнесмен увійшов до складу правління українського представництва міжнародної антикорупційної організації Transparency International.

Томаш Фіала - Фото 2
Томаш Фіала - Фото 3
Томаш Фіала - Фото 4
Томаш Фіала - Фото 5

Компромат

Зв'язок з Джорджем Соросом

Ім'я Томаша Фіали пов'язують з бізнесменом і "транснаціональним спекулянтом" (як його називають багато ЗМІ) Джорджем Соросом. Говорять, засновник відомих у всьому світі фондів допомагає перспективним на його погляд молодим людям отримати гарну освіту і побудувати успішну кар'єру (в тому числі і на його підприємствах), а потім робить з них так званих "соросівських хлопчиків", які натомість лобіюють інтереси свого "покровителя" у владі і просувають можливими способами його ідеї.

Ходять чутки, що Фіала з 18 років почав активно спілкуватися з "соросівцями", які допомагали інвесторові успішно робити ставки.

Про зв'язок Томаша з людьми Сороса свідчить те, що після звільнення з "Wood & Company" він і кілька його колег заснували власну інвестиційну компанію "Dragon Capital", яка спочатку займалася скупкою валютних облігацій в Україні, а потім почала робити інвестиції в девелопмент. Цікаво те, що незабаром після відкриття свого бізнесу співвласниками їх компанії стали підприємства, безпосередньо пов'язані з Джорджем Соросом, а саме "Soros Fund Management", банк "Goldman Sachs", "Ukrainian Redevelopment Fund LP" та інші.

Створення позитивного іміджу

Стати одним з найуспішніших бізнесменів в Україні засновнику "Dragon Capital" допомогли не тільки вкладення в медіа (журнал "Новий час"), співпраця із західними інвесторами, а також президентство в Європейській Бізнес Асоціації.

Важливу роль зіграв зв'язок Томаша Фіали з перспективними політиками і громадськими діячами, серед яких - улюблений співак багатьох українців Святослав Вакарчук (лідер гурту "Океан Ельзи").

Разом з Вакарчуком та іншими партнерами чеський банкір заснував дослідницьку організацію "Центр економічної стратегії", покликану сприяти економічному розвитку нашої країни. Крім того, Фіала проплачує талановитій молоді з України освітні курси в Стенфордському університеті, а його дружина Наталя разом з тим же Вакарчуком управляє громадською організацією "Люди майбутнього".

Земельний скандал

Томаш Фіала був головним фігурантом гучного скандалу, пов'язаного з незаконним скуповуванням земель у Київській області. І хоча багато матеріалів, які викривали його причетність до злочинної схеми, були видалені з мережі, деякі з них все ж збереглися.

Суть земельної афери полягала в тому, що Фіала в обхід мораторію на продаж земель за безцінь скуповував у селян їхні паї, а потім продавав їх іноземним інвесторам в рази дорожче, таким чином заробивши сотні мільйонів доларів і на тих, і на інших.

Почалося все з того, що в 2007 році бізнесмен зареєстрував українсько-британський фонд "Dragon Ukrainian Properties & Development", в якій залучив більше 300 мільйонів доларів іноземних інвесторів і українських олігархів. Після цього фонд почав обхідними шляхами роздобувати землі в Києві і області сільськогосподарського призначення з метою їх подальшого переоформлення під забудову. Тоді девелоперський бізнес у столиці тільки почав активно розвиватися, тому був дуже прибутковим, як і дуже корупційним.

Проблема в тому, що в Україні діяла заборона на прямий продаж землі. Тому Томаш придумав схему, яка дозволяла обійти закон: перевів у готівку частину грошей зі свого фонду (які раніше залучив від інвесторів через офшорні фірми), а потім почав "позичати" їх жителям сіл Броварського, Вишгородського та Бородянського районів на Київщині під заставу їхніх земельних ділянок.

Співпраця оформлялася таким чином, що в разі нездатності позичальника повернути борг або його смерті пай отримували підставні кредитори, якими виступали приватні особи, фірми-одноденки або ж компанії, пов'язані з фондом Фіали. Селяни розуміли, що за допомогою такої схеми вони фактично продають свої землі олігархам.

Аферу неможливо було б провернути без підкупу судді. На щастя для Томаша і його соратників, наша суддівська система рясніє корупціонерами, тому вони швидко знайшли суддю у Фастові (Віктора Бартко), який за винагороду видавав постанови про перехід земельних паїв у власність кредиторів.

Представники ЗМІ також повідомляли, що в процесі масштабної земельної афери Томаш Фіала обдурив не тільки закон і селян, у яких за смішні гроші забрав ділянки, а й своїх же партнерів, яким потім продавав дешево отримані ним землі по набагато більшій ціні.

Війна за ТРЦ "SkyMall"

Якщо з селянами, державою та іноземними інвесторами Фіала справлявся легко, то обдурити українських олігархів виявилося не так вже й просто, адже ті й самі могли "кинути" кого завгодно. Це Томаш зрозумів, коли вплутався в багаторічну війну за прибутковий ТРЦ "SkyMall", будівництво якого почалося ще в 2005 році.

Тоді компанія-забудовник "Arricano Real Estate Plc" естонського бізнесмена Хіллара Тедера почала зводити один з найбільших "моллів" у столиці. Через кризу в 2008 році будівництво призупинилося, тому Тедер вирішив підключити до проекту інвесторів. На його пропозицію відгукнулися Андрій Адамовський і Олександр Грановський, які володіли офшорною фірмою "Stockman Interhold", і Томаш Фіала з фондом DUPD.

Тедер погодився працювати з українськими забудовниками, які запропонували йому інвестиції в розмірі 40 мільйонів доларів. Спільними зусиллями вони створили офшорну фірму "Assofit Holdings Limited", після чого компанія Грановського "Stockman" отримала 50,03% акцій торгового центру, а сам він став директором фірми. У Тедера залишилося 49,97% акцій відповідно, однак угода давала йому право за два роки викупити решту акцій у свого партнера з доплатою 20% річних.

Однак у 2010 році ціни на нерухомість в Україні різко почали зростати. Побачивши зацікавленість закордонних інвесторів, Фіала зрозумів, що зможе гарненько заробити на проекті Тедера. Тоді він умовив його продати своїх 30% акцій "SkyMall", що прямо порушувало договір з Грановським.

Скориставшись помилкою свого партнера, Грановський тут же відмовив Тедеру у викупі акцій,  оскільки їх вартість на той момент збільшилася в 3 рази! З того часу почалися нескінченні судові дебати Тедера з Грановським. Тільки якщо за першим стояв Фіала і "соросовці", то за іншим - більш впливова людина з президентської "сім'ї" Ігоря Кононенка.

Тому коли в 2016 році Лондонський міжнародний арбітражний суд зобов'язав Грановського безкоштовно віддати все акції спільної фірми "Assofit" компанії Тедера, той ніяк не відреагував. Коли ж Фіала, не добившись результату, спробував підключити до справи своїх закордонних партнерів, його компанією "Dragon Capital" тут же зайнялася СБУ.

Масовий розгром ринків у столиці

За даними ЗМІ, у Томаша Фіали також є свої люди в уряді. Одним з його "покровителів" називають екс-міністра інфраструктури Андрія Пивоварського. Кажуть, що бізнесмен також користується підтримкою НАБУ, яке контролюють американці.

Однією зі спроб усунути конкурентів був масовий розгром столичних ринків в 2015-2017 роках. Тоді міська влада під керівництвом мера Віталія Кличка почала справжню війну з МАФами, чим викликали бунт представників малого бізнесу. Все це робилося з метою "загнати" власників наметів і невеликих магазинчиків в ТРЦ, де вони б орендували квадратні метри за великі гроші, і в той же час вивільнити землю для забудовників, люди яких знаходилися в Київраді.

Але законно отримати бажані ділянки не завжди просто. Тоді забудовники, в тому числі і Томаш Фіала, вдаються до незаконних і навіть варварських методів.

Як писали ЗМІ, в грудні 2016 року "армія тітушок" розгромила ринок біля станції метро "Оболонь", який контролювала компанія ТД "Глорія-Трейд". Після жорстокого знесення ринку тракторами і озброєними арматурою сотнями людей, які крім цього били всіх, хто ставав у них на шляху, виникло питання: кому це було потрібно?

Як виявилося, ще за рік до інциденту на територію ринку зазіхнула компанія "Dragon Capital", яка позиціонує себе кращою інвестиційною компанією України. Оскільки власник ринку договору не порушував, законно відібрати землю влада у нього не могла, тому Фіала, діючи через свої дочірні фірми, знайшов інший спосіб роздобути "ласий шматок".

"Геній" парковки

Бачачи великі можливості свого чоловіка, дружина Фіали, ймовірно, подумала, що тепер їй закони не писані, і вона може паркуватися, де захоче. Одного разу жінка поставила свій дорогий "Порш-Каєн" прямо на трамвайних рейках по вулиці Дмитрівській, заблокувавши тим самим рух громадського транспорту. Знадобилося чимало часу, щоб відшукати власницю іномарки і сказати їй відігнати авто. Найцікавіше, що за таке порушення Наталія Фіала заплатила всього 500 гривень штрафу і вже на наступний день з'явилася на дорогах з новими номерами.

Статки і джерела доходів

Український бізнесмен з чеським корінням Томаш Фіала входить в список найвпливовіших жителів країни. У 2013 році його статки були оцінені в 145 мільйонів доларів за версією видання "Фокус", яке розмістило олігарха на 92 місці у своєму рейтингу.

Томаш Фіала - Фото 6
Згадки про персону