Тетяна Андріанова: зубаста акула юриспруденції
Тетяна Андріанова - юрист, що представляє інтереси бізнесмена Олександра Кардакова, компанія "Інком" якого часто опинялася в центрі тендерних скандалів у IT-сфері.
1. Біографія
2. Освіта
3. Сім'я
4. Кар'єра
Біографія
Тетяна Андріанова не розкриває своїх особистих даних. У відкритих джерелах не вказані її дата і місце народження.
Освіта
У 2000 році вона отримала диплом юриста в столичному економічному університеті імені Вадима Гетьмана. Крім того, Тетяна Андріанова навчалася в Міжнародному інституті менеджменту.
Також вона отримує другий вищий академічний ступінь у сфері права (LLM) в Німеччині.
Сім’я
Тетяна Андріанова заміжня. Виховує двох дітей: сина і дочку.
Кар'єра
Юридична кар'єра Тетяни Андріанової почалася в 2001 році, коли вона влаштувалась на роботу в компанію “Інформаційні комп'ютерні системи”, якою керував Олександр Кардаков. Перші чотири роки Андріанова працювала на посаді юрисконсульта.
У 2005 році вона отримала значне підвищення в іншій компанії бізнесмена - стала керівником юридичної служби “Октава Капітал”, яка в свою чергу управляє активами Кардакова. За рік до цього Андріанова отримала адвокатське свідоцтво.
Із 2007 року керує всіма юридичними справами в “Октава Капітал”.
Працювала адвокат і в скандальній фірмі Олександра Кардакова "Інком”. Компанія кілька разів потрапляла в епіцентр скандалів, пов'язаних з тендерами в сфері IT. Так, за хабарі і корупційні схеми Всесвітній банк позбавив “Інком” права брати участь у своїх торгах на двадцять два роки.
Тетяна Андріанова очолює консалтингову компанію “Нота Груп”, яка займається юридичним супроводом бізнесу. Компанія складається з тридцяти трьох фахівців у сфері фінансів, економіки і права.
У 2018 році видання “Strategic Business Review” включило фірму в п'ятірку кращих аутсорсингових компаній України. На сьогодні послугами “Нота Груп” скористалося вісімнадцять клієнтів.
Тетяна Андріанова про вимагання в державних органах
Адвокат розповідає, що останнім часом у державних органах з'явився новий спосіб вимагання грошей у бізнесменів. Так, якщо раніше правоохоронні органи приходили з перевіркою і намагалися знайти в бухгалтерії якісь неточності і помилки, то тепер у них з'явилася інша схема.
За словами Тетяни Андріанової, співробітники податкових органів тепер, сидячи в своєму кабінеті і без запиту документів у компанії, роблять донарахування щодо сплати податків.
Голова юридичного департаменту “Октава Капітал” стверджує, що суми цих донарахувань необгрунтовані та залежать виключно від фантазії працівника фіскальної служби.
Підприємці отримують два документи. В одному податківці зазначають, що перевірка підприємства відбулася, а в другому - власне суми, які підприємець повинен виплатити як штраф і донарахування.
Якщо ж підприємець не виплатить їх, то це стане передумовою для порушення кримінальної справи. При цьому слідчий не обмежений у кількості викликів керівника підприємства і його адвокатів на допит.
Правоохоронці часто зловживають цим, викликаючи бізнесменів з юристами кожен день, що негативно позначається не тільки на моральному стані підприємців, а й на їхньому бізнесі.
Тетяна Андріанова розповідає, що суд не захищає бізнес. Там існує бар'єр у вигляді часто не підйомного судового збору. Він встановлений на позначці у півтора відсотка від суми, яку податкова вимагає у підприємця.
Так, в її адвокатській практиці була справа, де компанії виписали штраф розміром 170 мільйонів гривень. До цієї суми додалися штрафні санкції. Щоб оскаржити рішення фіскалів у суді, компанія повинна сплатити три мільйони судового збору.
Також адвокат розповідає, що теоретично на інспектора податкової можна подати скаргу його начальству. Але, як зазначає юрист, у 99% випадків скарга буде відхилена. Якщо раніше з державними органами був можливий діалог, то тепер він відбувається тільки в суді після оплати значно відчутного для підприємця судового збору.
Тетяна Андріанова також вивчила світову практику судів. У розвинених державах існує верхня межа судових зборів. Крім того, юрист зазначає і той факт, що всі суперечки вирішуються в адміністративних судах, де фіксованого верхнього порогу судових зборів немає.
У той же час практика верхньої планки для подібних зборів присутня в господарських та загальних судах.
Адвокат впевнена, що якщо практика тиску держави на бізнес буде продовжуватись, то перша втратить тисячі робочих місць і мільйони гривень, які не дійдуть до бюджету.
Тетяна Андріанова про корпоративну безпеку
Тетяна Андріанова, яка професійно займається цим питанням, вважає, що в Україні бізнес поки далекий від розуміння важливості вибудовування корпоративної безпеки. Але декілька запобіжних заходів можуть вберегти підприємців не тільки від значних збитків, а й від краху бізнесу.
Щоб убезпечити підприємство адвокат пропонує в першу чергу визначити чинники, що негативно впливають на бізнес. Їх можна розділити на внутрішні, такі як незахищені права на активи або застарілий технічний захист. Та зовнішні, до яких відносяться невідповідність роботи підприємства чинному законодавству, промислове шпигунство, рейдерство.
Для підприємства необхідно провести комплексний аудит. Ним займається або служба безпеки, або аутсорсингова фірма. Аудит повинен усунути всі фінансові і правові ризики, ліквідувати ризик витоку інформації, встановивши надійну інформаційну систему захисту і провести перевірку власних кадрів.
Неприємними реаліями сучасного бізнесу, на думку Тетяни Андріанової, є корпоративне шахрайство. Керівники підприємств часто не помічають, як їх обкрадають власні підлеглі.
Тетяна Андріанова неодноразово стикалася з тим, що корпоративним шахрайством займаються відділи купівлі чи продажу, бухгалтери і навіть топ-менеджери. Це може бути як звичайне хабарництво, так і підробка фінансової звітності. Щоб уберегти підприємство від цього необхідний цілий штат юристів і аудиторів.
Вони мають знати про кожного співробітника компанії все. Так, адвокат наводить приклад простої прибиральниці. На роботу вона приходить раніше за всіх і ніхто не знає, чим вона займається. Юрист ставить запитання, наскільки захищені комп'ютери всіх працівників компанії від вірусів, зломів і витоку цінної інформації.
Інший приклад: хтось із претендентів на роботу забув у паперовому варіанті своє резюме, але воно зберігається у нього на флешці. Вставивши її, співробітник підприємства може заразити комп'ютер вірусом.
Тетяна Андріанова наводить як приклад недавню кібер-атаку з вірусом Petya, який приніс Україні збитки на суму приблизно десять мільярдів гривень.
Тому адвокат упевнена, що витрачати кошти на корпоративну безпеку необхідно для уникнення ще більших фінансових втрат аж до втрати бізнесу.
Тетяна Андріанова про захист бізнесу від рейдерства
Спеціаліст у галузі права розповідає, що від силового захоплення підприємства не застрахований жоден бізнесмен: ні власник великого бізнесу, ні власник невеликої квіткової лавки або кав'ярні.
Не раз стикаючись в проблемою рейдерства, Тетяна Андріанова звернула увагу, що від нього найчастіше страждають підприємства, які працюють “в сіру”, а також ті, у яких є порушення. Рейдери уважно вивчають саме такі компанії. Вони досліджують все: від інвестиційної привабливості та кредитної історії до конфліктів всередині самого підприємства.
Юрист звертає увагу, що рейдери використовують два методи привласнення підприємства. У першому випадку через підставних осіб купується стільки акцій підприємства, скільки потрібно, щоб мати можливість заблокувати всі рішення акціонерів. Таким способом зловмисники можуть безперешкодно забрати підприємство собі.
Другий спосіб полягає в придбанні боргів підприємства. Далі за допомогою суду воно буде рейдерами доведене до банкрутства. Тетяна Андріанова звертає увагу, що і відсутність боргів не рятує бізнес. Адже в країні існує корупція.
Для того, щоб протистояти рейдерам Тетяна Андріанова пропонує кілька заходів щодо забезпечення безпеки. Так, вона пропонує привести в порядок всі установчі документи. Вони повинні мати нотаріально завірені копії. Разом із оригіналами та печаткою вони повинні зберігатися в надійному місці.
Важливою складовою в обороні бізнесу адвокат називає злагоджені дії управлінця та юридичного департаменту. Останні повинні пропрацювати низку правових пасток для можливих загарбників.
Крім того, необхідний моніторинг інформації власного бізнесу, своїх контрагентів, боржників, директорів і співзасновників у відкритих джерелах.
Юрист пропонує звернути увагу і на систему відеоспостереження, підбір служби охорони і технічних засобів.
Якщо ж захоплення вже почалося, то Тетяна Андріанова радить створити центр прийняття рішень, куди увійдуть керівник, фінансовий директор, юристи, головний бухгалтер. Важливо встигнути вивезти основні документи з підприємства.
При зміні рейдерами даних у реєстрах, юрист пропонує звертатися до міністерства юстиції, а саме в комісію з розгляду скарг у сфері державного реєстру. Якщо рейдери маніпулюють рішеннями суду або забезпеченням позову, то необхідно зібрати докази фальсифікації рішення або готувати клопотання про зняття позову.
Дуже важливим моментом Тетяна Андріанова називає надання рейдерському захопленню розголосу, тобто підключення засобів масової інформації.