Таріел Васадзе
  • Дата народження
    15 жовтня 1947
  • Країна
    Грузія
  • Соцмережі
Таріел Васадзе
1879

Таріел Васадзе

Таріел Васадзе: політичний автомотлох, або Чому в автобусах штовханина

Таріел Васадзе - Фото 1

Ходити пішки приємніше, ніж кататися на автомотлоху Таріела Васадзе. Людина, яка не дозволила «Mercedes-Benz» відкрити завод в Україні, продовжує впливати на політику і пригнічувати вітчизняну автопромисловість. Як же йому вдалося прибрати до рук цю індустрію? Чому українські автомобілі майже на сторіччя відстають від західних іномарок?

Біографія

Васадзе Таріел Шакрович з'явився на світ 15 жовтня 1947 року. Його малою батьківщиною є грузинське село Супса.

Таріел Васадзе народився у простій родині. Подейкують, що у його родоводі присутні євреї.

Освіта

За професією Таріел Васадзе вирушив до Києва. В українській столиці він вступив до автомобільно-дорожнього інституту

Там він навчався за фахом «інженер-механік».

Кар'єра

Таріел Васадзе - Фото 2

Закінчивши школу, Таріел Васадзе почав трудову діяльність. У 1965-му році він був автослюсарем у місцевому колгоспі. На цій позиції Таріел працював рік, а потім переїхав до Києва.

Здобувши освіту в Україні, Таріел Васадзе повернувся до роботи. Свою кар'єру хлопець продовжив у 1971-му році на позиції інженера. Потім він став старшим майстром, начальником цеху, директором станції техобслуговування і заступником гендиректора.

У 1982-му році почався новий виток у його професійній діяльності. Таріел Васадзе став заступником начальника, а пізніше – начальником українського республіканського управління «Автотехобслуговування».

У 1991-му році він очолив республіканське об'єднання «Автосервіс».

Через рік Таріел Васадзе обійняв посаду президента ВАТ «Українська автомобільна корпорація». Так він пропрацював до 2002-го року.

Таріел Васадзе є фактичним власником і розпорядником корпорації «УкрАвто». Вона виникла у 1992-му році на базі підприємств державної компанії «Автотехобслуговування». Тоді у власність Таріела Васадзе потрапили не лише пункти СТО по всій країні, але також заводи, банки та страхові компанії.

Згодом корпорація «УкрАвто» зайняла близько 30% вітчизняного галузевого ринку. Вона була найбільшим автодилером і виробником.

У 2018-му році Таріелу Васадзе належало 95,75% статутного капіталу компанії «УкрАвто». У тому ж році він запустив процедуру примусового викупу акцій у міноритаріїв. 

Її суть полягає в тому, що власник контрольного пакета акцій примушує інших продати йому свої акції за ціною, встановленою компанією. У своїх працівників Таріел Васадзе скуповує акції по 90 грн.

Варто відзначити, що власністю Таріела Васадзе також є «Запорізький автомобільний завод» (ЗАЗ) і дилерська компанія «Таврія авто»

Як відзначають журналісти, за період з 2008-го по 2018-й рр. продуктивність ЗАЗ впала у 180 разів. Талановитий управлінець Таріел Васадзе стверджує: в усьому винні євробляхи. Варто відзначити, що раніше компанія отримувала великі дотації від держави, але навіть вони не врятували автопром від краху.

Політика

Таріел Васадзе - Фото 3

У 2002-му році на громадських засадах Таріел Васадзе став радником прем'єр-міністра України.

У тому ж 2002-му році Таріел Васадзе отримав мандат парламентського депутата від партії «За єдину Україну». Він також виграв на наступних виборах, пройшовши до Верховної Ради від партії «БЮТ».

Таріел Васадзе був парламентським депутатом IV, V і VI скликань.

У 2010-му році його вигнали з «БЮТу» за порушення партійної дисципліни. Подейкують, що причиною конфлікту з Юлією Тимошенко слугував політичний флірт Таріела Васадзе з «Партією Регіонів». 

Протягом деякого часу Таріел Васадзе діяв як позафракційний депутат. У 2011-му році він вступив до «Партії Регіонів». У її складі він пройшов чергові вибори.

У 2014-му році Таріел Васадзе безуспішно балотувався до Парламенту від партії «Сильна Україна».

Протягом усієї своєї політичної кар'єри Таріел Васадзе підтримував антиукраїнську політику.

Сім'я

Таріел Васадзе одружений. У нього двоє дітей – Ніна і Вахтанг.

Компромат і скандали

Таріела Васадзе називають похоронним агентом українського автопрому. В період його управління вітчизняне автомобільне виробництво не досягло розвитку, лише зустрічалося з великою кількістю невдач.

Як стверджують у ЗМІ, на зорі кар'єри Васадзе в українському автопромі він активно співпрацював з представниками грузинського криміналітету. ІЗ чуток, за допомогою Таріела грузинські зловмисники переробляли та збували викрадені авто за підробленими документами.

Подейкують, що серед «коронованих» приятелів Таріела Васадзе такі кримінальні персонажі, як Антимоз Кухілава, Теймураз Фароян (Теко) й Аслан Усоян (Дід Хасан).

У ЗМІ потрапляла інформація про те, що Таріел Васадзе неодноразово надавав фінансову допомогу етнічним грузинським КЗУ. Деякі джерела повідомляють, що злодійські гроші також вливалися в бізнес автомобіліста. Але не тільки крадії в законі були присутні серед приятелів Таріела. 

Він також охоче водився із законними крадіями, а точніше – з українськими політиками. Подейкують, що Васадзе був наближеним Леоніда Кравчука, а також Вітольда Фокіна (першого прем'єр-міністра України). Роззнайомитися з ними та багатьма іншими Таріелу допомогло полювання. 

У 80-х рр. він частенько організовував дозвілля для вигідних йому людей. Таким чином Таріел Васадзе обріс численними та дуже корисними зв'язками, які допомогли йому гарненько збагатитися.

У 1996-му році українці втратили великий шанс їздити, як люди. Після краху Радянського Союзу українська автомобільна промисловість опинилася у дуже скрутному становищі. «Запорізький автомобільний завод» (ЗАЗ) вперто намагався залучити іноземні інвестиції. У 1996-му році йому це вдалося. 

Провести реконструкцію заводу і побудувати кілька нових виробництв зібралося відразу 5 компаній: «General Motors», «Ford», «Fiat», «Volkswagen» і «Mercedes». Але від цієї «прухи» довелося відмовитися. 

Народу пояснили, що у всьому винен тодішній прем'єр-міністр Павло Лазаренко. Насправді ж, проти появи великих іноземних автовиробників в Україні повстали вітчизняні дилери та виробники. Серед них була компанія Таріела Васадзе «УкрАвто».

У 2018-му році Таріел Васадзе нарікав на відсутність державної підтримки та попиту на вітчизняну продукцію. В інтерв'ю він обговорював негативні аспекти інвестиційного клімату в Україні.

«Давайте запросимо на ЗАЗ Ілона Маска, він із жахом поїде».

У 2014-му році Таріел Васадзе виявився одним із тих, хто проголосував за диктаторський закон, створений для придушення Євромайдану і свободи слова. Його ініціатором був тодішній президент Віктор Янукович. Диктаторський закон був прийнятий 16-го січня 2014-го року. Голосування проходило шляхом підняття рук, без підрахунку голосів. 

Законопроект підтримали члени «Партії Регіонів» і Комуністичної партії України. Цікаво, що багато понять і пунктів були скопійовані з законодавства РФ.

Його прийняття значно посилило протистояння мітингувальників із силовиками. Революція швидко розгорілася по всій країні. З'явилися перші смертельні жертви.

У 2016-му році губернатор Київської області Максим Мельничук передав у користування Таріела Васадзе 2 га землі в Козині. Цікаво, що ця територія розташовується у заповідній зоні. 

Деякі джерела повідомляють, що Таріел Васадзе планує побудувати гольф-клуб на отриманій ділянці.

У 2017-му році у центрі земельного скандалу знову засвітилося прізвище Васадзе. Цього разу його героєм стала дочка автомобільного магната – Ніна.

Таріел Васадзе - Фото 4

З'ясувалося, що вона придбала будинок під Києвом площею 530 кв. м і 25 соток землі. Сума угоди склала 1,6 млн грн. Зазвичай, мінімальна ціна такого будинку становить 10 млн грн.

Цікаво, що елітну нерухомість багатій дамі продав пенсіонер з Дніпра Валентин Шкільов, чоловік головного лікаря Дніпропетровської міської студентської поліклініки. Пара заробляє 300 тис. грн на рік, але це не заважає подружжю красиво жити.

Як повідомляється у ЗМІ, навесні 2016- го року Валентин Шкільов зробив неабияке придбання. Пенсіонер купив одним махом 14 будинків з різною площею (225-632 кв. м). Усі будиночки розташовуються в елітному котеджному містечку «Сонячна долина», яке знаходиться під Києвом. Але вочевидь, цього Валентину здалося мало.

У той же день він купив 16 земельних ділянок, на яких розташовані його нові котеджі. За все придбане чоловік заплатив близько 2 млн грн. Пізніше він пояснив, що кошти на нерухомість позичив у знайомих.

Те, що відбулося, потрапило в поле зору Центру протидії корупції.

У 2018-му році стало відомо, що в Криму продаються автомобілі марки «Mercedes-Benz». Цікаво: на машинах заклеєні VIN-коди. Журналістам вдалося з'ясувати, що постачання автомобілів здійснює дилерська компанія «Адіоніс-Авто». У компанії «Mercedes-Benz» повідомили, що не співпрацюють із таким посередником.

Таріел Васадзе - Фото 5

Як акцентують журналісти, постачання Мерседесів у Росію здійснює компанія «Таврія-Авто», що належить Таріелу Васадзе. Деякі джерела стверджують, що саме це підприємство збуває машини в Криму.

Власник «УкрАвто» настирливо підтримує високі мита на автомобілі зарубіжних виробників. Такий захід за ідеєю повинен допомогти вітчизняному автопрому продати побільше машин. Але українці більше воліють ходити пішки, ніж кататися на шедеврах від ЗАЗ.

Статок

Таріел Васадзе вважається одним з найбагатших українців. Його декларація про доходи суперечить цій думці. У 2013 році підприємець задекларував 228.127 гривень річної зарплати.

У 2007-му році журнал «Джорджіан Таймс» опублікував рейтинг найбагатших грузинів світу. Таріел Васадзе посів у ньому четверте місце. Його статки оцінили у два бюджети Грузії. Вони склали 5 млрд USD.

Згадки про персону