Козак Тарас Романович: нардеп від ОПЗЖ і близький соратник Віктора Медведчука
Козак Тарас Романович — корупціонер-митник, «хрещений батько львівської мафії». У 2021 році потрапив під санкції РНБО. Підозрюється в державній зраді і фінансуванні терористів.
Біографія
Тарас Романович Козак народився 6 квітня 1972 року в селі Сокільники Львівської області.
Освіта
У Тараса дві вищі освіти. Дипломованим бухгалтером він став в 1995 році після закінчення Львівського сільськогосподарського інституту (нині національний університет природокористування), а юристом — у 1999 році після заочного навчання у Львівському національному університеті.
У 2001 році після захисту дисертації йому було присвоєно звання кандидата економічних наук.
Сім'я
Козак перебуває у цивільному шлюбі з Наталією Лавренюк (1975 р.н.). Раніше вона була співробітницею Львівської політехніки та Львівського аграрного університету. Їй належить ПП «Лілія».
У 2015 році Наталя отримала паспорт РФ, а восени 2021 року змінила ім'я на Світлану Жучкову. Велика частина бізнесу Тараса була записана на неї, інша частина — на його брата Богдана.
У Тараса є син Роман і дочка Марія.
Кар'єра
Першим місцем роботи Козака був радгосп «Львівський», де Тарас був робочим. Потім він став співробітником львівської податкової. За десять років Козак пройшов шлях від старшого державного податкового ревізора-інспектора до першого заступника обласної податкової інспекції.
У 2003 році Тарас переходить на митницю. Тут він керував Західною регіональною митницею, був заступником голови митної служби, виконував обов'язки начальника митниці в Одеській області.
У 2006 році він вперше зробив спробу стати народним депутатом. На парламентських виборах Тарас балотувався під 15-м номером від Блоку Наталії Вітренко «Народна опозиція». На момент виборів Козак був безробітним і членом партії «Російсько-український союз» (РУСЬ).
У 2010 році Тарас став депутатом Львівської обласної ради від Української селянської демократичної партії. На момент обрання до облради він був заступником голови громадської організації «Центр правової держави» (керівник — олігарх і кум Путіна Віктор Медведчук).
У 2012 році Тарас вдруге намагався пройти в парламент. На цей раз він йшов самовисуванцем по 122-му мажоритарному округу (Жовківський та Яворівський райони Львівської області). На момент виборів Тарас був головою правління ПП «Прайвет Канселер» (діяльність в сфері права).
На виборах за Козака віддали свої голоси 43 305 (або 36.54%) осіб. З цим результатом він посів лише друге місце, програвши представнику ВО «Батьківщина» Василю Пазиняку (66 195 виборців або 55.86%).
У 2014 році з третьої спроби Тарас все-таки потрапив до Верховної Ради. На позачергових парламентських виборах він йшов під 14-м номером у списку «Опозиційного блоку». У VIII скликанні парламенту Тарас увійшов до однойменної фракції і став членом комітету з питань податкової та митної політики.
За час роботи в парламенті Тарас встиг зробити один депутатський запит (Генпрокурору щодо зволікання розслідування правоохоронними органами Дніпровського району міста Києва щодо замаху на вбивство). Козак взяв участь у створенні 25 законопроєктів і три рази виступив з місця у Верховній Раді.
У 2019 році Тарас знову став парламентарем. У партії «Опозиційна платформа — За життя» його прізвище значилося під 10-м номером. У IX скликанні Козак увійшов до складу фракції ОПЗЖ і комітету з питань фінансів, податкової та митної політики.
Нардеп володіє корпоративними правами 14 компаній, серед яких ТОВ «Укрсвіс Легал Сервисіс», ТОВ «Аріадна ТВ», ТОВ «Телекомпанія 112-ТВ», ТОВ «ТВ Вибір», ТОВ «Новий формат ТВ» та інші. Також Козак кінцевий бенефіціарний власник 18 українських і кіпрських фірм. Йому належить 10,63% в кіпрській компанії Domolenia Trading LTD.
Також прямо або опосередковано Козаку належать ще більше двох десятків компаній, серед яких медіахолдинг «Новини» («NewsOne», «ZIK» і «112 Україна»), ЗАТ «Львівський м'ясокомбінат», ЗАТ «Біохімфарма», ТОВ «Керамбуд» та інші.
Скандали
Журналісти часто називають Козака найближчим соратником одіозного політика та кума Путіна Віктора Медведчука, з яким Тарас познайомився ще в 90-і роки. Тоді він працював з його братом Сергієм в податковій службі у Львові. Незабаром завдяки вигідній дружбі Тарас перейшов в митницю.
Керуючи Західною митницею, Козак неодноразово потрапляв в корупційні скандали. Правоохоронні органи підозрювали його в занятті нелегальним бізнесом по розмитненню товарів.
У цей час у Тараса Козака з'являється власний літак ЯК-42 вартістю 2 мільйони гривень. У пресі повідомлялося, що він мав спільний бізнес з кримінальним авторитетом Миколом Лозинським (Колею Рокеро), а також був причетний до його смерті. Підозрювався він і в організації вбивства львівського підприємця Степана Сенчука.
Однак кримінальні справи проти Козака швидко закривалися, а сам він повертався до роботи на митниці. ЗМІ вважають, що виходити сухим з води Козаку допомагав Медведчук, який при Кучмі займав посаду голови президентської адміністрації.
Нерідко представники преси називають Козака «батьком львівської мафії». У 2005 році він був одним з підозрюваних у справі про замах на вбивство народного депутата Петра Писарчука. Нібито парламентарій відмовився від «кришування» свого ринку у Львові, за що його намагалися «прибрати».
На початку 2016 року ЗМІ повідомляли про схеми продажу антрациту з окупованого Донбасу під виглядом вугілля з ПАР. Одним з фігурантів цієї схеми журналісти називали нардепа від «Опозиційного блоку» Тараса Козака.
Влітку 2017 року його ім'я фігурувало в скандалі з ухиленням від сплати податків тютюновою компанією «Тедіс», де він був міноритарним акціонером.
Як писали представники преси, з посиланням на дані Генпрокуратури, 2,5 мільярда, отримані компанією на сигаретній дистрибуції, були виведені з-під оподаткування на десяток вітчизняних фірм за договорами про поворотну фінансову допомогу.
У 2019 році журналісти передачі «Схеми» виявили, що нардеп Козак «забув» в декларації вказати нерухомість і бізнес своєї цивільної дружини. За даними ЗМІ, Козак і Лавренюк вже більше десяти років живуть разом і часто відвідують курорти.
У Наталії журналісти нарахували дюжину елітних квартир і десятки земельних ділянок. Крім того, Лавренюк є партнеркою по бізнесу дружини Віктора Медведчука — Оксани Марченко. Обидві мають частку в нафтовому бізнесі в Ханти-Мансійському автономному окрузі Російської Федерації.
Також нардеп не задекларував витрати на навчання дітей в Швейцарії. Син Козака — Роман навчався в Università della Svizzera italiana|USI, про це свідчить скріншот з його сторінки в Facebook, який пізніше був вилучений. Вартість одного року навчання дітей обходилася політику в три мільйони гривень.
На початку лютого 2021 року проти трьох інформаційних каналів, які належали соратнику Медведчука, Рада нацбезпеки і оборони ввела санкції на п'ять років. У «NewsOne», «ZIK» і «112 Україна» була відібрана ліцензія на право мовлення.
У сітках українських провайдерів ці телеканали припинили показувати. Як заявив президент Зеленський, причиною блокування каналів стала їх антиукраїнська пропаганда і фінансування з боку РФ.
У лютому під санкції потрапив сам Тарас Козак та Наталія Лавренюк, а також подружжя Медведчук-Марченко. Причиною введення санкцій стало розслідування СБУ щодо фінансування тероризму.
Уже через кілька місяців Служба Безпеки України повідомила Козаку і Медведчуку про підозру в державній зраді і замаху на розграбування національних ресурсів у тимчасово окупованому Криму.
Крім того, їх підозрюють в передачі секретних відомостей про таємні військові підрозділи ЗСУ, його чисельності та озброєння. У травні того ж року глава СБУ Ігор Баканов заявляв, що Козак знаходиться в Росії, а влітку столичний суд заарештував майно політика.
У вересні 2021 року цивільна дружина Козака для того, щоб уникнути санкцій, змінила ім'я, прізвище та по батькові. Замість Наталії Миколаївни Лавренюк вона стала Світланою Петрівною Жучковою. Цю інформацію виявили журналісти в російському реєстрі податкової, де зазначені імена повністю збігалися за місцем і датою народження, паспортом і датою його видачі.
Декларація
У квітні 2021 року Тарас Козак опублікував електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.
Нардеп володіє житловим будинком (330,4 кв.м.) в селі Сокольники і нежитловим приміщенням (376,1 кв.м.) у Львові. У Києві він орендує будинок (608,9 кв.м.) та офіс (99,9 кв.м.).
З цінного рухомого майна Тарас володіє колекцією швейцарських наручних годинників в кількості чотирьох штук, а також двома парами золотих запонок. У грудні 2016 року Козак став володарем автомобіля Audi А8 2011 року випуску, вартістю в два мільйони гривень.
У 2020 році зарплата нардепа становить 406,9 тисячі гривень. Ще 45,6 тисячі Тарас отримав, у якості коштів, пов'язаних з виконанням депутатських повноважень. Дивіденди принесли Козаку 338 мільйонів гривень, а банківські відсотки — 32 тисячі.
На рахунках в банках нардеп зберігає 9,8 мільйона євро, 8,2 мільйона доларів і 257,9 тисячі гривень. Готівковими коштами він задекларував 700 тисяч гривень, 60 тисяч доларів і 158 тисяч євро.