Софія Ротару

Ротару Софія Михайлівна: співачка, Народна артистка України

Ротару Софія Михайлівна — українська естрадна співачка молдавського походження, володарка низки премій, нагород та титулів; Народна артистка України, Національна легенда України, Герой України.

  1. Біографія
  2. Сім’я
  3. Освіта
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Статки
  7. Посилання

Біографія

Софія Ротару народилася 7 серпня 1947 року. 

Сім’я

Софія стала другою з шістьох дітей в сім'ї етнічних молдаван. Старша сестра Зінаїда в дитинстві перехворіла на тиф, який забрав у неї зір. Вона володіла абсолютним слухом і захоплювалася музикою. Зіна була для Соні другою матір'ю. Її музичне захоплення вплинуло на розвиток великого інтересу до цього виду мистецтва у молодшої сестри. Зіна навчила її багатьом народним пісням.

Члени  родини Ротару спілкувалися тільки молдовською мовою. Зіна часто слухала радянське радіо, що допомогло їй оволодіти російською мовою. Після вона поділилася своїм досвідом з молодшими сестрами та братами.

З ранніх років Софія допомагала мамі торгувати на ринку. Крім музичної пристрасті і домашніх турбот, в житті майбутньої співачки було багато спорту. Вона захоплювалася легкою атлетикою і багатоборством. Пізніше дівчина захопилася їздою на мотоциклі та освоїла віндсерфінг.

Особисте життя

У 1968 році співачка вийшла заміж за музиканта і свого продюсера Анатолія Євдокименка. 24 серпня 1970 року в них народився син Руслан. 23 жовтня 2002 року її чоловік помер після другого інсульту. Софія на рік відмовилась від творчої діяльності.

Внуки

У Ротару двоє онуків: Анатолій та Софія. Як відомо, онуки Софії Михайлівни проживають за кордоном. Вони вже зовсім не діти. Анатолій проходив навчання в одній з англійських шкіл, після чого зумів вступити в Лондонський коледж мистецтва та дизайну. Але все ж онук Ротару вирішив присвятити себе музиці і протягом останніх кількох років працює діджеєм.

Внучка Софія має досвід роботи моделлю, в чому досягла непоганих результатів. Зараз дівчина проживає у Нью-Йорку, де навчається у Новій школі дизайну. Популярність онуків Ротару набирає обертів. Численні шанувальники стежать за публікаціями, які молоді люди розміщують в особистих блогах. 

Освіта

Закінчивши школу, Софія Ротару вступила до Чернівецького музучилища на диригентсько-хорове відділення. Вона твердо вирішила побудувати кар'єру співачки, але відповідного факультету в установі не було.

Кар’єра

Співоча діяльність Соні почалася ще в першому класі. Вона співала в шкільному та церковному хорах. За спів у церкві Соню обіцяли виключити з піонерів.

В юнацькі роки дівчина співала народні пісні в художній самодіяльності, а також навчалася акторській майстерності в драмгуртку. Ночами в сараї Соня самостійно вчилася грати на баяні.

Софія Ротару любила брати участь в домашніх концертах, а також гастролювала по сусідніх селах.

У 1962 році вона перемогла на районному конкурсі. Таким чином Софія потрапила на обласний огляд. У 1964-му році вона перемогла на республіканському фестивалі талантів в Києві. Так, молода співачка потрапила на обкладинку журналу «Україна». Саме цей випуск виявився в руках хлопця, якого зачарував образ молодої співачки. Саме цей читач на ім'я Анатолій Євдокименко згодом став чоловіком Соні.

Закінчивши училище в 1968 році, Софія стала викладати в ньому теорію музики, а також сольфеджіо. Педагогічну діяльність вона поєднувала з участю в різних фольклорних фестивалях.

У 1971 році після зйомок у фільмі «Червона рута» Соні запропонували створити однойменний ансамбль. Автором його пісень став Володимир Івасюк. Незабаром фольклорний ансамбль виступив на Кремлівській сцені. З того часу співачка починає активні гастролі по Радянському Союзу.

Згодом німецька компанія «Ariola-Eurodisc GmbH» запросила Софію Ротару для запису платівки, що складається з двох треків. Альбом отримав назву «Deine Zärtlichkeit» («Твоя ніжність»). Наприкінці 70-их рр. відбулися гучні концерти в різних країнах Європи. У 1979-му році західнонімецька фірма запропонувала Ротару записати платівку з піснями німецькою, італійською та французькою мовами. Співачка хотіла прийняти цю пропозицію, але радянська влада заборонила їй виконувати нерадянські пісні.

Софія Ротару також підкорила Токіо у 1980 році, зайнявши перше місце на тамтешньому міжнародному конкурсі. Після того співачка відійшла від фольклорного жанру. Незабаром вона записала пісню «Темп», яка стала саундтреком до фільму «Балада про спорт». Новий етап творчості привів до експериментів з рок- і метал-музикою. Так, в 1981-му році Софія знялася в фільмі «Душа», заспівавши в складі рок-групи «Машина времени».

У 1983 році радянська виконавиця записала альбом в Торонто і дала низку концертів в різних містах Канади.

Наприкінці 80-хх рр. відбулося національне загострення у відносинах між Україною і Росією. Якраз у цей період більшу частину репертуару Софії Ротару складали російськомовні пісні. Це викликало обурення української публіки. Результатами стали акції протесту. З настанням незалежності співачка не втратила свою популярність, продовжуючи активну творчу діяльність.

Від початку творчої кар’єри і до сьогодні дискографія Софії Ротару зібралася чимала. У неї до 20 вінілових платівок, до 30 дисків, 8 мініальбомів, низка синглів. 

Крім цього, Софія Ротару знімалася також у музичних (та й не тільки музичних) фільмах. Наприклад, “Червона Рута”, “Де ти, любове”, “Старі пісні про головне”, “Снігова королева”, “Сорочинський ярмарок”, “Королівство кривих дзеркал” тощо.

До сьогодні Софія Ротару бере участь у різних фестивалях та виступає на корпоративах, зокрема за кордоном. Софія Ротару удостоєна низки премій, зокрема вона Народна артистка, Національна легенда та Герой України.

Політична діяльність

Софія Ротару підтримувала Помаранчеву революцію в 2004 році. Через два роки співачка висувалася в депутати від блоку Литвина. Згодом Ротару від політики відійшла.

Компромат

Софія Михайлівна хоч і є для багатьох улюбленицею, але і критика співачки також завжди була присутня. Наприклад, у 2017 році Йосип Кобзон розповів у своєму інтерв'ю, що Софія Ротару співає під фонограму. Це викликало шалений резонанс. 

Володимир Зеленський нагородив Софію Ротару після обіймів із забороненим СБУ Філіпом Кіркоровим

Народна артистка України Софія Ротару 19 серпня виступила в Сочі на фестивалі «Нова хвиля 2021» та зустрілася з російськими колегами-артистами, зокрема з Філіпом Кіркоровим. А після того Ротару нарвалася на критику громадськості, оскільки після обіймів із забороненим Кіркоровим вона отримала в Україні державну нагороду. 

Софія Ротару отримала від президента Володимира Зеленського особливу державну нагороду, яка зветься «Національна легенда України». Ротару стала лауреаткою нової нагороди у музичній номінації. Із огляду на це, виступ співачки в Росії та її теплі стосунки з забороненим в Україні Філіпом Кіркоровим ще більше збурили громадськість.

Про виступ Софії Ротару в Сочі висловився зокрема український продюсер Ігор Кондратюк. У своєму пості в мережі Фейсбук Кондратюк написав, що після такого він би не пускав Ротару на концерт до Дня Незалежності України. Він підкреслив, що нині не можна виступати одночасно і для агресора, і для жертв агресії. 

Ротару і її двійник Діоніс Кельм

Софія Ротару офіційно визнала одного свого двійника і це чоловік. Діоніс Кельм схожий на зірку і за зовнішністю, і голосом. Ротару підтримує пародиста вже 12 років. За його словами, він дуже дорожить репутацією Софії Михайлівни та поважає її, тому ніколи не з’являється в образі поза концертами. На всіх виступах обов’язково оголошують, що співає двійник Ротару Діоніс Кельм. Мабуть, саме тому відома співачка і визнала творчість чоловіка – йому можна довіряти. Співак розповідає, що ідея зіграти співачку прийшла спонтанно. Його друг займався організацією корпоративів і треба було чимось розважити публіку під час пробілу в програмі. Перша перука та одяг були дуже далекими від оригіналу, але публіці сподобалося. Так, Діоніс почав займатися пародією улюбленої співачки.

Софія Ротару і пандемія коронавірусу

Пандемія коронавірусу дуже сильно вдарила по Софії Ротару. Щомісяця зірка шоу-бізу втрачала нечувані суми, бо не могла гастролювати. Про це розповів її концертний директор Сергій Лавров. Так, за його словами, за період пандемії коронавірусу Софія Ротару втратила 42 мільйони рублів. Користувачі мережі виявилися не такими добродушними, щоб поспівчувати збиткам артистки. Під постом одного з пабліків новин (peredai_news) в Інстаграм коментатори з Росії залишили багато не дуже привітних відгуків з цього приводу.

“Нам її пожаліти?”

"Нехай поживе як решта, на 12 тисяч! Або на пенсію 7200!"

"Збідніла, що харя зараз трісне!"

"У її віці бабусі сидять удома і в'яжуть шкарпетки. Чому б їй не зайнятися!"

"А скільки в панчосі? Прямо бідність заїдає, переживе...", — писали у коментарях.

Статки

Десять років тому Софія Ротару стала найуспішнішою українською виконавицею. Її заробіток склав 4 мільйони 760 тисяч доларів. У 2017-му році прибутки співачки зменшилися і склали 600 тисяч доларів. З чуток, співачка є власницею власного готелю.

У 2020 році у мережі з’явилась інформація, що приватний корпоратив Ротару коштує 50-60 тисяч доларів. Також є дані про те, що щорічно інвестиції у нерухомість та інше приносять Софії Михайлівні до двох мільйонів гривень. 500 доларів становить пенсія артистки, однак її вона перераховує хворій дівчинці із Кривого Рогу. 

Посилання

Сайт Софії Ротару

Сторінка Софії Ротару в Інстаграм

Фейсбук Софії Ротару

Ютуб-канал Софії Ротару

Згадки про персону