Сергій Стецурін: співвласник вугільного підприємства SadovayaGroup, на яке зазіхав Янукович-молодший
Сергій Стецурін разом з партнером Олександром Толстоуховим заробляє на видобутку вугілля. Вивівши частину акцій підприємства на фондову біржу, партнери залучили інвестиції на суму понад 30 мільйонів доларів. Тоді ж їх компанією зацікавився син Віктора Януковича, який після відмови бізнесменів "поділитися" почав створювати їм серйозні проблеми. І хоча в 2014 році він втратив будь-який вплив, його справу продовжив Ігор Кривецький, який, за чутками, неофіційно контролює Держгеослужбу.
Біографія
Стецурін Сергій Миколайович народився в 1957 році. Його біографія дуже скупа. Відомо, що разом з Олександром Толстоуховим він володіє холдингом з видобутку вугілля SadovayaGroup. Партнери першими в цій галузі вивели 25% свого підприємства на Варшавську біржу, отримавши близько 30 мільйонів доларів інвестицій.
Сім'я
Одружений, має доньку.
Кар'єра
У 1997 році Сергій Стецурін разом зі своїм партнером заснували компанію SadovayaGroup, створивши за 2 роки до цього шахту "Садова".
У 2007 році бізнесмени викупили шахту з видобутку худого вугілля "Світанок". До кінця того ж року вони перетворили її в ціле гірничодобувне підприємство ТОВ "Шахта" Світанок-1 ".
Через три роки Стецурін з Толстоуховим прийняли рішення про перебудову свого бізнесу з метою виходу на міжнародний рівень. Так, за кордоном вони зареєстрували холдинг SadovayaGroup, об'єднавши під ним всі свої активи з видобутку вугілля. Офіційно компанія знаходиться в Люксембурзі, а її головний офіс розміщується на Сході України.
До недавнього часу компанія Стецуріна лідирувала на українському ринку серед приватних ресурсних підприємств вугільної галузі. Діяльність групи Sadovaya зосереджена на видобутку, збагаченні і переробці вугілля, а також на продажу вироблених нею вугільних продуктів. Компанія контролює дві вугільні шахти - "Садова" в Луганській області і "Світанок-1" на Донеччині, які виробляють близько 600 000 тонн вугілля на рік.
З огляду на такі обсяги, SadovayaGroup займає четверте місце в країні серед найбільших виробників вугілля, що постачається на більшість електростанцій України. До того ж, бізнесмени на відміну від інших підприємців в сфері ризикнули розмістити чверть своїх акцій на фондовій біржі у Варшаві. В результаті такого кроку вони залучили більше 30 мільйонів доларів на оновлення своїх шахт, а також на розробку нових вугільних родовищ.
Чутки і компромат
Такий висновок зробили кореспонденти на підставі того, що Державна служба геології та надр позбавила шахту "Садова" права легально видобувати в Україні вугілля. Кажуть, таким чином неофіційний керівник управління Ігор Кривецький намагається завершити справу Олександра Януковича, який кілька років тому атакував Sadovaya Group.
Вперше компанія відчула на собі тиск у 2012 році. Тоді Держгеослужба хотіла скасувати дозвіл на використання надр №5259, видане підприємству "Шахта "Садова", нібито за порушення Земельного кодексу та невиконання умов договору. Однак журналістам стало відомо, що вже тоді на бізнес Сергія Стецуріна і Олександра Толстоухова поклав око син Віктора Януковича, який через своїх людей запропонував підприємцям "поділитися".
Час для тиску на бізнес Янукович-молодший підібрав ідеально. Якраз у 2012 році на вітчизняному ринку виробники енергетичного вугілля (в тому числі і власники шахти "Садова") сильно залежали від державних енергопідприємств, які були їх головними клієнтами і контролювалися корпораціями "Мако" і "ДТЕК".
Однак, з огляду на те, що Анатолій Толстоухов і Сергій Стецурін якраз розмістили акції свого холдингу Sadovaya Group на фондовій біржі, виручивши за них більше 30 мільйонів гривень, вони не захотіли "ділитися" з групою "Мако". З того часу опоненти почали створювати їх бізнесу певні проблеми.
Такими проблемами стали чисельні претензії від Держгеослужби, яка різко почала перевіряти шахту "Садова" і навіть спробувала скасувати дозвіл на видобуток вугілля. В результаті цього, на початок 2013 року через складнощі збуту продукції в Україні Sadovaya Group не змогла погасити кредит Європейському банку.
З настанням 2014 року, коли клан Януковичів втратив будь-який вплив, у Стецуріна і Толстоухова з'явився шанс відновити свій бізнес.
Однак надії бізнесменів пішли прахом, коли стало зрозуміло, що новий начальник Держгеослужби Микола Бояркін, який тісно пов'язаний з ВО "Свобода" Ігоря Кривецького, вирішив продовжити тиск на бізнесменів. Використавши виявлені раніше порушення Sadovaya Group, він довів справу про скасування спецдозволу до кінця.
На щастя підприємців, Луганський окружний адміністративний суд відмовив Держгеослужбі в їх вимозі. Але вже на початку 2017 року чиновники подали ще один позов, вже до Донецького апеляційного адміністративного суду, де суддя задовольнив вимогу відомства про скасування дозволу для ТОВ "Шахта "Садова". Якщо це рішення підтвердить Вищий адміністративний суд, то Стецурін більше не зможе легально видобувати вугілля в Україні на своїй шахті.
Статки і джерела доходів
До недавнього часу вугільне підприємство Sadovaya Group ділили між собою Олександр Толстоухов, якому належало 51% акцій, і Сергій Стецурін, під контролем якого знаходилося 49% акцій компанії. Однак після того, як частина акцій була продана власниками на Варшавській біржі, у Стецуріна залишилося 37% акцій, а у його партнера - 38%.
За оцінками видання "Кореспондент" доходи бізнесмена в 2011 році склали 77 мільйонів доларів. У наступному році статки Сергія Стецуріна були оцінені в 50,4 мільйона доларів за оцінками журналу "Фокус", який поставив підприємця на 155 місце в рейтингу найбагатших людей України.