Шаптала Сергій Олександрович: начальник Генерального штабу ЗСУ
Шаптала Сергій Олександрович — Герой України, брав участь в бойових діях на Донбасі. Його бригада останньою покидала Дебельцево. У липні 2021 року очолив Генштаб української армії.
Біографія
Сергій Олександрович Шаптала народився 5 лютого 1973 року в селі Костянтинівка Смілянського району Черкаської області.
Освіта
Шаптала — випускник Одеського інституту Сухопутних військ. Також він навчався в Інституті державного військового управління Національного університету оборони.
Сім'я
Сергій одружений на Оксані Шаптала. У подружжя є син Владислав.
Кар'єра
Сергій після військового інституту починав офіцерську службу з посади командира мотострілецького взводу. Пізніше він керував штабом і був заступником командира військової частини в місті Володимир-Волинський Волинської області. На початку 2013 року Шаптала очолив 300-й полк Чернівецького окремого механізованого полку.
Після його розформування наприкінці того ж року, він став командиром 128-ї окремої гвардійської гірсько-піхотної Закарпатської бригади 13-го армійського корпусу Сухопутних військ Збройних Сил України з місцем базування в Мукачево.
Навесні 2014 року на чолі бригади Сергій взяв участь в бойових діях на Донбасі. Військовослужбовці 128-ї бригади зайняли позиції в Луганській області, в районі Лисичанська, Сєвєродонецька та Рубіжного.
Також бійці ВСУ під керівництвом Шаптали тривалий час обороняли місто Дебальцеве. У лютому 2015 року, коли в критичній обстановці командування сектора «С» покинуло бойові позиції, Дебальцевське угруповання військ перейшло під командування полковника Шаптали.
При виведенні українських військ з міста Дебальцеве його бійці намагалися до останнього тримати зайняті позиції, виконавши свої завдання в повному обсязі і залишивши Дебальцевський плацдарм в останню чергу. Завдяки комбригу Шаптала звідти вдалося вивести 2475 бійців ВСУ.
За версією українського журналу «Власть Денег» полковник Шаптала став людиною місяця. За мужність, героїзм і високий професіоналізм Сергій був нагороджений званням Героя України з врученням ордена «Золота Зірка». Крім того, в лютому 2015 року Шаптала був нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня.
За спогадами Шаптали, на Донбасі найважчим був початок бойових дій. Тоді бригада тільки вчилася всьому. Не менш складно його бригаді було під Дебальцевим. Тоді виконувала свої бойові обов'язки з вересня 2014 року в Дебальцеве. Весь цей період обстановка була більш-менш стабільною.
А вже з початку нового року ситуація стала загострюватися. Противник почав активно наступати, із завданням захопити українських військовослужбовців в Дебальцеве і найближчих населених пунктів.
У січні 2015 року, попри мінські переговори на Дебальцевському напрямку перемир'я не було. І протягом ще п'яти днів 128-та бригада виконувала обов'язки по обороні міста. 17 січня Генштаб прийняв рішення про виведення військ з Дебальцевого в Артемівськ.
За словами Шаптала, бригада при виході з міста зазнала мінімальні втрати. Уже після того, як бійці ВСУ відійшли з Дебальцевого, противник зайняв місто. До цього жодна позиція особовим складом бригади не була здана.
Цікаво, що восени 2016 року Слідчий комітет Російської Федерації порушив кримінальну справу стосовно комбрига 128-ї бригади. Шапталю ставилося у провину те, що він виконуючи завідомо злочинні накази Міноборони, відкрив вогонь з артилерії по цивільних об'єктах.
У результаті нібито обстрілів з української сторони дві людини загинули і ще понад двадцять отримали поранення різної тяжкості. Крім того, пошкодженими виявилися більше сотні житлових будинків та інших об'єктів.
У 2017 році Сергій був призначений на посаду начальника штабу — першого заступника командувача військами оперативного командування «Південь» Сухопутних військ української армії.
Перед днем незалежності в 2018 році Шаптала отримав звання генерал-майора. Через два роки він став командувачем ОК «Захід». У липні 2021 року президент України призначив Шапталу керівником Генштабу української армії.
У Києві на території Національного університету оборони України імені Івана Черняховського (проспект Повітрофлотський №28) встановлено стелу з ім'ям Героя.
Декларація
У лютому 2021 року Сергій Шаптала опублікував електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.
Генерал-майор володіє двома земельними ділянками: в місті Мукачево (954 кв.м.) на Закарпатті та в селі Костянтинівка (2191 кв.м.). На Черкащині у нього також є житловий будинок 89,9 (кв.м.) і квартира (77,4 кв.м.) в Черкасах.
Дружині Сергія належить дві квартири у Володимирі-Волинському (69,1 кв.м.) та Лиманському Одеської області (73 кв.м.) і одну земельну ділянку (624 кв.м.) в місті Берегово на Закарпатті. Цінного рухомого майна, в тому числі автомобілів у Сергія і Оксани Шапталів немає.
У 2020 році сукупний дохід нового глави Генштабу склав 746,5 тисячі гривень. Його дружина поповнила сімейний бюджет на 520 тисяч. Банківських рахунків у подружжя немає. Готівковими коштами Сергій задекларував 200 тисяч гривень, у дружини — 370 тисяч.