Савік Шустер
Савік Шустер
5932

Савік Шустер

Шустер Савік Михайлович: заслужений журналіст України

Шустер Савік Михайлович — телеведучий та журналіст, який працював у російських та українських ЗМІ, засновник ТОВ «Савік Шустер Студія», автор та ведучий відомої програми «Шустер LIVE».

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Статки
  7. Посилання
  8. Відео

Біографія

Савік Шустер (ім'я при народженні Шевеліс Михайлович Шустеріс) народився 22 листопада 1952 року у місті Вільнюс (нині Литва). Має паспорти Канади та Італії.

Освіта

Після закінчення школи у Вільнюсі, Савік став студентом місцевого університету, вступивши на медичний факультет. Однак у віці 19 років він перебрався до Канади. Шустер вступив до університету Макгілла (місто Монреаль), де вивчав біохімію і фізіологію.

Крім того, з юних років Шустер займався футболом. У Канаді виступав у командах "Анкара", "Україна", "All Stars". Однак отримавши травму, майбутній журналіст припинив кар'єру футболіста.

Сім'я

Батько Савіка — Михайло був футболістом, грав за вільнюський "Спартак". Після закінчення спортивної кар'єри, став тренером. Мати — Ізабелла була юристом. У Канаді батьки майбутнього журналіста займались підприємництвом.

Особисте життя

Шустер офіційно був одружений один раз. Дружиною була громадянка Італії, на ім'я Джана. Вона за фахом лікар. У шлюбі з нею у Савіка народилося двоє дітей: Стефано та Сара. Син фінансист, донька — модельєр. У цивільному шлюбі журналіст перебував з Ольгою Невською. Вона народила сина Андрія. У 2012 році Савік та Ольга розійшлись.

Після того, як Савік розійшовся зі своєю дружиною, його неодноразово бачили в компанії молодої українки Альони Орєхової. Вона молодша від Савіка більш ніж на 30 років. 

Кар'єра

Перші два роки після закінчення університету (1976 — 1978) Шустер працював за фахом. В італійській Флоренції він влаштувався у науково-дослідний медичний центр, який займається питаннями вивчення мігрені.

Потім Савік перекваліфікувався у журналіста. Протягом десяти років він працював у "гарячих точках", таких як Афганістан, Чад, Ліван, Нікарагуа. Співпрацював з відомими світовими інформагентствами.

З 1988 року він працював на "Радіо Свобода", спершу у Мюнхені, а після падіння "залізної завіси" у Москві. Був заступником голови та керівником російської служби.

У Росії роботу на "Радіо Свобода" з кінця 1990-х Шустер поєднував з телебаченням. На "НТВ" він був ведучим футбольної програми "Третій тайм". Коментував футбольні матчі.

Потім на цьому каналі з'явилися кілька його авторських шоу: "Свобода слова", "Герой дня", "Вплив". Пізніше Савік очолив дирекцію документального кіно каналу. У березні 2005 року Шустер пішов з “НТВ”.

Крім цього каналу, журналіст у Росії співпрацював з радіостанцією “Серебряный дождь”, де виходила його спортивна передача (1999 — 2000) та телеканалом "РБК". Тут у 2011 році встигло вийти лише дві його передачі "Прямий ефір".

Через пів року після звільнення з "НТВ" Савік перебрався в Україну. Протягом п'ятнадцяти років (з перервами) політичні шоу журналіста встигли кілька разів змінити місце прописки ( "ICTV", "Інтер", "Україна", "Перший національний", та інші), а також назви ("Свобода слова","Свобода Савіка Шустера","Шустер live").

На українському телебаченні Шустер був ведучим проєкту "Великі українці", коментував матчі чемпіонату світу з футболу 2010 року та вів передачу "Африканські пристрасті", присвячену цьому турніру.

Савік також володів власною студією продакшн в Україні. Пізніше він відкрив свій інтернет-канал "3S.tv". Але через відсутність фінансування його довелося закрити в 2017-му році.

Савік Шустер зараз

З кінця 2019 року Савік Шустер випускає "Свободу слова" на телеканалі "Україна 24". Програма виходить щоп’ятниці. Ще раніше він заявив, що збирається в Україні створити Комітет порятунку свободи слова. Між іншим, його ініціативу підтримали деякі чиновники й депутати, наприклад, Сергій Лещенко та Міхеїл Саакашвілі. 

Компромат

Публіцист Іван Толстой стверджував, що "його (Савіка Шустера — прим. ред.) неуживчивість, грубість, скандальний характер доставляли дирекції ("Радіо Свобода" — прим ред.) серйозний головний біль. Савік міг образити співробітника дружнього радіо, міг і просто, ні з того ні з сього ініціювати бійку в Брайтонському ресторані".

Також він писав, що Савік московський офіс "Радіо Свободи" перетворив "у свою вотчину, підбираючи співробітників на свій смак і вподобання, стаючи маленьким нестерпним диктатором".

У квітні 2001 року на "НТВ", де працював Шустер, відбулася зміна керівництва. Це призвело до розколу всередині творчого колективу. Велика частина топових журналістів пішла з каналу. Савік висловив несхвалення новим керівництвом, проте залишився на мовнику. Керівництво "Радіо Свобода", на якому він все ще працював, розцінило цей вчинок аморальним та у травні того ж року звільнило очільника свого московського офісу.

Головний редактор "оновленого НТВ" Володимир Кулістіков сказав, що "Савік — людина ринкова".

Також Іван Толстой відзначав, що у молодості Савік на конференції в Мадриді по виконанню Гельсінських угод був заарештований місцевими правоохоронцями. Нібито поліцейські роздивились у кучерявому, смаглявому та неголеному молодому журналістові терориста.

Відомий російський спортивний журналіст Василь Уткін звинуватив Савіка в інтригах. За його словами, популярна передача "Футбольний Клуб" у 1999 році була закрита "внаслідок внутрішньої інтриги, яку організував Савік Шустер". А її причиною стало те, що він "хотів сам робити власну футбольну програму на "НТВ". З якою рівно так само різко провалився".

На українському телебаченні журналіст встиг попрацювати на багатьох телеканалах та побувати в декількох скандалах.

Влітку 2007 року Шустер перейшов з "ICTV" на "Інтер". Тут він планував випускати шоу "Свободи Савіка Шустера". Передача з такою ж назвою виходила раніше і в ефір "ICTV".

Як писав тоді "Цензор.Нет", "генеральний продюсер "ICTV" Олександр Богуцький побачив в діях конкурентів порушення прав каналу на формат такого шоу. Топменеджер також не виключив, що конфлікт навколо телепередачі може мати продовження в суді".

Сам же журналіст вказував, що ще будучи в Росії, випускав шоу з такою назвою.

Низка оглядачів звинувачував студію Шустера у використанні маніпулятивних технологій і відвертих фальсифікацій в його програмах.

За словами директора фонду "Демократичні ініціативи", старшого наукового співробітника Інституту соціології НАНУ Ірини Бекешкіної, Савік Шустер використовував в ефірі свого політичного ток-шоу маніпулятивні технології.

У ході програми "Шустер Live" 21 жовтня 2011 року він поставив присутнім запитання: "Чи має право Європейський Союз нав'язувати свої правила Україні?". За словами І.Бекешкіної, "саме слово "нав'язувати" вже має негативний зміст. У соціології є норма — не ставити в питаннях оцінних слів, які впливають на відповіді. А так — це типова маніпуляція, реакція на слово "нав'язують".

Кримінальне провадження і заборона працювати в Україні

У квітні 2016 року Київський міський центр зайнятості анулював Шустеру дозвіл на роботу в Україні.

"Рішення про анулювання Шустеру ліцензії на роботу в Україні було прийнято на підставі отриманої від Державної служби зайнятості інформації про відкрите кримінальне провадження”, — повідомив начальник відділу Київського центру зайнятості з питань посередництва у сфері зайнятості Дмитро Шульга".

Кримінальну справу було відкрито на початку того ж року проти його компанії за підозрою у несплаті податків. Сам журналіст виступав у якості свідка. Шустер заявив, що це прополітичні переслідування з боку президента Порошенка.

Савік навіть оголосив на знак протесту голодування. Однак уже через півтора дня припинив його. Шустер намагався оскаржити рішення служби зайнятості в суді, але Апеляційний суд скаргу не задовольнив. А вже через пів року інший столичний суд на закритому судовому засіданні прийняв рішення обшукати будинок і студію ведучого ток-шоу "Шустер LIVE".

У 2019 році він заявляв, що всі суди, які були розпочаті у 2016-2019 роках, він виграв. Восени того ж року почалися його судові тяжби із Ігорем Коломойським. Олігарх звинуватив журналіста у крадіжці 2,3 мільйона доларів. Савік подав позов за наклеп на 10 мільйонів гривень.

Савік Шустер і Петро Порошенко

За часів президентства Петра Порошенка Савік Шустер, як вже було зазначено, отримав заборону на ведення журналістської діяльності в Україні. Тоді його стосунки з Петром Порошенком погіршилися. В одному з коментарів Савік Шустер зазначав, що він би не запросив колишнього президента, наприклад, на свій день народження. Хоча раніше запрошував. Журналіст зазначив, що не хотів би бачити Порошенка, і це його особиста справа. Однак на програму Шустер Порошенка запрошує, оскільки говорить, що розділяє особисте життя і професію.

Савік Шустер і вакцинація

У 2021 році Савік Шустер повідомив, що вакцинувався від коронавірусу аж 4 рази. Перші дві дози отримав у лютому, коли тільки почалася перша хвиля щеплень. Тоді, зізнався ведучий, використовував препарат Sinopharm. Третю і четверту дози отримав сім місяців потому, у вересні, причому колов Pfizer. Рішення виявилося вдалим, за цей час Савік Шустер не хворів, і, як уточнює, не збирається.

Статки

Скільки заробляє Савік Шустер та які в нього заощадження, достеменно невідомо. У 2019 році він говорив, що бюджет його програми "Шустер LIVE» може складати від 50 до 150 тисяч доларів. Шустер отримував офіційну заробітну плату на каналі 3S.TV як директор, плюс надавав ще послуги і отримував зарплату в районі 10 тисяч доларів.

Посилання

Шустер online у мережі Facebook

Twitter Савіка Шустера

Youtube-канал Shuster online

Відео

Згадки про персону