Шурма Ростислав Ігорович: ексзаступник голови Офісу президента та колишній топменеджер Ахметова
Шурма Ростислав Ігорович — син регіонала, який понад десять років працював у ахметівському холдингу Метінвест. З 2012 до 2019 року керував «Запоріжсталлю». У листопаді 2021 року призначений заступником глави Офісу президента.
Біографія
Ростислав Ігорович Шурма народився 17 вересня 1983 року у місті Львів.
Освіта
Шурма – економіст за освітою. Диплом бакалавра він отримав у Могилянці, а магістра – у Київському національному економічному університеті. Навчався в аспірантурі Донецького національного університету.
У 2012 році закінчив програму магістра ділового адміністрування в Московській школі управління «Сколково».
Сім'я
Батько Ростислава – Ігор Шурма (1959 р.н.) – у 2006 році був заступником мера Харкова Михайла Добкіна, керував міським департаментом охорони здоров'я. З 2010 до 2013 року займав посаду заступника харківського губернатора. Народний депутат IV (2003-2006) та VIII (2014-2019) скликань. Був членом Партії регіонів, а згодом «Опозиційного блоку».
Ростислав одружений на Юлії Шурмі. У 2020 році її основним місцем роботи було ТОВ «Астра Капітал Груп» (оптова торгівля іншими товарами) та ТОВ «Квантум Хоум» (неспеціалізована оптова торгівля). Крім того, із серпня 2018 року вона займається підприємницькою діяльністю (консультації з питань комерційної діяльності та управління).
Ростислав та Юлія мають трьох дітей. У них дві доньки Аліна та Анастасія, а також син Дмитро. Шурма має брата Олега. Він очолює приватну фірму «Вельтум-Запоріжжя», яка займається вивозом сміття.
Кар'єра
Першим офіційним місцем роботи Ростислава стала східноєвропейська філія американської компанії Procter and Gamble. У 2003 році Шурма влаштувався сюди на посаду фінансового менеджера. З 2005 до 2006 року він був консультантом у консалтинговій компанії Boston Consulting Group.
У 2006 році Ростислав став менеджером у холдингу Метінвест олігарха Ріната Ахметова. Шурма керував стратегічним управлінням, очолював металургійний завод у Макіївці, був заступником директора металургійного дивізіону холдингу.
Він входив до складу Наглядової ради Маріупольського меткомбінату ім. Ілліча, очолював Наглядову раду болгарського заводу «Промет», а також був членом ради директорів заводу «Metinvest-Trametal», розташованого в італійському місті Генуя.
Упродовж семи років (2012-2019) Шурма був генеральним директором «Запоріжсталі». У 2020 році його основним місцем роботи було ТОВ «Запорізька хендлінгова компанія» (оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом та подібними продуктами).
Того ж року він подавав свою кандидатуру на посаду керівника АТ «Укрзалізниця». Однак на цю посаду Шурма не підійшов. ЗМІ писали про те, що Шурма — один із кандидатів на посаду віцепрем'єр-міністра з економіки.
У травні 2021 року він увійшов до складу Наглядової ради держконцерну «Укроборонпром». У листопаді того ж року Ростислава було призначено на посаду заступника голови Офісу президента України Володимира Зеленського. Шурма відповідав за питання розвитку промисловості, залучення іноземних інвестицій, підтримки інноваційної складової економіки.
Крім того, за інформацією преси, після виборів до парламенту 2019 року Ростислав нібито відійшов від справ у Метінвесті і перестав працювати на Ріната Ахметова.
У IV скликанні Верховної Ради Ростислав на громадських засадах був помічником у батька.
У 2010 році за списками Партії регіонів Шурму було обрано до Донецької обласної ради. У VI скликанні він входив до складу екологічної постійної комісії. Влітку 2014 року Ростислав очолив партію «Індустріальна Україна». Вже наступного року його було призначено керівником запорізької обласної парторганізації «Опозиційного блоку».
У 2015 році Шурма був першим номером Оппоблоку на регіональних виборах у Запоріжжі. За підсумками виборів він міг обрати мандат обласної чи міської ради. Однак Ростислав відмовився від обох.
На парламентських виборах 2019 року він балотувався під шостим номером. Однак Оппоблок не зміг подолати п'ятивідсотковий прохідний бар'єр і до Верховної Ради не потрапив. У лютому 2020 року він зняв із себе повноваження голови запорізького «Опозиційного блоку».
Восени 2024 року Президент Зеленський звільнив Шурму з посади заступника голови ОПУ.
Компромат
На початку 2020 року запорізькі антикорупційні активісти з організації «Дій-Запоріжжя» повідомляли, що Ростислав керує інвестиційним фондом «Геліос». Саме на цей фонд оформлено низку фірм, які отримували тендери, землю та інші вигоди за рахунок платників податків.
Крім того, за інформацією місцевих ЗМІ, Шурма разом із ексгендиректором «Запоріжсталі» Русланом Божком вивів під сонячні станції понад 240 гектарів землі в обхід закону та без конкурсу.
За інформацією преси, Шурма захопився сонячною енергетикою недарма. Справа в тому що у цій сфері діє «зелений тариф», за яким держава зобов'язана купувати електроенергію, вироблену з використанням відновлюваних джерел – сонця, вітру, біомаси та води.
Причому Україна закуповує її у кілька разів дорожче, ніж європейські країни. Витрати на сонячну електростанцію окупаються за кілька років, а після цього її власники отримують чистий та значний прибуток.
Цікаво, що у Запоріжжі стоїть величезна черга з атошників, які не можуть отримати й десять соток землі, а структурам Шурми віддали цілих 240 гектарів.
Незважаючи на те, що більшість ЗМІ атестують Шурму як людину Ахметова, за деякими даними, Ростислав представляє інтереси зовсім іншого олігарха — Віктора Медведчука.
За інформацією журналіста Максима Прохоренка, кум Путіна у 2010 році став поряд із Ахметовим власником акцій «Запоріжсталі». І саме Медведчук стояв за призначенням Шурми на посаду гендиректора підприємства.
Згідно з офіційними даними, за Ростислава «Запоріжсталь» модернізувалася, наростила прибуток, а її робітники стали отримувати зарплату вдвічі більшу за колишню. Проте через сім років після призначення Шурму було звільнено. Прохоренко наголошує на кількох причинах, з яких Ростислав розпрощався з посадою гендиректора.
Так, нібито разом із іншими топменеджерами підприємства він налагодив схему закупівель сировини безпосередньо у постачальника, минаючи структури Метінвесту. При цьому її якість погіршилась, а ціна зросла. За чутками, за цією схемою стояв Медведчук.
Повідомлялося, що на «Запоріжсталі» було модернізовано газоочисні системи, на які пішло близько 400 мільйонів гривень. При цьому екоінспекція майже щодня виписувала підприємству штрафи.
Зарплату співробітникам справді збільшили вдвічі. Щоправда, до цього штат скоротили на чверть. Норми виробітку для тих, хто залишився, підвищили, заодно знизивши розцінки.
Крім того, Прохоренко зазначає, що кероване у Запоріжжі Ростиславом відділення партії «Опозиційний блок» на виборах набрало лише 5%. Тоді як «Опозиційний блок — За життя» Медведчука отримав 22% підтримки запорожців.
Декларація
Заступник голови Офісу президента має три квартири (61,6; 61,5 і 90,3 кв.м) і дві земельні ділянки (1000 і 800 кв.м) у Києві. У Запоріжжі Ростислав мешкав у службовій квартирі (78,94 кв.м). У селі Канівське Запорізької області він орендував два житлові будинки (91,8 та 1002,9 кв.м) та земельну ділянку (2800 кв.м).
Юлії Шурмі належать ще дві квартири у столиці (53,2 та 710,4 кв.м). У Донецьку вона має земельну ділянку, житловий будинок (631,4 кв.м.), квартиру (28,2 кв.м). У місті Красногорівка Донецької області у неї дві ділянки землі (по 600 кв.м кожна).
Автомобіль у подружжя Шурма один на двох. На Юлію зареєстровано Nissan Leaf 2019 року випуску. У травні 2020 року він обійшовся Шурмі в 629,6 тисячі. У Ростислава із цінного рухомого майна задекларовано водний мотоцикл BRP RXT X RS та причіп.
Сукупний дохід Ростислава у 2020 році становив понад сорок мільйонів гривень. Юлія поповнила сімейний бюджет на 6,5 мільйонів. У банках Шурма зберігає 5,4 мільйона гривень, 522 долари та 47 євро. У його дружини на рахунках 148 тисяч гривень та 1,6 мільйона доларів.
Готівкою чиновник задекларував 353,8 тисячі гривень, 38,5 тисячі доларів і 33,7 тисячі євро. Третім особам подружжя Шурма позичило 198,6 мільйона гривень. Більшість суми — 197 мільйонів брату Ростислава — Олегу.