Роман Прокоф'єв - український IT-магнат, який заробив мільйони на присвоєнні чужих ідей
Один з найбільш успішних українських підприємців в сфері IT. Роман Прокоф'єв - засновник і керівник всесвітньо відомого пошуковика для роботи Jooble. Роками критикується за привласнення чужих ідей і розробок, а також експлуатацію вітчизняних програмістів і інших фахівців.
1. Біографія
2. Освіта
4. Кар'єра
5. Чутки і скандали
6. Досягнення
7. Статки і джерела доходів
8. Сім'я і особисте життя
Біографія
Життя і кар'єра Романа Прокоф'єва не схожа на біографії інших українських мільйонерів і бізнесменів. Засновник пошуковика Jooble є справжнім «самородком», а обставини його сходження до успіху схожі з історіями героїв американської «Силіконової долини». Однак, при вивченні біографії Прокоф'єва його чесно вивірений образ «українського Цукерберга» - руйнується. Глава одного з найуспішніших українських інтернет-проектів критикується за плагіат і використання умінь і знань своїх колег з України, робота яких принесла йому десятки мільйонів доларів.
Роман Прокоф'єв, Jooble якого більше відомий за кордоном, ніж в Україні, родом з провінції. Майбутній мільйонер народився в Херсоні в 1985 році. Сім'я «українського Сергія Бріна» - інтелігентна, але бідна. Батьком Романа був інженер-електрик, а матір'ю - медсестра. Дитинство і юність майбутнього магната припала на складні часи розпад СРСР і становлення Незалежної України. З дитинства пізнав нужду, Роман Прокоф'єв був мотивований на досягнення успіху і заробіток грошей.
Батьки майбутнього програміста підтримували його і надали всю посильну допомогу.
"Все, у що ми вірили, ідеали, про які нам розповідали все життя, впали менш ніж за рік. Тому ми не можемо пояснити тобі, що правильно, а що ні. Ти дивись навколо і сам робити висновки. Відповідальність за твоє життя повністю на тобі", - розповідав Прокоф'єв про батьків в одному зі своїх інтерв'ю.
Освіта
Роман Прокоф'єв з ранніх років демонстрував талант в точних науках. У рідному Херсоні він закінчив фізико-математичний ліцей. Будвши старшокласником, він брав участь у безлічі олімпіад з фізики та математики. На грунті любові до точних наук Роман Прокоф'єв познайомився зі своїм другом і майбутнім діловим партнером Євгеном Собакаревим. Друзі з Херсона отримали понад двох десятків дипломів міських, обласних і Соросівських олімпіад. Брали участь в Малій Академії наук та інших заходах.
Закінчивши школу, Роман Прокоф'єв приймає рішення переїхати до Києва, де вступає в один з найпрестижніших ВНЗ - столичну Політехніку. В ВНЗ він почав вивчати інформатику та обчислювальну техніку, вже тоді знаючи, що зв'яже життя зі сферою IT, яка тоді лише зароджується в країні.
Кар'єра
Професійну діяльність Роман Прокоф'єв починає в 2002 році - в інституті.
«В кінці першого курсу я влаштувався на повний робочий день. Це була перша і єдина співбесіда в моєму житті. Коли вони дізналися, що мені 17 років, якось не дуже хотіли брати. Мене все-таки прийняли, правда, тільки на 80 доларів в місяць, але для студента це було багато. З них 40 я відклав в скарбничку, бо точно знав, що у мене буде свій бізнес і потрібен стартовий капітал», - розповідав пізніше Прокоф'єв.
Уже в 2004 році студент київської Політехніки створив власний бізнес - компанію Teamsoft. «Підсидівши» свого колишнього роботодавця, Роман Прокоф'єв представив програмне забезпечення для управління персоналом в фармацевтичному бізнесі.
«Старт-ап» був запущений на орендованій квартирі, в якій талановитий програміст закривався і робив софт для своєї першої лінійки продуктів. Відзначимо, що перший мільйон Прокоф'єв заробив «забравши» клієнтів у компанії Terrasoft. Київські програмісти не змогли представити вдалий продукт для фармацевтів, однак їх молодий співробітник не розгубився, запозичив його, допрацював і продав за невеликою ціною знайденим замовникам. Звісно, що в Terrasoft його не пробачили і з компанії довелося піти в «вільне плавання»,
Перший бізнес Роман Прокоф'єв створив з «нуля», заявляючи, що вклав в проект всього лише кілька тисяч доларів, що залишилися після роботи на першій роботі. При цьому, він заявляє, що знайшов перших клієнтів самостійно і йому не завадив юний вік.
«Костюм і гарна краватка додають відразу 5-7 років. Ще був животик і комплекцією я схожий на генеральних директорів, тому ментально ми з ними дуже швидко знаходили зв'язок. Мій вік був великою таємницею, всі давали мені 25-27 років - молодий і молодий», - пояснював свій успіх молодий мільйонер в інтерв'ю.
Компанія Teamsoft пропрацювала чотири роки з оборотом в один мільйон доларів. Втомившись безпосередньо працювати з клієнтами і вигадувати нові продукти для вузькоспеціального бізнесу, Роман Прокоф'єв приймає рішення продати свій бізнес. Покупцем Teamsoft називають стратегічного інвестора, ім'я якого не розкривають. Однак, в середовищі програмістів ходили чутки, що стартап Прокоф'єва хотіли купити його колишні боси з Terrasoft, які вирішили, що їм краще таким чином позбавиться від молодого і небезпечного конкурента. Але Прокоф'єв не захотів робити послугу колишньому начальству і віддав проект компанії Marion.
«Справу всього життя» Роман Прокоф'єв організував в 2006 році. Всесвітньо відомий проект Jooble замислювався як спільне дітище зі шкільним приятелем Євгеном Собакаревим. Їх союз є одним з найбільш відомих і результативних в українській IT-галузі, проте їх ролі в створенні «гіганта» так і не зрозумілі.
Згідно з даними джерел, при створенні Jooble Прокоф'єв виступав «гаманцем», а Собакар - мозком. Сам магнат розповідає про той період наступне: "Це був 2007 рік, тоді на вакансію в місяць приходило по два резюме, у всіх було все добре. Тому я запропонував йому запустити пошуковик по резюме і вакансіям. Ніякого аналізу - хороший бізнес, поганий, просто була необхідність. Він (Собакарев) підтримав ідею і почав її реалізовувати".
Унікальна в той час ідея полягала в тому, щоб створити платформу, на якій би були зібрані вакансії і оголошення з десятків ресурсів з усього Інтернету. Раніше для пошуку претендентів або пропозицій щодо роботи доводилося вивчити десятки джерел, включаючи традиційні.
Перші роки Jooble розвивався динамічно і давав надії на успіх, але з приходом Всесвітньої економічної кризи, молодий проект ледь не збанкрутував. Саме тоді Роман Прокоф'єв та Євген Собакарев прийняли рішення вийти на міжнародний ринок.
Через три місяці партнери зрозуміли, що прийняли єдине важливе рішення. Jooble - злетів, а у його засновників з'явилися перші важливі клієнти і солідні заробітки. Однак, «погнавшись за доларом» партнери втратили український ринок. Сьогодні пошуковик Jooble мало хто знає в нашій країні, а його позиції в якості одного з головних ресурсів з пошуку роботи в Мережі зайняли інші ресурси.
В наші дні проект Jooble працює на 24 мовах і представлений в 64 країнах світу. Згідно з офіційними даними, проект відвідують до 150 мільйонів користувачів в рік. Прокоф'єв має клієнтів з 30 країн світу, які приносять йому десятки мільйонів доларів на рік.
Головний офіс Jooble досі знаходиться в Києві. Він складається з 120 чоловік, які переважно є українцями. Прибуток проекту приносить розміщення реклами та надання платних послуг для 1 мільйона унікальних користувачів з десятків країн світу. Сьогодні Jooble називають третім за популярністю сайтом з пошуку роботи за кордоном.
Чутки і скандали
Проект Jooble з моменту заснування звинувачують в плагіаті та крадіжці кодів програмування. Роман Прокоф'єв називається наслідувачем бренду Googlе, оскільки навіть назва його сайту нагадує найпопулярніший пошуковик на планеті. Роман і його партнер Євген Собакарев навіть не приховували, що запозичили у американських розробників ідею, назву і навіть логотип. Сам Прокоф'єв навіть заявив, що першою назвою проекту було Jooble, однак він вирішив відмовитися від ідеї, боячись юридичних наслідків.
Крім того, засновника Jooble, який спочатку позиціонувався як «Googlе для роботи», звинувачують в крадіжці кодів. Джерела стверджують, що його перший проект Teamsoft був створений на піратському контенті, а новий - також використовує чужі напрацювання. Сам Роман Прокоф'єв звинувачення в нечесній «грі» категорично заперечує.
Також компанія Jooble регулярно звинувачується в експлуатації вітчизняних фахівців. Так, український штат програмістів, маркетологів, рекламістів і фахівців інших галузей отримує заробітну плату, яка в кілька разів нижче, ніж за кордоном. Саме «айтішники» найбільше «ображені» Прокоф'євим, оскільки в країнах ЄС або Північної Америки вони б отримували за свою працю в 2-3 рази більше, ніж удома. Саме пристрастю Прокоф'єва до економії пояснюють його бажання працювати в Україні. В Києві він може контролювати своїх фахівців і не боятися, що їх “вкрадуть”конкуренти, а також економити на зарплатах фахівців. При цьому, свою відмову від переїзду на Захід Прокоф'єв традиційно пояснює патріотизмом і вірою в Україну.
Досягнення
Засновник сайту Jooble є одним з найбільш успішних представників IT-сфери в Україні. Роман Прокоф'єв багаторазово входив до списків найбільш багатих і впливових підприємців країни.
Статки і джерела доходів
Роман Прокоф'єв, Jooble якого є одним з найбільш успішних проектів української IT-галузі, заробив перший мільйон в студентські роки. Сьогодні магнат не розголошує дані про свої доходи. Однак, згідно з даними експертів, його статки оцінюється в 150 - 200 мільйонів доларів. Також мільйонер володіє декількома об'єктами елітної нерухомості і парком авто класу люкс.
Сім'я і особисте життя
Роман Прокоф'єв перебуває у шлюбі. Дружина мільйонера на ім'я Анна раніше працювала в його київському офісі. Пара виховує доньку. Молоде подружжя захоплюються подорожами і їздить у відпустку 7-8 разів на рік. Прокоф'єв стверджує, що побував уже в 40 країнах світу.