Роман Лунін
  • Дата народження
    23 грудня 1964
  • Країна
    Україна
Роман Лунін
3802

Роман Лунін

Романа Лунін: рітейлер або російський шпигун?

Успішний підприємець чи майстерний аферист? Чоловік лікаря Президента або співробітник російських спецслужб? Навколо імені бізнесмена Романа Луніна ходить безліч легенд.

Біографія

Роман Лунін народився 23 грудня 1964 року в маленькому селі Костромське Сахалінської області.

Освіта

У Романа Луніна три вищі освіти. Диплом фізика він отримав у Новосибірську, юридичний факультет закінчив уже в столиці України. Там же отримав вищу освіту за спеціальністю "Економіка".

У деяких документах Роман Лунін вказував, що ще має диплом будівельного інституту у Вільнюсі.

Сім'я

Про родину Романа Луніна відомо небагато. Його батько й мати були лікарями.

Також відомо, що зараз бізнесмен розлучений. За деякими даними, його дружиною була особистий лікар екс-президента Ющенка і за сумісництвом народний депутат Ольга Богомолець спільно з якою бізнесмен має трьох дітей.

Сама ж народний депутат заявляє, що вони від її другого чоловіка - "американця українського походження". Чутки про свій шлюб Роман Лунін і Ольга Богомолець не підтверджують. Цікаво, що вона була виконавчим директором торгової мережі "Велика кишеня".

Кар'єра

Займатися бізнесом Роман Лунін почав, коли був студентом-фізиком у Новосибірську. У той час він мріяв стати вченим, проте в час “перебудови” вирішив спробувати себе в бізнесі.

Молодий фізик увійшов у будівельний кооператив. Він і його студентські друзі здебільшого займалися покрівельними роботами. Бізнес виявився дуже прибутковим.

Серед клієнтів були великі підприємства і заводи. За словами самого Романа Луніна, вже наступного року в його підпорядкуванні було шість робочих бригад.

Після закінчення університету в Новосибірську він переїхав спочатку до Москви, де працював у ВЛКСМ. Потім за пропозицією університетського приятеля перебрався до української столиці.

Протягом першого пострадянського десятиліття його основною сферою діяльності була приватизація і торгівля цінними паперами. Крім того, він займався антикризовими заходами щодо виведення підприємств із стагнації.

У 1998 році зайнявся побудовою власного великого бізнесу. У цьому році він купив за майже півмільйона доларів збиткове підприємство - “Київський впроваджувальний завод інноваційних засобів та автоматизації”.

Роман Лунін зумів виплатити всі наявні у підприємства заборгованості перед кредиторами. Для виробничої діяльності залишив тільки один цех. Решту території заводу він продав або здав в оренду.

Через два роки бізнесмен відкрив свій перший супермаркет у столиці - "Велику кишеню".

Незважаючи на те, що в рекламу нового супермаркету були вкладені значні кошти, у перший робочий день магазин відвідало трохи більше двадцяти осіб. Виручка склала майже шістсот гривень.

Але протягом десяти років дітище Романа Луніна стало найбільшою торговельною мережею в країні. Супермаркети стали з'являтися і в інших містах по всій Україні. Неодноразово "Велика кишеня" визнавалася кращим супермаркетом Києва.

У 2005 році підприємець виставив на фондовій біржі 10% акцій підприємства. Завдяки цьому він зміг залучити 27,5 мільйона доларів зовнішніх інвестицій.

У 2007 році бізнес Романа Луніна вийшов за межі України. Підприємець придбав торгову мережу Green Hills, яка на той момент складалася з трьох магазинів у Молдові.

За підрахунками експертів, ця угода обійшлася українському підприємцеві приблизно в 35 мільйонів доларів. Через три роки супермаркетів було вже десять.

У 2011 році підприємець відкрив магазин для гурманів "Select". У 2015 році відкрився перший гіпермаркет "Велмарт" (не плутати з американською оптово-роздрібною компанією Wal-Mart).

У 2016 році бізнесмен продав торговий комплекс "Альта Центр" за 10 мільйонів доларів. Покупцем виявилися Олександр і Галина Гереги, власники компанії "Епіцентр-К". На думку експертів, велика частина виручених від продажу торгового комплексу коштів пішла на погашення позики. "Альта Центр" був збитковим і знаходився в заставі у банку "ВТБ".

На сьогодні Роману Луніну належить кіпрська фірма "Hazinart Limited", а також ВАТ "Квіза-Трейд", ТОВ "Залізничний ринок", "VK Development", торгово-розважальні центри "Екватор", "Муссон".

Ритейлеру належить 96% акцій заводу "Славутич". У мережу "Велика Кишеня" входить 43 магазини в більш ніж двадцяти містах України.

Компромат

Новосибірський державний університет, в якому підприємець отримував свою першу вищу освіту, часто називали “кузнею радянської контррозвідки”.

Подейкують, що перші великі гроші підприємець заробив, створюючи фіктивні компанії-одноденки. Пропускаючи через них значні кошти, він переводив гроші у готівку і ліквідував фірми. Всі ці фірми були оформлені на Ольгу Богомолець.

У 1999 році в Києві Роман Лунін придбав деревообробний комбінат (ДОК). Це підприємство він перетворив в акціонерне. Ставши головним акціонером ДОКу, бізнесмен продав його без згоди інших власників акцій.

У 2009 році власник “Рітейл Груп” вирішив продати 10-25% акцій компанії за 20-30 мільйонів доларів. Цією сумою він спробував погасити борги, що накопичилися. Із іншими акціонерами компанії бізнесмен домовився, однак, усупереч його бажанню, деякі акції були продані з великою знижкою. “Інвестиційний Капітал Україна” став одним із покупців. Цією компанією тоді керувала Валерія Гонтарєва.

Через рік вона звинуватила Романа Луніна в ухиленні від виконання зобов'язань і подала в суд.

Гонтарева заявила, що Лунін запропонував їй викупити папери за 20% від номіналу, потім - за 10%. Ще через рік Гонтарева і Лунін домовилися про погашення облігацій. Яким чином вони дійшли консенсусу, обидві сторони не розповіли.

До 2018 року компанія, що належить Романові Луніну, заборгувала трьом своїм кредитором значні суми.

У квітні того ж року всі три фінансові організації, де “Рітейл Груп” брала кредити, - банки “Форум”, “Київська Русь” і “Дельта Банк” об'єдналися і продали на аукціоні право стягнення боргів.

Переможцем торгів стала київська фінансова компанія “Інвестор”. Вона запропонувала 670 мільйонів гривень. Пізніше з'ясувалося, що "Інвестор" - “компанія-пустушка” зі статутним фондом у тисячу гривень. Вона не може заплатити потрібну суму.

За правилами аукціону, право стягнення боргів переходить до інших учасників аукціону, які запропонували меншу суму.

Ще один учасник торгів - Перша інвестиційна компанія з управління нерухомістю запропонувала на 70 мільйонів гривень менше.

Цікаво, що ця компанія знаходиться за тією ж адресою, що і один з супермаркетів “Великої Кишені”.

Але на повторному аукціоні, учасником виявилася тільки одна компанія - “Маркет-Сервіс”, яка входить до складу “Рітейл Груп”. Учасник торгів запропонував 190 мільйонів гривень. Отже, Роман Лунін сам викупив власні борги та ще й зі знижкою 72%.

Неодноразово покупці в мережі супермаркетів, що належить бізнесменові, скаржилися на недовагу упакованих продуктів і на те, що сума на прилавку не відповідала реальній вартості продуктів. Крім того, в супермаркеті “Велика Кишеня” кілька разів фіксували наявність прострочених продуктів, на яких перебивалася дата виготовлення.

Статок

Протягом останніх майже десяти років ім'я Романа Луніна постійно потрапляє в топ-100 найбагатших українців.

У кризовий період Роман Лунін збіднів приблизно в чотири рази. У 2009 році його бізнес стояв на порозі банкрутства. Однак бізнесмен зумів вибратися з боргів і почав поступово нарощувати капітал.

У 2011 році його статки оцінювалися в суму 180 мільйонів доларів. Правда, за останні кілька років банківський рахунок Романа Луніна трохи скоротився.

У 2018 році журнал "Фокус" поставив Луніна на 56 місце серед найбагатших українців і оцінив його статки в 121 млн доларів.

Згадки про персону