Роман Кофман
  • Дата народження
    15 червня 1936
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Роман Кофман
3377

Роман Кофман

Український диригент, композитор, поет, письменник. Заслужений діяч мистецтв України.Народний артист України. З 2012 року - головний диригент Симфонічного оркестру Національної філармонії України. Дружина - Ірина Миколаївна Сабліна, протягом багатьох років керувала київським дитячим хором «Щедрик».

Дата народження:
15.06.1936 р.
Рідне місто:
Київ

Роман Кофман - етнічний єврей з вельми непростою біографією. Його сім'я зазнала тяготи антисемітизму, прояви якого особливо широко побутували в Києві. Дідуся Романа живцем закопали революціонери на очах у всієї родини. Від шоку і горя захворіла і померла його бабуся. На той момент Ісааку - батькові Романа - було всього 18 років. Осиротілий хлопець почав давати уроки з різних предметів, отримуючи їжу в якості платні. Пізніше він одружився з однією зі своїх учениць, яка стала матір'ю Романа.

Під час Голодомору по країні крокувала епідемія тифу. Дядько майбутнього диригента Авраам зібрав бригаду і став їздити по різних населених пунктах, щоб вилікувати тих, хто ще піддавався лікуванню. У підсумку він сам заразився тифом і передчасно помер. З того часу всіх хлопчиків, які народжувалися в сім'ї, називали Авраамами. Але в антисемітські радянські часи всіх Авраамів перейменували на Романів.

Після революції життя сім'ї Кофман налагодилася. Коли почалася війна, маленький Рома і його батьки були евакуйовані, дідусь і бабуся вважали за краще залишитися в своєму київському будинку. Їм вдалося уникнути страшної смерті в Бабиному Яру. Пара ховалася на горищі, а служниця Таня носила їжу. Через 6 днів двірничка баба Мотя привела в будинок німецьких солдатів. Так бабусю і дідуся Романа наздогнала страшна доля єврейських одноплемінників.

Після визволення Києва Рома з батьками повернулися додому, але він був уже заселений чужими людьми. Усі меблі привласнила двірничка баба Мотя. Родині вдалося відвоювати лише одну кімнату.

Заняття музикою Роман Кофман почав відносно пізно - в 10 років. Хлопчик став мучити скрипку, яка йому зовсім не подобалася. Позаймавшись з приватним викладачем протягом року, Роман Кофман вступив до музичної школи за наполяганням батьків. Горе-скрипаль попрямував до навчального закладу, який функціонував при консерваторії. Там на той момент був недобір. Вступні іспити він провалив, але був зарахований завдяки педагогу Йосифу Гутману. Оскільки у викладача відняли довоєнну квартиру, протягом 7-ми років він з трьома дітьми жив у вестибюлі музичної школи. Щоб поліпшити життя, Гутман переїхав до друзів в Новосибірськ. Разом із ним поїхав 15-річний Роман і ще кілька учнів. Незабаром Рома по-справжньому захопився музикою.

Потім він спробував вступити до Московської консерваторії, оскільки в київську принципово не брали євреїв. У результаті хлопець почав навчання в Горьковської консерваторії.

Ще на першому курсі Рома увійшов до складу оркестру Горьковської філармонії. Коли він навчався на четвертому курсі, від хвороби померла його сестра Гіта. Ромі довелося повернутися до Києва, який він не покинув, щоб не залишити батьків на самоті.

Перевестися в Київську консерваторію Кофману не вдалося. Він також не зміг отримати київську прописку, без цього документа він не мав права на працевлаштування. Однак Роману пощастило влаштуватися на роботу в оркестрі театру музкомедії. Завдяки зв'язкам начальства, скрипаль отримав прописку і був зарахований до Консерваторії.
У 1963-му році Роман Кофман увійшов до складу Київського камерного оркестру, де незабаром став концертмейстером. Але через деякий час музикант покинув колектив. Причиною стали розбіжності з керівником.

Потім скрипаль отримав другу вищу освіту за диригентським профілем.
У 1978-му році він став професором Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського. У цьому ж році Роман Кофман зайняв пост диригента студентського оркестру.

У 1990-му році він почав керувати Київським камерним оркестром. Як стверджує Роман Кофман, він став першим, хто провів концерт музики Альфреда Шнітке і Гії Канчелі в Україні.

Після концерту Сильвестрова диригента викликали в ЦКПУ. Оскільки Роман не перебував в партії, він проігнорував гнівне запрошення.

У 2003-му році Роман Кофман отримав посаду генерального музичного директора в Бетховенському оркестрі Бона. Він також керував місцевим оперним оркестром. У Німеччині він трудився до 2008-го року.

Паралельно Роман Кофман співпрацював з українськими симфонічними оркестрами.
У 2012-му році він став головним диригентом оркестру Національної філармонії України.

Роман Кофман пише музику для кінофільмів. З 1993-його року він почав видавати художню прозу і поезію, літературу для диригентів-початківців, а також автобіографічні твори.

Роман Кофман має безліч престижних нагород України та Німеччини.

Особисте життя

Дружиною Романа є Ірина Сабліна, керівник дитячого хору «Щедрик». У пари є дочка Маріанна, яка стала керівницею цього ж хору.


Статок

Про доходи диригента пресі не відомо.

Згадки про персону